Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska za dalszym rozszerzeniem Unii

0
Podziel się:

Truszczyński: Chorwacja jest bliska zakończenia negocjacji przystąpienia do wspólnoty.

Polska za dalszym rozszerzeniem Unii
(PAP/Leszek Szymański)

*Dyrektor generalny w dyrekcji ds. edukacji i kultury Komisji Europejskiej Jan Truszczyński uważa, że rozszerzenie UE powinno być jednym z kluczowych kierunków polityki Wspólnoty, gdyż leży to w jej interesie. *

Truszczyński przedstawił w Warszawie główne założenia pakietu ds. rozszerzenia UE przyjętego przez Komisję w listopadzie 2010 roku.

Poszerzenie Wspólnoty o nowych członków może - zdaniem Truszczyńskiego - pomóc w przełamywaniu kryzysu gospodarczo-finansowego. Powołując się na doświadczenia ostatnich lat zwrócił uwagę, że w okresie od końca lat 90. do 2008 roku handel między _ starymi _ a _ nowym krajami UE wzrósł prawie trzykrotnie, ze 150 mld euro rocznie do 450 mld. Wzrost handlu - mówił - prowadzi do poprawy konkurencyjności gospodarki unijnej na rynku globalnym. _

_ Zdaniem Truszczyńskiego poszerzenie UE może przyczynić się także do _ukształtowania przesłanek trwałego wzrostu gospodarczego Unii". Kolejnym argumentem _ za _ przystąpieniem nowych krajów do Unii jest zwiększenie bezpieczeństwa w Europie. Według Truszczyńskiego może się do tego przyczynić m.in. dostosowanie prawodawstwa krajowego państw kandydujących do wymogów unijnych, walka z korupcją, przestępczością.

Truszczyński mówił również, że rozszerzenie Unii może wpłynąć na wzrost znaczenia i wpływów Wspólnoty na arenie międzynarodowej. W tym kontekście zwrócił uwagę m.in. na Bałkany Zachodnie. _ Możemy założyć, że członkostwo państw Bałkanów Zachodnich będzie plusem raczej niż minusem dla siły i wpływów UE w stosunkach globalnych _ - mówił.

Truszczyński powiedział, że Chorwacja jest bliska zakończenia procesu negocjacji przystąpienia do Unii. Przypomniał, że w październiku 2010 roku państwa członkowskie poprosiły Komisję Europejską o wydanie opinii ws. wniosków Serbii o przyjęcie jej do Unii.

Na korzyść poszerzenia grona członków Unii, przemawia także - w ocenie Truszczyńskiego - sprawniejsze działanie, jeśli chodzi o ochronę środowiska oraz przeciwdziałanie negatywnym zmianom klimatycznym.

Czytaj w Money.pl

unia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)