Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Unia energetyczna. Juncker mówi tak pomysłowi Tuska

1
Podziel się:

- To bardzo cenny sprzymierzeniec w walce o realizację pomysłu Polski - ocenił Jerzy Buzek.

Unia energetyczna. Juncker mówi tak pomysłowi Tuska
(ec.europa.eu)

Przyszły szef Komisji Europejskiej (na zdjęciu) opowiedział się za wspólnymi zakupami gazu w Unii Europejskiej. - _ To bardzo cenny sprzymierzeniec w walce o realizację pomysłu Polski _ - ocenił przewodniczący komisji przemysłu, badań i energii w PE Jerzy Buzek.

O swoim poparciu dla polskiej propozycji unii energetycznej, w tym wspólnych zakupów gazu w UE, Juncker mówił na spotkaniu z frakcją liberałów w europarlamencie. _ - Jestem za tym, by iść możliwie najdalej, jeśli chodzi o plany unii energetycznej, usunąć bariery jeszcze istniejące i poprawić połączenia energetyczne w Europie _ - oświadczył. _ - Chciałbym wziąć pod rozwagę wszystkie elementy propozycji, przedstawionej przez polskiego premiera Donalda Tuska kilka miesięcy temu i dotyczącej unii energetycznej _ - dodał.

Potwierdził, że ma na myśli także propozycję wspólnych zakupów energii w UE. - _ Raczej popieram zorganizowanie centrali zakupów (gazu). Oczywiste jest, że jeśli połączymy nasze potrzeby energetyczne w sposób, który sprawiłby, że bylibyśmy uprzywilejowanym partnerem dla wszystkich dostawców, udałoby się nam zmniejszyć koszty energii zamiast pozwalać dostawcom, by nas dzielili _ - powiedział.

Zastrzegł, że nie wolno zapominać o tym, iż _ poszczególne kraje UE mają różny pejzaż energetyczny _. _ - W niektórych krajach są firmy państwowe, w innych firmy i państwowe, i prywatne. Prywatne firmy nie chciałyby być częścią takiej centrali ds. zakupów (gazu), ale jeśli mogłyby one zaopatrywać się po lepszych cenach, to nie rozumiem, dlaczego nie miałyby z nami pójść tą drogą _ - dodał Juncker.

Według niego poprawa bezpieczeństwa energetycznego będzie priorytetem inwestycyjnym dla nowej Komisji.

Wspólne zakupy gazu w UE to jeden z filarów polskiej propozycji unii energetycznej, która miałaby pomóc w ograniczeniu uzależnienia krajów Unii od zewnętrznych źródeł dostaw, ale i obniżyć koszty energii. Ten pomysł budzi jednak wiele wątpliwości. Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zapewniał niedawno, że pomysł nie został odrzucony, tylko poddawany jest analizie. Jednocześnie - zdaniem Oettingera - optymalną rynkową cenę gazu najlepiej można osiągnąć poprzez ukończenie budowy wewnętrznego rynku energii, a wówczas taka agencja zajmująca się wspólnymi zakupami surowca nie byłaby potrzebna.

Eksperci z kolei zwracają uwagę, że wspólne zakupy gazu w UE będą bardzo trudne do zrealizowania, bo nie odpowiadają interesom tych państw, które za rosyjski gaz płacą mniej, czyli krajom zachodniej Europy.

Jerzy Buzek, który został w nowej kadencji PE szefem komisji przemysłu, badań i energii, przypomniał w czwartek, że on już w 2010 r. zgłosił ideę wspólnych zakupów energii jako jeden z trzech filarów proponowanej Europejskiej Wspólnoty Energetycznej (dwa pozostałe filary to wspólny rynek energii i rozwój nowych technologii).

_ - Pomysł spotkał się z dużym oporem wielu państw członkowskich. Teraz temat powraca pod szyldem unii energetycznej. Zaproponowanie jej przez polski rząd było korzystnym i dobrym rozwiązaniem. Liczę, że ta nowa marka da nowy impuls rozmowom o wspólnych zakupach energii - kluczowym dla bezpieczeństwa energetycznego UE. Jako nowo mianowany szef komisji ds. przemysłu, badań i energii PE będę nadal o to walczył i cieszę się, że w osobie Jean-Claude Junckera zyskuję cennego sprzymierzeńca _ - oświadczył Buzek.

Parlament Europejski ma głosować nad kandydaturą Jean-Claude'a Junckera na przewodniczącego KE 15 lipca w Strasburgu. W zeszły wtorek i środę centroprawicowy polityk zabiegał o poparcie frakcji w europarlamencie, przedstawiając swój program na najbliższe pięć lat. Na pewno może liczyć na poparcie największej frakcji w PE, centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej, która wystawiła jego kandydaturę na szefa Komisji. Także socjaldemokraci i liberałowie sygnalizowali swoje poparcie dla Junckera, choć podkreślali, że ostateczne decyzje co do głosowania jeszcze nie zapadły.

Czytaj więcej w Money.pl
Myśliwce po raz kolejny zawodzą. "Ufamy im" To trzecia w ciągu półtora roku przerwę w ich lotach.
Nie uwierzysz, co potrafi zrobić ten robot To pierwszy raz, gdy powierzono maszynie tę pracę, tradycyjnie od wieków wykonywaną przez żydowskich kopistów.
Setki milionów złotych dla młodych rolników Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował, że dodatkowo przeznaczy 120 mln zł dla młodych rolników z puli na melioracje.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
przydymiony
5 lata temu
Buzek i Tusk to ile największych kotłów węglowych powstało za waszej kadencji ?Niektóre na ukończeniu.A co zrobiliście dla Polskich kopalń?.Jak to powiedziała Bieńkowska ,,był czas były pieniądze a oni jedli pili i lulki palili,, Czy dla tego musimy kupować tani rosyjski węgiel?