Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część programu oszczędnościowego

0
Podziel się:

Wyrok ten bardzo komplikuje sytuację w Portugalii, która zobowiązała się wobec Unii Europejskiej do drastycznych oszczędności.

Portugalia: Trybunał Konstytucyjny zakwestionował część programu oszczędnościowego
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Wyrok ten bardzo komplikuje sytuację w Portugalii, która zobowiązała się wobec Unii Europejskiej do drastycznych oszczędności, by zmniejszyć deficyt budżetowy. Premier Coelho zwołał na dziś kryzysowe posiedzenie rządu, by szukać rozwiązań alternatywnych.

Trybunał uznał, że niezgodna z konstytucją jest część zapisanych w budżecie na rok 2013 działań oszczędnościowych, m.in. zmniejszenie dodatków urlopowych dla pracowników państwowych i emerytów oraz zmniejszenie zasiłków chorobowych i dla bezrobotnych.

Przeciwko temu najsurowszemu w historii Portugalii budżetowi protestowała nie tylko lewicowa opozycja, ale także prezydent kraju Anibal Cavaco Silva - mimo że wywodzi się on z tego samego ugrupowania co szef rządu - Partii Socjaldemokratycznej (PSD).

Szef państwa skierował budżet na 2013 rok do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż - jak podkreślił - ma poważne wątpliwości co do _ sprawiedliwości i równego podziału obciążeń wśród wszystkich Portugalczyków. _

Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego portugalskie media spekulowały, że ewentualne zakwestionowanie przez niego programu oszczędnościowego może doprowadzić do upadku rządu Coelho.

W 2011 roku Portugalia otrzymała od Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego pożyczkę w wysokości 78 mld euro. W zamian zobowiązała się jednak do drastycznych oszczędności, które mają zmniejszyć deficyt budżetowy, i do uzdrowienia finansów państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Portugalia szybko traci miejsca pracy Obecnie bezrobocie w tym kraju bije historyczne rekordy. Zbliża się już do 18 procent i - zdaniem rządu - w tym roku jeszcze wzrośnie.
Tam rolnicy będą płacić VAT. Boją się kar Rząd Pedra Passosa Coelho zobowiązał portugalskich rolników, których roczne obroty przekraczają 10 tys. euro, do płacenia podatku VAT.
Nie spłacili kredytów za ponad 15 mld euro Wartość niespłaconych pożyczek bankowych przez portugalskie rodziny i podmioty gospodarcze osiągnęła w styczniu bieżącego roku rekordowy poziom blisko 15,5 mld euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)