Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Węgiel największym przegranym w produkcji energii elektrycznej

146
Podziel się:

Produkcja prądu z węgla - w tym brunatnego - w Unii Europejskiej spadła w 2016 r. o niemal 12 proc.

Węgiel największym przegranym w produkcji energii elektrycznej
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Gaz wygrywa, węgiel jest największym przegranym wśród źródeł energii elektrycznej w UE - tak wygląda pierwsze podsumowanie ubiegłego roku w unijnym sektorze wytwarzania. O wypychaniu jednego surowca przez drugi decydują relacje cen.

Jak wynika z raportu think tanku Agora Energiewende, produkcja prądu z węgla - w tym brunatnego - w Unii Europejskiej spadła w 2016 r. o niemal 12 proc., czyli o 94 TWh. Taka ilość energii odpowiada mniej więcej dwóm trzecim jej rocznego zużycia w Polsce. Ubytek został wypełniony z nadwyżką przez gaz, z którego powstało o 20 proc. energii więcej niż w 2015 r. W porównaniu z całością produkcji jest to zmiana o mniej więcej 3 punkty procentowe - dla węgla w dół, dla gazu w górę. W rezultacie udział węgla w unijnym miksie energii wyniósł w 2016 r. 24,6 proc., a gazu - 18,6 proc.

Gaz jest paliwem znacznie mniej emisyjnym od węgla, więc poskutkowało to obniżeniem emisji - tylko z powodu wyparcia części energetyki węglowej przez gazową UE wyemitowała o 48 mln ton (4,5 proc.) CO2 mniej niż w 2015 r.

Połowa całego zjawiska pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jednak produkcja z gazu kosztem węgla wzrosła także we Włoszech, Holandii, Niemczech i Grecji. Co więcej, z gazu powstało 598 TWh energii, ale to ciągle sporo poniżej rekordu z 2010 r., kiedy elektrownie gazowe dały 766 TWh. Zdaniem Agora Energiewende, oznacza to, że dalsze wypieranie węgla przez gaz jest możliwe i to bez budowy żadnej nowej infrastruktury, po prostu przez uruchomienie niewykorzystywanych z różnych powodów mocy.

Będzie to zależało oczywiście od zmian cen surowców. O tym, że Gaz jest coraz groźniejszy dla węgla, pisaliśmy już jesienią 2016 r. Prąd z gazu był coraz bardziej atrakcyjny w relacji do tego z węgla ze względu na wzrost cen tego drugiego. Czy w 2017 r. ta tendencja będzie się utrzymywać, przesądzi głównie zapotrzebowanie na węgiel na rynkach azjatyckich. Międzynarodowa Agencja Energii w dłuższym horyzoncie oczekuje powolnego spadku popytu na węgiel w Chinach, ale surowiec ten będzie dominował w tamtejszej energetyce jeszcze przez długie lata.

Jak wzrósł udział OZE w unijnej produkcji energii w 2016 r. ?o tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(146)
WYRÓŻNIONE
KILO
8 lat temu
TO SA JAJA WĘGIEL Z KOLUMBII I AUSTRALII JEST TAŃSZY OD KRAJOWEGO - KTO BIERZE KASĘ - KTO KOGO OKRADA?
babcia
8 lat temu
Ze względu na ukształtowanie terenu nie mogę mieć instalacji gazowej. Bardzo chętnie ogrzewałabym mieszkanie prądem. Niestety, nie jest to możliwe, dopóki ktoś nie rozwali całego tego towarzystwa. No jak możliwe jest, aby za opłaty przesyłowe /jest ich kilka/ płacić więcej, niż za zużyty prąd????Nawet jak nie korzystam przez jakiś czas to i tak opłaty są naliczanie. No paranoja !!!Narobiło się spółek i teraz nas doją !!!
kk
8 lat temu
"Fajnie" robią Niemcy. Psioczą na Polaków o używanie węgla ale oni za to milczą o używaniu węgla brunatnego w elektrowniach przy granicy z Polską. Nawet mapa Google pokazuje jakie spustoszenia w ekosystemie zrobili po swojej stronie granicy. Ale o tym cicho sza :) Im wolno :)
NAJNOWSZE KOMENTARZE (146)
xxxxx
8 lat temu
I chyba 3 przyczepy śmieci.
fakt
8 lat temu
130m dom dobrze ocieplony, okna pakiet 3 szybowy cały sezon przepalam od połowy września prawie do maja za 1600zł węgiel i drewno w domu AFRYKA jak ogrzeję gazem za ta kasę przechodzę na gaz
buś
8 lat temu
...gdyby ludzi stać było na gaz to na pewno by sobie założyli. Bieda aż piszczy a oni ciągle o tym gazie! Chyba lobby gazowe mocno ciśnie, ale nie tędy droga! Należy najpierw zacząć walczyć z ubóstwem.
Z PISU
8 lat temu
A JAKI DROGI :) NIE STAĆ NAS BO JEST BIEDA JAK SMOG.
Pstryczek Ele...
8 lat temu
Teraz chyba już wszyscy rozumieją dlaczego Niemcy z jednej strony "solidarnie"nakładają sankcje na Rosję a z drugiej po cichu dogadują się z nimi w sprawie zwiększenia przepustowości i dostaw z gazociągu bałtyckiego-przecież muszą czymś zastąpić wyłączone elektrownie atomowe..
...
Następna strona