Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Wielka Brytania wychodzi z UE. Jean-Claude Juncker ma wątpliwości

57
Podziel się:

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wyraził w wywiadzie radiowym wątpliwość, czy 27 krajów Unii Europejskiej pozostanie zjednoczonych w obliczu negocjowania z Wielką Brytanią wyjścia z UE.

Wielka Brytania wychodzi z UE. Jean-Claude Juncker ma wątpliwości
(EPP/Flickr (CC BY 2.0))

- Pozostałe 27 krajów jeszcze o tym nie wie, ale Brytyjczycy bardzo dobrze wiedzą, jak mogą się z tym uporać. Mogą krajowi A obiecać to, krajowi B tamto, a krajowi C jeszcze coś innego, i rezultat będzie taki, że nie ma zjednoczonego europejskiego frontu - powiedział szef KE w wywiadzie dla stacji Deutschlandfunk, który zostanie wyemitowany w niedzielę. Fragmenty rozmowy zrelacjonowały w sobotę agencje prasowe.

Juncker mówił, że UE powinna pozostać spójna i zjednoczona w obliczu takich wyzwań jak Brexitalbo prezydentura Donalda Trumpa w USA. Tymczasem według niego, kraje członkowskie podążają w różnych kierunkach.

- Czy Węgrzy i Polacy chcą dokładnie tego samego, co Niemcy albo Francuzi? Mam ogromne wątpliwości - powiedział szef KE.

W tym samym wywiadzie Juncker przypomniał, że dopóki Wielka Brytania pozostaje członkiem Unii Europejskiej, nie może negocjować z innymi krajami porozumień handlowych. Zgodnie z unijnymi traktatami polityka handlu międzynarodowego jest tzw. kompetencją wspólnotową, w której 28 krajów UE reprezentuje na zewnątrz Komisja Europejska.

62-letni polityk, były wieloletni premier i minister finansów Luksemburga oraz szef Eurogrupy dodał, że nie zamierza ubiegać się w 2019 roku o drugą pięcioletnią kadencję na stanowisku przewodniczącego KE. Juncker piastuje to stanowisko od 2014 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
WYRÓŻNIONE
Kolo
8 lat temu
Tego wymaga UE czyli Niemcy i Francja że Polska nie może podpisywać umów handlowych z Anglią . Za to UE wymaga by Niemcy podpisywali umowy handlowe z Rosją tym bardziej że na Rosję nałożone jest embargo więc niema europejskiej konkurencji w Rosji . Jakoś Niemcy i Francja nie są przeciwni budowie drugiej nitki rurociągu gazowego Nord Stream 2 bo to godzi w ich interesy a inne kraje UE dla nich nie istnieja bo to biznes .
Mateusz
8 lat temu
To naprawdę straszne, że jakiś kraj, może sam podpisać umowę z innym państwem.
abcd
8 lat temu
Czy nie dziwi was fakt, że druga gospodarka w Europie opuściła UE? Zastanów się: czy to jest Europa, czy dyktatura ciemniaków?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (57)
arty
8 lat temu
Tytuł: "To koniec jedności w UE? Juncker nie ma wątpliwości" by następnie napisać "Wielka Brytania wychodzi z UE. Jean-Claude Juncker ma wątpliwości" Ale ogłupianie ludzi...
wolnościowiec
8 lat temu
Kwik i klęgor czerwono-tęczowej hałastry przez co najmniej kilka najbliższych lat - bezcenny
Ciekawy
8 lat temu
Glupole piszac komentarze zwracaja sie do Junckera tak jak by on te ich wypociny kiedykolwiek przeczytal a jeszcze bardziej wzial sobie do serca i sie nimi przejal. Chorzy ludzie.
taktak
8 lat temu
Jeżeli Wielka Brytania wyjdzie z UE, to nie może nic obiecać poszczególnym państwom, tylko będzie negocjować z UE jako całością. Błąd logiczny, panie Juncker.
Axel
8 lat temu
Panie Juncker, na pewno Polacy nie chcą tego samego co Niemcy i Francuzi. Miliony imigrantów, z którymi później rządy tych krajów mają problemy. Na tym polega różnorodność krajów Unii. Wszystkim się nie dogodzi. A Francja i Niemcy też pokazały, że dbają wyłącznie o własne interesy a od innych wymagają solidarności. Hipokryci.
...
Następna strona