Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trzaskowski mówi Brytyjczykom brutalną prawdę o skutkach wyjścia z Unii

0
Podziel się:

Brytyjczycy muszą usłyszeć brutalną prawdę na temat szkodliwych skutków wyjścia z Unii i nie mogą dać się oszukać - powiedział wiceszef MSZ ds. europejskich.

Trzaskowski mówi Brytyjczykom brutalną prawdę o skutkach wyjścia z Unii
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Brytyjczycy muszą usłyszeć brutalną prawdę na temat szkodliwych skutków wyjścia z Unii Europejskiej i nie mogą dać się oszukać, że można utrzymać wszystkie korzyści bez ponoszenia kosztów - powiedział w wywiadzie dla "Observera" wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski. Pod koniec kwietnia w mediach pojawiły się różne szacunki co do kosztu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Według think tanku Open Europe, byłoby to około 56 miliardów funtów w ciągu roku.

W wywiadzie, opublikowanym w niedzielę, Trzaskowski ocenił, że jeśli brytyjscy politycy nie przekażą obywatelom faktów przed referendum w sprawie członkostwa w Unii, wiele osób zagłosuje za wyjściem z UE, gdyż nie będzie świadomych, jak fatalne skutki może mieć ta decyzja.

Trzaskowski powtórzył też, że Polska sprzeciwia się głównemu postulatowi premiera Davida Camerona - ograniczeniu świadczeń wypłacanych imigrantom w Wielkiej Brytanii przez co najmniej cztery lata po przyjeździe do Zjednoczonego Królestwa.

Zdaniem Trzaskowskiego, który - jak zauważa "Observer" - ponad tydzień temu spotkał się w Warszawie z Cameronem, jeśli Wielka Brytania opuści Unię, przestanie być ważnym graczem w Europie i na świecie. Jeśli Wielka Brytania opuści UE, zminimalizuje swoją rolę. Musimy być szczerzy wobec Brytyjczyków, gdy mówimy o ich przyszłości w Unii Europejskiej - powiedział. Nie można zostawić sobie wszystkich smakołyków i zapomnieć o kosztach - dodał.

Ostrzegł Brytyjczyków, że nie mieliby już możliwości tak swobodnego podróżowania jak dotychczas, pracowania za granicą czy kupowania domów w innych krajach Unii. Brytyjskie firmy czekałyby nowe problemy, gdyż kraj nie miałby już wpływu na zasady rynku wewnętrznego.

Według wiceszefa MSZ wszyscy przywódcy UE chcą, aby Wielka Brytania została częścią Unii, pod warunkiem, że nie oznacza to podważania unijnych zasad, takich jak swobodny przepływ pracowników. Nie możemy zacząć kwestionować fundamentu integracji, ponieważ będzie to miało dalekosiężne konsekwencje - zaznaczył Trzaskowski w wywiadzie dla "Observera".

Pod koniec kwietnia w brytyjskich mediach pojawiły się różne szacunki co do kosztu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Według think tanku Open Europe, na który powołał się Financial Times, byłoby to około 56 miliardów funtów w ciągu roku. Z kolei think tank Bertelsman Stiftung mówi o kwocie 215 miliardów funtów, czyli równowartości 14 procent brytyjskiego PKB.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)