Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Procedura nadmiernego deficytu na Polsce. Od dziś już oficjalnie bez nadzoru Komisji

0
Podziel się:

Dziś oficjalnie zdecydują o tym w Luksemburgu unijni ministrowie finansów.

Procedura nadmiernego deficytu na Polsce. Od dziś już oficjalnie bez nadzoru Komisji
(WP.TV)

W piątek oficjalnie już Polska straci status specjalnego nadzoru Komisji Europejskiej. Unijni ministrowie finansów zatwierdzą w Luksemburgu zniesienie procedury nadmiernego deficytu przeciwko Polsce. Dzieje się to rok wcześniej niż planowano.

Komisja rozpoczęła procedurę w 2009 roku, w ubiegłym ją zawiesiła. Teraz Bruksela uznała, że redukcja deficytu finansów publicznych w Polsce ma charakter trwały i w najbliższych latach nie przekroczy on dozwolonego poziomu 3 procent PKB.

- Warunki zostały spełnione i zamknięcie procedury jest możliwe. Ale będziemy oczywiście nadal przyglądać się polskim finansom publicznym - mówił miesiąc temu wiceprzewodniczący Komisji Pierre Moscovici.

Bruksela zastrzegła, że zdecydowała o zakończeniu procedury nadmiernego deficytu uwzględniając obecną sytuację, czyli przy założeniu, że nie nastąpią zmiany w polityce rządu. Polska będzie musiała się więc pilnować i trzymać w ryzach finanse publiczne, by nie przekroczyć dozwolonego 3-procentowego poziomu deficytu i by Komisja ponownie nie wzięła jej na celownik.

Przypomnijmy, że KE nieznacznie podniosła na początku maja prognozy dla polskiej gospodarki w 2015 r. Według Komisji w tym roku będzie się ona rozwijać w tempie 3,3 proc., zaś w przyszłym roku wzrośnie o 3,4 proc. Tym samym Polska ma być czwartym najszybciej rozwijającym się gospodarczo krajem w UE w tym roku, po Irlandii i Malcie oraz Luksemburgu.

A w związku z tym poprawi się relacja długu do PKB. I jest szansa na mniejszy deficyt. Założono, że ten rok ma się zamknąć deficytem sektora finansów publicznych w wysokości 2,8 proc. PKB, a przyszły w wysokości 2,6 proc. PKB. Analitycy KE zwracali ostatnio uwagę, że restrukturyzacja sektora górniczego stanowi ryzyko dla ich prognozy, gdyż koszty mogą się okazać wyższe niż obecnie szacowane.

Unijny traktat stanowi, że państwa członkowskie powinny unikać nadmiernych deficytów budżetowych. Procedura nadmiernego deficytu (EDP) to narzędzie dyscyplinujące rządy, które nie prowadzą odpowiedniej polityki fiskalnej. Unia, na wniosek Komisji, może nałożyć procedurę, jeśli w danym kraju deficyt przekroczył 3 proc. PKB lub dług jest wyższy niż 60 proc. PKB.

Objęte procedurą państwo powinno stosować się do zaleceń Rady UE, czyli grona unijnych ministrów finansów. UE wyznacza termin na doprowadzenie finansów publicznych do porządku, jednak często są one przedłużane. Jeśli państwo nie wykonuje zaleceń, możliwe są kary, takie jak konieczność wpłacenia na nieoprocentowany depozyt kwoty odpowiadającej 0,2 proc. PKB danego państwa.

Obecnie procedurą objęte są Chorwacja, Malta, Cypr, Portugalia, Słowenia, Francja, Irlandia, Grecja, Hiszpania i Wielka Brytania. W przeszłości procedurą objęte były także inne kraje, a jedyne państwa UE, wobec których nie stosowano procedury, to Estonia i Szwecja.

Czytaj więcej w Money.pl
Seria kar spadnie na Polskę? Bruksela grozi Chodzi o nie wprowadzenie w życie dyrektyw ws. odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej budynków.
Unia zawiesza pomoc dla rolników Komisja Europejska zawiesiła wsparcie dla producentów warzyw i owoców dotkniętych rosyjskim embargiem. Powodem są wątpliwości dotyczące nadesłanych wniosków, głównie z Polski.
Polska wciąż biedna. Pięć województw to zagłębia biedy Nadal nie udało nam się dogonić nawet najbiedniejszych krajów tzw. starej Unii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)