Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Roaming: W Unii będzie taniej

0
Podziel się:

Ma to ułatwić funkcjonowanie małych przedsiębiorcom i radykalnie zmniejszyć na przykład opłaty za korzystanie z internetu.

Roaming: W Unii będzie taniej
(bvdwiel/sxc.hu)

Jest szansa na radykalne obniżenie cen usług telefonii komórkowej, roamingu i internetu świadczonych transgranicznie. W Unii Europejskiej jeszcze w tym roku zapadną kluczowe decyzje w tej sprawie.

Operatorzy sieci komórkowych każą nam płacić ponad 100 razy więcej za usługę niż jest ona warta - wynika z przygotowywanego w Brukseli rozporządzenia. Obecnie średni koszt operatora przy transmisji stu megabajtów danych to 20 złotych. Płacimy jednak za to aż 2020 złotych. Za minutę wychodzącej rozmowy płacimy ponad 8 razy więcej, niż wynosi koszt operatora - wylicza Róża Thun. Polska eurodeputowana zaznacza, że operatorzy nie chcą zrezygnować ze swoich dochodów. Argumentują, że nie należy ingerować w ceny, bo kształtuje je rynek.

Róża Thun apeluje do internautów o mailowanie w tej sprawie, także w kwestii barier w europejskim handlu internetowym. Podkreśla, że w Brukseli maile będą znakiem presji społecznej. Jej zdaniem, sprawa jest poważna: swoje smartfony wyłączają za granicą nawet eurodeputowani.

- _ Miałam kilkunastu dziennikarzy wokół stołu i wszyscy mięli wyłączony internet. Siedzę w Brukseli z grupą dziennikarzy i rozmawiamy o cenach roamingu i każdy z nas, łącznie ze mną miał wyłączony internet w swoim telefonie, bo po prostu nas na to nie stać _ - mówi Thun.

POSŁUCHAJ EUROPOSŁANKI RÓŻY THUN:

Róża Thun podkreśla, że z tego powodu również firmy ograniczają korzystanie z internetu. W efekcie straty ponoszą nie tylko one, ale i cała Unia.

- Przedsiębiorca, na przykład który produkuje odzież i wyjeżdża na targi za granicę, a ma małą powiedzmy dwuosobową firmę, to oni wtedy tracą kontakt ze swoimi klientami, nie mogą prowadzić firmy, ponieważ opłaty roamingowe są takie duże. Hamujemy przez to rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Szczególnie kiedy teraz Europa jest w kryzysie, to dużo mówi się, że takimi drożdżami są właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Dajmy im szansę - przekonuje europarlamentarzystka.

POSŁUCHAJ EUROPOSŁANKI RÓŻY THUN:

Projekt radykalnie obniżający ceny usług telefonii komórkowej i ułatwiający handel transgraniczny w internecie ma być gotowy 5 marca. Przed wakacjami zostanie przegłosowany w Parlamencie Europejskim - sprawozdawcą będzie Róża Thun. Na jesień zaplanowano rozmowy z Radą Unii. Nowe stawki weszłyby w życie w 2014 roku.

Więcej o cenach roamingu w UE czytaj w Money.pl
Ceny połączeń telefonicznych zrównają się Wiceminister infrastruktury - Magdalena Gaj uważa, że w dłuższym terminie będą się zrównywać. Będą także spadać.
Tańsze dzwonienie wewnątrz Unii Od dziś cena za minutę połączenia wykonywanego w roamingu nie może być wyższa niż 0,35 euro, a minuta połączenia odbieranego nie może przekroczyć 0,11 euro.
60 groszy za minutę w roamingu do 2015 r.? Anna Streżyńska, prezes UKE proponuje Komisji Europejskiej, by maksymalna stawka za roaming nie była większa niż 0,60 zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)