Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ministrowie UE: koniec rozmów ws. TTIP za kadencji Obamy - "nierealny"

12
Podziel się:

Zakończenie negocjacji w sprawie porozumienia o wolnym handlu między USA i UE (TTIP) do końca kadencji prezydenta USA Baracka Obamy wydaje się nierealne - uznali w piątek unijni ministrowie handlu podczas nieformalnego spotkania w Bratysławie.

Ministrowie UE: koniec rozmów ws. TTIP za kadencji Obamy - "nierealny"
(SAUL LOEB/AFP)

Jak poinformował słowacki minister gospodarki Peter Żiga, debata w sprawie TTIP została przesunięta "na później". Pierwsze rozmowy w tej sprawie zaplanowano na posiedzenie Rady Europejskiej w dniach 20-21 października.

Słowacja w obecnym półroczu sprawuje przewodnictwo w pracach Unii Europejskiej.

- Z dyskusji między ministrami wynika, że zakończenie rokowań ze stroną amerykańską do końca tego roku jest nierealne. Oznacza to też, że nierealne jest osiągnięcie ostatecznego porozumienia do końca kadencji prezydenta Obamy - wyjaśnił.

Według Żigi porozumienie takie jak TTIP powinno być wyważone i korzystne dla Unii Europejskiej. - Tu jakość jest ważniejsza od pośpiechu - zaznaczył.

Kadencja Obamy upływa w styczniu 2017 roku.

Wcześniej przekonanie o możliwym zakończeniu negocjacji przed końcem kadencji Obamy wyrażała zarówno Komisja Europejska, jak i unijni oraz amerykańscy negocjatorzy.

Kolejna runda rozmów w sprawie TTIP zaplanowana jest na 3-7 października. Odbędzie się w Nowym Jorku.

Obecna na konferencji prasowej w Bratysławie komisarz UE ds. handlu Cecilia Malmstroem zauważyła, że nie będzie to ostatnia runda rozmów przed ustąpieniem Obamy z urzędu. Poinformowała, że wstępnie uzgodniono już kolejne spotkania.

- Jesteśmy gotowi prowadzić kolejne rundy. Nie postrzegam tego (rundy rozmów w dn. 3-7.10 - przyp. red.) jako ostatniej. W niektórych sprawach osiągnęliśmy naprawdę duże postępy - powiedziała Malmstroem.

Dodała, że po wyborach prezydenckich w USA i zmianie administracji w Białym Domu należy spodziewać się około półrocznej przerwy w negocjacjach.

Żiga mówił także o porozumieniu handlowym między UE a Kanadą (CETA). Przypomniał, że jest ona jednym z priorytetów słowackiej prezydencji i wszystko wskazuje, że zostanie podpisana podczas szczytu UE-Kanada 27 października.

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
PIS i PO to d...
8 lat temu
Przed wprowadzeniem tego w Polsce powinno być referendum i wtedy my zdecydowalibysmy czy chcemy te śmieciowe niezdrowe chemiczne jedzenie z USA i Kanady czy jesteśmy za naszą zdrowszą żywnością
Ptynio
8 lat temu
Uffff
oj
8 lat temu
USA ma żywność śmieciową!są za EUROPĄ lata świetlne jeśli chodzi o standarty żywieniowe !!!!
Baca
8 lat temu
Jakim prawem Europa USA nie pozwala sie okradać jak robili to przez dziesiątki lat=oni wręcz do tego nawykli i mału uważaja że to im sie należy.
q
8 lat temu
pis to zdrajcy , juz zapowiedzieli podpisanie CETA , to to samo jak kaczynski kazał bratu podpisanie ukałdu lizbońskiego- no i tera nic nie mogą zrobić, czy porozumienia gospodarcze z UE-patrz ostatnio zablokowane przez unie podatek od supermarketówi / bieńkowska/, -może pis by nie podpisywał i zostawił szanse dla innych rządów-nikt naprawde nie wie co będzie w środku po podpisaniu-mogę przypuszczać najgorsze np niemożliwa będzie cofnięcie kupna przez koroporacje , a o nas w majestacie prawa będą decydował sądy amerykańskie