Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk rozmówił się z Cameronem. Przekonał go?

0
Podziel się:

Londyn domaga się największych cięć w unijnej kasie, tymczasem Polska jest im zdecydowanie przeciwna.

Tusk rozmówił się z Cameronem. Przekonał go?
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Trwa dyplomatyczna ofensywa premiera. Z inicjatywy strony brytyjskiej premier Donald Tusk rozmawiał telefonicznie z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem. _ - Wymiana poglądów potwierdziła głęboką różnicę stanowisk przede wszystkim w kwestii wysokości budżetu UE _ - podało CIR w komunikacie.

_ W trakcie rozmowy strony zaprezentowały swoje stanowiska negocjacyjne i oczekiwania wobec nadchodzącej listopadowej Rady Europejskiej, która ma być w całości poświęcona budżetowi UE na lata 2014-2020 _ - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Wielka Brytania grozi wetem do unijnego budżetu, domagając się większych cięć. Brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że zawetuje go, jeśli nie będzie w interesie brytyjskiego podatnika.

Negocjacje w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020 będą tematem szczytu UE 22 i 23 listopada w Brukseli. Polska stoi na stanowisku, że negocjacje nad propozycją szefa Rady Europejskiej ws. budżetu na lata 2014-2020 powinny iść w kierunku zmniejszenia cięć i większych wydatków na politykę spójności.

Propozycja budżetu przygotowana przez gabinet Van Rompuya zakłada cięcia w wysokości około 74,5 mld euro w stosunku do ubiegłorocznej propozycji KE (a nawet o 80 mld, jeśli uwzględni się cięcia w instrumentach pozabudżetowych, jak Europejski Fundusz Rozwoju, przeznaczony na pomoc najbiedniejszym państwom trzecim).

Polska zgodnie z tą propozycją może liczyć na ok. 73,9 mld euro na politykę spójności, czyli mniej niż proponowała KE, ale więcej niż proponowała cypryjska prezydencja w poprzednim projekcie budżetu.

Rozmowa z prezydentem Francji bardziej owocnaPolska i Francja będą razem działać na rzecz zwiększenia środków na Wspólną Politykę Rolną i politykę spójności w nowym budżecie UE na lata 2014-2020 - zadeklarował premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem Francji Francois Hollande'em.

_ Polska i Francja stoją na stanowisku, że polityka spójności i Wspólna Polityka Rolna są tymi działami, które wymagają wsparcia, dlatego będziemy działali wspólnie na rzecz zwiększenia środków zarówno na Wspólną Politykę Rolną, jak i politykę spójności w porównaniu do dotychczasowych propozycji (dotyczących budżetu UE) _ - powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Francji.

Jego zdaniem Polska i Francja mogą skutecznie działać na rzecz szybkiego uchwalenia budżetu - oszczędnego, dobrze skonstruowanego i akceptującego wyższe środki dla Wspólnej Polityki Rolnej i polityki spójności.

Hollande powiedział, że gdyby w negocjacjach nad budżetem unijnym brały udział tylko Polska i Francja, to kompromis byłby już zawarty. _ Uważamy, że nie ma sprzeczności między wydatkami na Wspólną Politykę Rolną, a wydatkami z funduszu spójności _ - podkreślił. Jak przekonywał, wydatki na te polityki przyczyniają się do wzrostu gospodarczego. _ Priorytetem jest dla nas zarówno Wspólna Polityka Rolna, jak i Fundusz Spójności _ - oświadczył Hollande.

Nowa propozycja wieloletniego budżetu UE szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya zakłada cięcia w wysokości około 75 mld euro w stosunku do ubiegłorocznej propozycji KE (która opiewała na około biliona euro), w tym 29,5 mld dotyczy funduszy spójności i 25,5 mld dopłat w rolnictwie i rybołówstwie.

Francja odrzuca propozycję przedstawioną przez szefa Rady Europejskiej, argumentując, że zaproponowane limity na politykę rolną są nie do zaakceptowania. Polska stoi na stanowisku, że negocjacje nad propozycją szefa Rady Europejskiej powinny iść w kierunku zmniejszenia cięć i większych wydatków na politykę spójności.

Premier przyznał, że razem z prezydentem Francji mają świadomość, że cięcia w budżecie UE są konieczne. Ale - jak zastrzegł - nie mogą odbywać się kosztem polityki spójności i Wspólnej Polityki Rolnej. _ Te polityki mają ewidentnie pozytywny wpływ na politykę wzrostu i zatrudnienia _ - przekonywał szef rządu. Zdaniem Tuska spotkanie z Hollandem jest optymistycznym sygnałem dla wszystkich państw - przyjaciół polityki spójności.

Czytaj więcej w Money.pl
_ Budżet Unii niedorzeczny _. Cameron nie ustępuje Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że negocjacje z kanclerz Niemiec będą _ twarde _.
Będzie kompromis między Francją i Niemcami? - _ Mamy różne interesy, ale chcemy dać dobry przykład, że te różnice interesów można pokonać _ - oświadczyła Angela Merkel.
Polska w strefie euro. Hollande obiecuje pomoc Prezydent Francji ujawnił, jak powinien wyglądać budżet Unii. _ Nowe polityki nie powinny naruszać funduszy strukturalnych: spójności oraz inwestycji. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)