Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt klimatyczny 2013. Polska stara się o organizację

0
Podziel się:

Według ministra środowiska Marcina Korolca, mogłoby to wzmocnić polskie stanowisko w negocjacjach klimatycznych.

Szczyt klimatyczny 2013. Polska stara się o organizację
(Reporter)

Polska stara się o organizację w Warszawie szczytu klimatycznego ONZ na przełomie listopada i grudnia 2013 r. Według ministra środowiska Marcina Korolca (na zdjęciu), mogłoby to wzmocnić polskie stanowisko w negocjacjach klimatycznych.

Rada Ministrów zatwierdziła, na wniosek szefa resortu środowiska, kandydaturę Polski - dając _ zielone światło _ do dalszych starań o nominację. Resort przypomniał w komunikacie, że co roku krajem prowadzącym negocjacje międzynarodowe i organizującym szczyt jest inne państwo z wybranego rotacyjnie regionu świata. W przyszłym roku będzie to Europa Środkowowschodnia. Polskie zgłoszenie do przewodnictwa wymaga akceptacji Grupy Wschodnioeuropejskiej (EEG), której Polska jest członkiem.

W opinii resortu środowiska, organizacja konferencji oznacza przede wszystkim wzmocnienie polskiego stanowiska i możliwość bezpośredniego wpływu na przebieg negocjacji.

Formalnie decyzja o wyborze organizatora szczytu klimatycznego w 2013 r. zostanie podjęta na tegorocznej konferencji klimatycznej, na przełomie listopada i grudnia w stolicy Kataru, Doha - poinformował w środę na konferencji prasowej Korolec.

_ - Spotkania w Europie cieszą się dużą popularnością, do Polski może przyjechać 10-14 tys. delegatów z całego świata. To jest również uczestnictwo na zupełnie innych zasadach w globalnym procesie negocjacji nowego porozumienia _ - powiedział Korolec. Dodał, że Polska przewodniczyłaby w tych negocjacjach przez kolejny rok. Minister przypomniał, że negocjacje nowego porozumienia klimatycznego mają się zakończyć do 2015 r. Miałoby ono obowiązywać od 2020 r.

W opinii resortu środowiska dla samej Warszawy organizacja tak dużego międzynarodowego spotkania oznaczałaby prestiż i impuls do rozwoju. _ - Trudno wyobrazić sobie lepszą reklamę w światowych mediach niż relacje z dwutygodniowych obrad _ - podkreśliło ministerstwo w komunikacie.

Oficjalnie nie ma potwierdzonych wiadomości o ewentualnych konkurentach Warszawy w rywalizacji o organizację konferencji. Ze względu na międzynarodowe konsultacje, są to informacje poufne.

Warszawa stara się także o siedzibę tzw. Zielonego Funduszu. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym tygodniu podczas posiedzenia zarządu Zielonego Funduszu Klimatycznego (ZFK) w południowokoreańskim Songdon. Bierze w nim udział wiceminister środowiska Beata Jaczewska. Formalnie decyzja zapadnie, podobnie jak w przypadku wyboru przyszłorocznego organizatora szczytu klimatycznego, w Doha.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej.

Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych, dziennikarzy i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych. Jak zaznaczył resort, szczyt _ był powszechnie uznany za sukces organizacyjny i zyskał opinię najlepiej przygotowanego szczytu klimatycznego w historii tego procesu. Przyczynił się też do podniesienia roli Polski w globalnych negocjacjach i na forum UE _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekolodzy przekonują: warto sadzić drzewa Każde posadzone drzewo jest ważne dla przyszłości świata - apeluje Klub Gaja, który w tym roku obchodzi 10-lecie programu Święto Drzewa.
Albo ekologia albo przemysł. Jak to połączyć? Przesadna polityka ochrony klimatu może mieć bardzo groźne dla przemysłu skutki - ostrzegł komisarz ds. energii UE Guenther Oettinger.
Ponad sto milionów ludzi może umrzeć przez... W raporcie opracowanym przez organizację humanitarną DARA zbadano wpływ zmian klimatu na ludzi i gospodarki 184 krajów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)