Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyjście Grecji z Eurolandu to kilkusetmiliardowe straty

0
Podziel się:

Kraje strefy euro oraz Europejski Bank Centralny przygotowują się do ostatecznego rozstania z Grecją

Wyjście Grecji z Eurolandu to kilkusetmiliardowe straty
(SIPA/East News)

Na straty idące w setki miliardów euro może narazić * Europejski Bank Centralny i całą strefę euro opuszczenie jej prze z Grecją *. Pozostawiłoby to rujnujący rachunek do zapłacenia Niemcom i ich partnerom - pisze agencja Reutera.

Skala obciążenia, jakie są w stanie potencjalnie udźwignąć pozostałe kraje strefy euro, stanowi dla nich silny bodziec, by zatrzymać Grecję w unii walutowej.

Po uwzględnieniu, że większość prywatnych wierzycieli Grecji zgodziła się ponieść znaczące straty i zaakceptowała obniżenie wartości greckich obligacji w ramach drugiego pakietu ratunkowego, ocenia się, że EBC, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i kraje eurolandu posiadają greckie wierzytelności warte jeszcze blisko 200 mld euro.

_ - W przypadku wyjścia ze strefy, Grecja pada. I straty z tytułu jej bankructwa będą prawdopodobnie bardzo wysokie, na tyle, by zlikwidować kapitał EBC - powiedział Andrew Bosomworth z funduszu inwestycyjnego Pimco. - Mogą potrzebować dokapitalizowania przez rządy, które nie są tak dokładnie w najlepszej sytuacji, by dostarczać dodatkowego kapitału _ - dodał.

Nie chodzi jedynie o straty EBC, jego udziałowcy w krajach UE mogą znaleźć się w opisanej poniżej sytuacji: Gdyby Grecja opuściłaby unię walutową, dla pozostałych jej członków koszty rosłyby nadal, ponieważ byłyby zmuszone do przeciwdziałania jej pełnemu bankructwu i rozszerzania się greckiej zarazy budżetowej na inne kraje zmagające się z załamaniem finansowym.

_ - Interwencja EBC na dużą skalę byłaby niezbędna dla ustabilizowania całego systemu, razem z interwencją podjętą przez Niemcy, Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS), poprzedzający go Europejski Fundusz Stabilności Finansowej (EFSF) i MFW, co potencjalnie kosztowałoby kilkaset miliardów euro _ - stwierdził Jeorjos Capuris zajmujący się strategią inwestycyjną w prywatnym banku Coutts należącym do Royal Bank of Scotland.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/30/141854.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/wyjscie;grecji;ze;strefy;euro;jest;przerazajace,206,0,1086158.html) *Wyjście Grecji ze strefy euro jest przerażające * Danuta Huebner komentuje kryzys polityczny w Grecji.

Krajowe banki centralne podzieliłyby między siebie straty zgodnie z kluczem odpowiadającym ich udziałowi w finansowaniu EBC w oparciu o wielkość ich gospodarki i liczbę ludności. Zatem największe straty - około 27 proc. - poniosłyby Niemcy.

Także Francja zostałyby silnie dotknięta opuszczeniem strefy euro przez Grecję. Kosztowałoby to francuskiego podatnika 66,4 mld euro i obarczyłaby francuski system bankowy 20-miliardowymi stratami z tytułu niespłaconych pożyczek - wynika z badań opublikowanych przedwczoraj przez IESEG School of Management z Lille.

Mniejsze kraje z bankami centralnymi słabszymi od niemieckiego Bundesbanku poniosłyby relatywnie większe straty._ - EBC i część krajowych banków centralnych o małej zdolności absorbowania strat i rezerwach (...), potencjalnie musiałyby liczyć się ze zmniejszeniem własnego kapitału i rezerw rewaloryzacyjnych _ - powiedział Bosomworth.

Jednak w sytuacji, kiedy Grecja ogłosiła nowe wybory na 17 czerwca, a w sondażach prowadzą lewicowe partie niezgadzające się na dalsze oszczędności, w unijnych kuluarach zaczęto zastanawiać się, czy warto dalej angażować się w działania ratunkowe.

_ - Oczywiście, będzie bolało. Ale czy śmiertelnie? _ - powiedział jeden z dyplomatów cytowany przez Reutersa, dodając: _ mamy przed sobą dwie złe możliwości, ale jedna jest gorsza od drugiej _.

Według scenariusza opisanego przez niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _, w przypadku bankructwa Grecji na dalsze finansowanie greckich obligacji mógłby zostać wykorzystany fundusz pomocowy EFSF. EBC, jeden z największych wierzycieli Grecji, który w maju 2010 roku skupował na rynku wtórnym greckie obligacje, posiada około 55 mld euro w greckich papierach dłużnych. Skorzystanie z funduszu pomocowego EFSF osłabiłoby jednak zdolność _ zapory przeciwogniowej _ do ochrony innych krajów eurolandu, które mogłyby potrzebować wsparcia, aby uchronić się przed grecką zarazą.

Według scenariusza alternatywnego krajowe banki centralne zwrócą się do rządów o dokapitalizowanie EBC, ale wyciąganie po prośbie ręki do polityków grozi osłabieniem jego niezależności.

Czytaj więcej w Money.pl
UE pójdzie im na rękę? Inaczej się "udławią" Oszczędzają bez reform i perspektyw. Muszą się przyglądać, jak w ramach skutków ubocznych dusi się gospodarka.
Francja straci 50 mld euro? "Stać nas na to" Wyjście Grecji ze strefy euro, spowoduje efekt wyjątkowo _ niebezpiecznej zarazy _.
"Tak się nie traktuje greckich przyjaciół" Premier Luksemburga podkreśla, że tak się nie traktuje przyjaciół.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)