Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Ewgenia Manołowa
|

Protesty w Bułgarii. Ludzie palą rachunki na ulicach

0
Podziel się:

W Sofii przed resortem gospodarki i energetyki protestujący obrzucili ministra Deliana Dobrewa śnieżkami.

Protesty w Bułgarii. Ludzie palą rachunki na ulicach
(Robert Brook/CC/Flickr)

Do masowych protestów przeciw wygórowanym rachunkom za ogrzewanie i prąd doszło w niedzielę w 15 bułgarskich miastach. Od tygodnia klienci publicznie palą swoje rachunki i domagają się kontroli.

W Sofii przed resortem gospodarki i energetyki protestujący obrzucili ministra Deliana Dobrewa śnieżkami. Potem przeszli pod parlament, krzycząc _ Mafia! _ i _ Rekiet _. W Warnie setki osób spaliło rachunki i położyło się na ulicy, blokując ruch.

W Błagojewgradzie na południowym zachodzie kraju, gdzie protesty trwają od tygodnia i są najliczniejsze, ulicami miasta przeszło kilka tysięcy osób, domagając się wyjaśnień w sprawie nierealistycznie wysokich - według nich - rachunków. Organizatorka protestów Ludmiła Manowa była dwukrotnie zatrzymywana w ostatnich dniach przez policję.

Protesty wraz z paleniem rachunków odbyły się również w Płowidwie, Warnie, Burgasie, Silistrze i innych miastach. Ludzie protestują też w internecie.

Masowy sprzeciw wywołały styczniowe rachunki za prąd i ogrzewanie, przeciętnie ponaddwukrotnie wyższe w porównaniu z grudniem 2012 r. Ciepłownie i rozdzielnie elektryczne tłumaczą to mrozem i pięcioma wolnymi od pracy dniami podczas świąt Bożego Narodzenia, chociaż przyznają się i do _ pojedynczych błędów _.

Masowe oburzenie zmusiło parlament do zlecenia Izbie Rozliczeniowej dokonania audytu cen energii cieplnej, elektrycznej, gazu i wody w ostatnich dwóch latach. Raport ma być gotowy do 30 kwietnia br.

Po początkowych spontanicznych akcjach protestujący zjednoczyli się wokół żądania nacjonalizacji rozdzielni energetycznych i pociągnięcia do odpowiedzialności tych, który zadecydowali o ich sprzedaży. Powołują się na przykład Albanii, w której w 2012 r. porozumienie z CEZ (czeska sieć państwowa) zerwano.

Prywatyzację rozdzielni energetycznych przeprowadził w 2004 roku rząd premiera Symeona Sakskoburggotskiego. Większościowe udziały sieci w zachodniej części kraju, w tym w Sofii, nabyła CEZ, w Płowdiwie i południowej Bułgarii - austriacka EWN. Sieć w regionie Warny i północnowschodniej części kraju nabyła niemiecka E.ON, która w minionym roku odsprzedała ją czeskiej prywatnej spółce PRO-energo.

Czytaj więcej w Money.pl
Miasta boją się najazdu Bułgarów i Rumunów Władze niemieckich miast ostrzegają przed negatywnymi skutkami rosnącego napływu imigrantów z Rumunii i Bułgarii.
Dowcipna rumuńska riposta dla Anglików _ Imigrancka fala jest dogodnym pretekstem do odciągnięcia uwagi społeczeństwa _.
Głosowali w referendum za atomówką Parlament Bułgarii powinien w ciągu 3 miesięcy ponownie rozpatrzyć kwestię budowy elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)