Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wspólna Polityka Rolna. Jest zgoda w sprawie reformy rolnictwa

0
Podziel się:

na reformie skorzystają głównie właściciele małych gospodarstw. Minus jest taki, że nie będzie zrównania wysokości dopłat rolników z nowej Unii i tych z Zachodniej Europy.

Wspólna Polityka Rolna. Jest zgoda w sprawie reformy rolnictwa
(AndreasReh/iStockphoto)

Jest ostateczna zgoda w sprawie reformy unijnego rolnictwa. Zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej do 2020 roku wynegocjowały kraje członkowskie i zaakceptował Parlament Europejski.

A to oznacza, że kończy się okres niepewności i rolnicy, także z Polski, mogą przygotować się do nowych wymogów. Polscy eksperci przyznają, że reforma w stu procentach satysfakcjonująca nie jest dla naszych rolników, ale - jak mówią - na pewno nie utrudni im życia, a skorzystają głównie właściciele małych gospodarstw. Minus jest taki, że nie będzie zrównania wysokości dopłat rolników z nowej Unii i tych z Zachodniej Europy. Różnice pozostaną, choć będą stopniowo zmniejszane.

Dla Polski ważne było utrzymanie krajowego dofinansowania dopłat bezpośrednich. Chciała też gwarancji, że będzie mogła przenosić część pieniędzy na dotacje z programu wspierającego rozwój obszarów wiejskich. Nie udało się natomiast rządowi przeforsować postulatu, by właściciele gospodarstw, których dopłaty nie przekraczają 5 tysięcy euro, byli wyłączeni ze składek na unijny fundusz kryzysowy. Uzgodniono, że nie będą go musieli finansować rolnicy z dopłatami do dwóch tysięcy euro, których w Polsce jest i tak dużo, bo około 70.procent.

Właściciele małych gospodarstw mogą mieć powody do zadowolenia, bo uproszczone zostały reguły, w tym dotyczące korzystania z dopłat. Nie będą oni poddawani szczegółowym kontrolom czy spełniają europejskie standardy. Jeśli chodzi o wymóg zazielenienia i wspierania działań na rzecz środowiska, to nie będzie on obowiązywał gospodarstw poniżej 10 hektarów. A co do konkretnych sum pieniędzy, to na wsparcie rolnictwa do 2020 roku Polska ma otrzymać ponad 28 miliardów euro. Jeśli oczywiście unijny budżet ostatecznie zaakceptuje Parlament Europejski.

Czytaj więcej w Money.pl
Dopłaty bezpośrednie wyższe o 25 proc.? Jeżeli chodzi o pomoc dla młodych rolników, to przewiduje się zwiększenie dla nich dopłat bezpośrednich o 25 proc.
"W tej sprawie Trybunał nie ukarze Polski" _ Wina leży ewidentnie po stronie urzędników z Brukseli którzy audytując, nie uwzględnili warunków przyjętych przez innych urzędników cztery lata wcześniej _.
Minister: To nie jest euforia, są powody do... Minister rolnictwa wskazał, że nasz kraj wywalczył zapis pozwalający na uzupełnianie dopłat bezpośrednich dla rolników z budżetu krajowego. Dzięki temu w 2020 r. mogą one przekroczyć 240 euro na hektar.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)