Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przetarg na śmigłowiec. Możliwa współpraca zbrojeniowa z Francją

0
Podziel się:

Rząd w Paryżu jest zadowolony z wyboru śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

Przetarg na śmigłowiec. Możliwa współpraca zbrojeniowa z Francją
(Bartosz Krupa/East News)

Francuska dyplomacja nie wyklucza głębszej współpracy wojskowej w dziedzinie lotnictwa. Rząd w Paryżu jest zadowolony z wyboru śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler stwierdził, że dzięki decyzji, Polska dołącza do zbrojeniowego rdzenia Europy. Dyplomata liczy na współpracę przemysłu zbrojeniowego.

Przypomina, że jeszcze dwa lata temu producent śmigłowca Caracal, koncern Airbus Helicopters proponował Polsce utworzenie piątej bazy należącej do grupy.

Teraz taka decyzja, zdaniem ambasadora, może się urzeczywistnić. Pierre Buhler ma nadzieje, że maszyna przejdzie pomyślnie testy w polskiej armii.

Dyplomata jest przekonany, że na wyborze śmigłowca Caracal skorzysta także polski przemysł zbrojeniowy. Chodzi o współpracę Airbusa z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi numer 1 w Łodzi. Ambasador przypomniał, że śmigłowce będą produkowane z wykorzystaniem dostaw z polskich firm.

W ubiegłym tygodniu śmigłowiec Caracal koncernu Airbus Helicopters, jako jedyny został dopuszczony do dalszych testów.

Ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler podkreślił, że przetarg nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Nie ma podpisanego kontraktu, a śmigłowiec będzie dopiero testowany.

Dyplomata zastrzegł też, że firma Aurbus Helicopters jest spółką europejską. Ma udział nie tylko kapitału francuskiego, ale także niemieckiego czy hiszpańskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Śmigłowce trzeba było kupić. "Byłaby luka" - To nie wojsko ma się dostosowywać do startujących w przetargu firm, a one do wojska - mówi Tomasz Siemoniak, szef MON.
MON odpiera zarzuty o ustawiony przetarg - MON kierowało się interesem wojska - zapewnia Tomasz Siemoniak.
Przetarg na śmigłowce dla armii przesunięty Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. Początkowo dotyczył 26 śmigłowców, potem rozszerzono je na 70 maszyn.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)