Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekty efektywnego zarządzania energią. Potrzebne już teraz

0
Podziel się:

Już teraz samorządy powinny przygotowywać projekty, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych w latach 2014-20.

Projekty efektywnego zarządzania energią. Potrzebne już teraz
(YouTube.com)

Już teraz samorządy powinny przygotowywać projekty, które będą mogły ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych w latach 2014-20, zwłaszcza w zakresie efektywnego zarządzania energią i nowych jej źródeł - uważa marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

W starostwie powiatowym w Płocku samorządowcom z tego regionu Struzik przedstawił w piątek założenia podpisanego w kwietniu Mazowieckiego Paktu na rzecz Oszczędności Energii (MPOE).

_ - Warto myśleć w swoich działaniach i strategiach o tak ważnych zadaniach, jak ograniczanie emisji dwutlenku węgla, pozyskiwanie nowych, odnawialnych źródeł energii, o inteligentnym i oszczędnym zarządzaniu energią, i przygotowywać obszary projektów na następny okresu _ - przekonywał samorządowców Struzik.

Podkreślił, że MPOE nawiązuje w swojej idei do zobowiązań Polski, jako członka Unii Europejskiej w ramach celów, jakich uzyskanie do 2020 r. wspólnota wyznaczyła w programie _ 3x20 _, czyli w zmniejszenie o 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, zmniejszenie zużycia energii o 20 proc. i zwiększenie do 20 proc. udziału energii z odnawialnych źródeł w jej całkowitym zużyciu.

_ Wśród tych zadań bardzo istotne jest obniżenie zużycia energii, co możemy uzyskać poprzez działania podnoszące efektywność energetyczną, jak na przykład uzupełnianie źródeł energii, ograniczenie strat w jej wykorzystywaniu. To jest już wyzwanie nie tylko wspólnot samorządowych, ale także krajowe, europejskie, można powiedzieć - światowe _ - oświadczył Struzik.

Marszałek zwrócił uwagę, że w ramach perspektywy budżetowej Unii Europejskiej na lata 2014-20 sytuacja woj. mazowieckiego może okazać się inna niż pozostałych regionów Polski. Z uwagi na przekroczenie poziomu 75 proc. średniej unijnej dochodu narodowego na mieszkańca woj. mazowieckie może bowiem utracić status regionu rozwijającego się, gdzie wsparcie środków unijnych jest najwyższe.

_ - To oznacza, że musimy się skoncentrować, również w sensie poszukiwania środków, na takich obszarach i takich projektach, w których będziemy mogli te pieniądze pozyskiwać. Myślę tu i o samorządach, ale i o przedsiębiorcach, o wszystkich, którzy chcieliby, tak jak do tej pory, korzystać ze wsparcia unijnego _ - powiedział Struzik.

_ - Mówiąc obrazowo pewnie będzie znacznie mniej pieniędzy na drogi i mosty, ale będą pieniądze na działania efektywnościowe w wykorzystaniu energii, na budowanie inteligentnych budynków z dużą efektywnością energetyczną, dostosowanie obiektów użyteczności publicznej do takich właśnie parametrów, pewnie będą też pieniądze na transport szynowy, a mniej będzie na tradycyjne obszary infrastruktury. Warto o tym wiedzieć i pamiętać _ - wyjaśnił marszałek.

Dodał przy tym, że samorząd woj. mazowieckiego przygotowuje już, równolegle z aktualizacją strategii rozwoju, założenia do regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-20. W ramach tego programu na lata 2007-13 woj. mazowieckie otrzymało 1,86 mld euro - to największy z 16. regionalnych programów operacyjnych.

Celem MPOE jest zachęcenie pomiotów publicznych z woj. mazowieckiego do podjęcia działań na rzecz ochrony środowiska, nowoczesnych metod wytwarzania i przesyłania energii oraz wdrażania nowych technologii energetycznych. Porozumienie podpisali 10 kwietnia m.in. przedstawiciele mazowieckich organizacji samorządowych, w tym marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego Bogdan Mirosław Pągowski (starosta wyszkowski), a także przedstawiciele instytucji i podmiotów energetycznych, działających w regionie: RWE Polska, Energa i PGNiG.

Czytaj więcej o unijnych pieniądzach w Money.pl
Nie ma szans na 300 mld zł z budżetu Unii? Poseł Andrzej Halicki z PO uważa, że polski rząd zrobił wszystko co możliwe w negocjacjach dotyczących budżetu UE na lata 2014-2020.
Znani w PSL: Nie znam się na gospodarce, ale... W partii Waldemara Pawlaka też nie brakuje celebrytów.
Kolej pożyczy 800 milionów złotych z EBI Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw o Funduszu Kolejowym oraz transporcie kolejowym. Ma on zapewnić szybsze i większe dofinansowanie inwestycji kolejowych z pieniędzy unijnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)