Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Wybory prezydenckie we Francji. Whirlpool przenosi produkcję do Polski, ale Emmanuel Macron nie rwie szat

104
Podziel się:

- Co mam zrobić? Stanąć na ciężarówce i obiecać, że jak wygram, to fabryka nie zostanie zamknięta? Wiemy, że to nieprawda - stwierdził Macron.

06.03.2017, Amiens. Jeden z pracowników fabryki Whirlpool.
06.03.2017, Amiens. Jeden z pracowników fabryki Whirlpool. (AFP/EAST NEWS)

Whirlpool, amerykański gigant branży AGD, przenosi produkcję z Amiens we Francji do Łodzi, likwidując 280 etatów. Najpoważniejszy kandydat na prezydenta Francji, Emmanuel Macron nie zamierza w żaden sposób interweniować. - To byłaby czysta demagogia - ocenia.

Whirpool ogłosił decyzję o zamknięciu zakładu produkującego pralko-suszarki na północy Francji w styczniu, tłumacząc, że zakład jest trwale nierentowny. Pogłoski o zamknięciu fabryki krążyły od dłuższego czasu, a według nieoficjalnych informacji francuska filia Whirlpoola przynosiła co roku straty w wysokości nawet 10 mln euro.

- Co mam zrobić? Stanąć na ciężarówce i obiecać, że jak wygram, to fabryka nie zostanie zamknięta? Wiemy, że to nieprawda - stwierdził Macron w czwartek, pytany o sprawę Whirlpoola w telewizji France 2. - Spotykanie się z pracownikami przed kamerami w czasie kampanii byłoby demagogią - ocenił Macron.

Kandydat niezależny, który według sondaży może liczyć na niemal pewne zwycięstwo w zbliżających się wyborach prezydenckich, zrobił w ten sposób przytyk do obecnego prezydenta François Hollande'a. Jeszcze jako kandydat, w 2012 roku wdrapał się na ciężarówkę związkowców i zapewniał, że nie dopuści do zamknięcia zakładów metalurgicznych ArcelorMittal w Florange. Hollande wybory wygrał, a zakład został zamknięty w 2013 r.

Emmanuel Macron, który sam pochodzi z Amiens, a nawet sprawował funkcję ministra gospodarki za Hollande'a, wyraźnie odcina się od socjalistycznych inklinacji swojego niedawnego patrona. Jest też pierwszym od wielu lat poważnym politykiem francuskim, który obiecuje podwyższenie konkurencyjności francuskiego rynku pracy i domaga się większej elastyczności w zwalnianiu pracowników.

Podejrzenie, że zamknięcie fabryki Whirlpoola w Amiens jest praktycznie przesądzone, przerodziło się w pewność, gdy osobom pracującym na czasowych kontraktach nie przedłużano umów. Co więcej, z firmy pod koniec ubiegłego odszedł dyrektor, który od wielu lat sprzeciwiał się planom likwidacji francuskiej filii i przeniesienia produkcji w inne miejsce w Europie.

W ciągu ostatnich piętnastu lat liczbę pracowników z tysiąca trzystu ograniczono do dwustu dziewięćdziesięciu. Koncern ma dwie filie w Europie - w Yate w Anglii i w Amiens. Według niepotwierdzonych informacji francuska filia przynosiła co roku straty w wysokości do 10 milionów euro.

Teraz nowa linia produkcji zostanie uruchomiona w Łodzi. Interwencja francuskiego rządu i deputowanych nie przyniosła rezultatu i dyrekcja nie zmieniła swojej decyzji.

Whirlpool Corporation to największy z producentów dużego sprzętu AGD na świecie, który w 2016 r. osiągnął sprzedaż roczną w wysokości ok. 21 mld USD, zatrudniał 93 tys. pracowników i posiadał 70 zakładów produkcyjnych i badawczych ośrodków technologicznych.

W regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) koncern zatrudnia ok. 24 tys. pracowników, prowadzi sprzedaż w ponad 30 krajach oraz posiada zakłady produkcyjne i badawcze ośrodki technologiczne na terenie 8 krajów. Whirlpool EMEA to segment operacyjny Whirlpool Corporation.

wiadomości
gospodarka
unia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
WYRÓŻNIONE
Vs
7 lat temu
We Francji zarabiają pracownicy 4 razy więcej jak w Polsce i tu leży przyczna bo żeby sprzedawać to trzeba produkować taniej .
OBSERWATORR
7 lat temu
SPRAWA NIE WARTA NAWET KOMENTARZY. Oficjalne statystyki mówią o 1,5 mln ,, wolnych " rąk do pracy w Polsce. Dalej jesteśmy atrakcyjni tylko dlatego , że pracuje w Polsce tak wielu Ukrainców. W swoim kraju zarabiali by ok 300 dol. , u nas zarabiaja prawie trzy razy tyle , ale dzieki temu Polacy / polscy pracownicy / są najtańsi w UNI i stąd ,, pęd " zachodnich koncernów , by dalej z tej polskiej ,, słabości " korzystać. A Rząd się cieszy ?
as
7 lat temu
Macie odpowiedź dlaczego wszyscy ciągnął do Polski. Otóż dlatego, że we Francji pracownikowi trzeba zapłacić 2000 euro a Polak będzie pracował za 500. Prosty rachunek 280 etatów po 2000 euro to 2,5 ml zł co miesiąc we Francji w Polsce będzie to uwaga 630 tyś zł ile im zostaje?. prawie 1,9 ml miesięcznie mają w kieszeni kosztem tańszych pracowników. Czyli wychodzą prawie 20 ml na plus na samych ludziach nie licząc innych ulg podatkówych i inwestycyjnych. Opłaca się opłaca jak w Polsce skończą się czasy eldorado i dokonimy zachód zwinął zabawki i pójdą na Ukrainę. Zauważcie jeszcze jedną rzecz nie udało się Ukrainę wciągnąć do UNI to teraz Unia otweira granice dla ukraińców. Chodzi o tanią siłę roboczą interes korpopracji o to walczy Unia
NAJNOWSZE KOMENTARZE (104)
YetiZdalekiej...
7 lat temu
W Polsce będzie potrzeba jedynie 100 pracowników za kilkukrotnie mniejsze wypłaty.
Bolo
7 lat temu
Jest jednym z najgorszych sprzętów agd jakie w życiu miałem , a zwłaszcza pralki i lodówki. Nikomu nie polecam tego złomu . Katastrofalny serwis i przy tym wszystko bandycko drogie!!!!!
aBRAKADABRA
7 lat temu
JAKI GIGANT ......MIERNY SPRZET , JEDEN Z WIELU PRODUCENTÓW.MARKA NIE NAJWYŻSZYCH LOTÓW, A W POLSCE = NASTEPNA MONTOWNIA!
jack447
7 lat temu
jak moze cos przeniesc jak od dawna produkuja w Polandi ,w lodzi tez produkowali
real
7 lat temu
Jacobs i ... możesz pracować nawet za 6$/h w roku 2017
...
Następna strona