Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Mirończuk
|
aktualizacja
Artykuł sponsorowany Artykuł sponsorowany

Uwaga korekta! Co robić, gdy ceny akcji spadają

7
Podziel się:

Korekty to rzecz zwyczajna i powszechna na rynku inwestycyjnym. Ale zdarza się, że nawet ci najbardziej doświadczeni mają problem, jak się wówczas zachować: trzymać, sprzedać, a może… kupić? W webinarium Money.pl i mBanku wątpliwości na ten temat rozwiewać będą praktycy, czyli eksperci, dla których korekty to nic zaskakującego.

Uwaga korekta! Co robić, gdy ceny akcji spadają
Czy da się przewidzieć, kiedy nastąpi korekta, ile potrwa, jak głęboka będzie? Czy w ogóle warto się tym zajmować? (Getty Images)

Partnerem materiału jest mBank.

Jeśli wyceny akcji spadną o 50%, to żeby wróciły do poziomu sprzed spadków, muszą podrożeć o 100%. To prawda znana każdemu inwestorowi – straty trudno odrobić, a staje się to jeszcze trudniejsze, jeśli decyzja o wyjściu z inwestycji zapadła zbyt pochopnie.

Łatwo powiedzieć – ale psychologia robi swoje i pozostawanie na z góry upatrzonych pozycjach oraz trzymanie się przyjętego planu jest zwykle bardzo trudne.

Szczególnie jeśli końca spadków… nie widać. W głowie każdego inwestora powstaje pytanie – czy to bessa, czy tylko korekta?

I najbardziej podstawowe – sprzedawać czy trzymać? A może – kupować?

Czy da się przewidzieć, kiedy nastąpi korekta, ile potrwa, jak głęboka będzie? Czy w ogóle warto się tym zajmować?

Spadający nóż czy okazja?

Giełda papierów wartościowych jest najbardziej niezwykłym sklepem na świecie. Większość osób kupuje wtedy, gdy ceny są wysokie, a nie wtedy, gdy jest „promocja”, bo ceny są niskie – czyli atrakcyjne. Czy to właściwe zachowanie?

Największe sukcesy odnoszą ci, którzy potrafią utrzymać nerwy na wodzy i mają odwagę, by w odpowiednim momencie zaryzykować i kupić. Lub przynajmniej – nie sprzedawać.

Takie decyzje inwestorzy muszą podejmować często – korekty to normalne zachowanie rynku.

W ciągu ostatnich 20 lat w USA wystąpiło 18 okresów spadkowych powyżej 5%, z tego 9 przekroczyło 10%, ale tylko dwa przerodziły się w poważne bessy – co potwierdza, że nie warto panikować.

Na szczęście korekty zazwyczaj nie trwają długo, większość kończy się po kilku miesiącach.

Co w tym czasie robić? Czy za wszelką cenę trzymać i czekać na wzrosty, czy może jednak przebudować jakoś portfel, czegoś się pozbyć mimo straty?

Psychologia tłumu

„Paniczna wyprzedaż akcji”, „Rynki pikują”, „Końca spadków nie widać”, „Krach na rynkach” – takie i podobne tytuły nie raz widniały na czołówkach gazet i stronach internetowych serwisów informacyjnych. Choć zachęcają do przeczytania treści artykułów – nie powinny być brane jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Niestety – wielokrotnie są. Co więcej – nawet plotka, zupełnie niepotwierdzona informacja, potrafi poważnie zachwiać kursem danego waloru. A kiedy „wszyscy” sprzedają, to może warto dołączyć? Żeby nie „stracić wszystkiego”? Czy to w ogóle jest możliwe?

Jest wiele pytań – i będą na nie odpowiedzi. Money.pl wraz z mBankiem zaprasza na webinarium poświęcone korektom na rynku i temu, co zrobić, gdy się zdarzą.

Zapisać się i zadać pytanie ekspertom można na tej stronie.

Eksperci, praktycy rynku inwestycyjnego

Gośćmi webinarium będzie dwóch ekspertów, którzy z korektami na rynku mają do czynienia w swojej pracy na co dzień.

CFA, Doradca Inwestycyjny, Starszy Zarządzający Portfelami w mBanku.

Z rynkiem finansowym związany od 2007 r. początkowo jako inwestor, a następnie pracownik czołowych instytucji w Polsce.

W latach 2012-2017 pracował w Citi Handlowym, gdzie jako jeden z pierwszych członków Biura Doradztwa Inwestycyjnego współtworzył usługę doradztwa inwestycyjnego.

W 2017 r. rozpoczął współpracę z mBankiem, w którym jest odpowiedzialny m.in. za świadczenie usługi indywidualnego doradztwa inwestycyjnego dla klientów segmentu private banking.

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i stypendysta Akademii Liderów Rynku Kapitałowego Fundacji im. Lesława Pagi. Jest założycielem Stowarzyszenia Investhink, promującego uczciwe i racjonalne podejście do inwestowania.

Dr nauk ekonomicznych, Instytut Finansów, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Od 5 lat jest adiunktem SGH w Warszawie, gdzie wykłada, promuje studentów i tworzy liczne artykuły naukowe z dziedziny finansów. Zawodowo z rynkiem finansowym jest związany od ponad 12 lat.

Obecnie zajmuje się emisjami nieskarbowych papierów dłużnych w Banku Pekao SA. Wcześniej był m.in. specjalistą ds. obsługi instytucji finansowych w Banku Pekao SA, doradcą private banking w Getin Noble Bank SA oraz maklerem w DM BOŚ SA. Ukończył studia magisterskie i doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Posiada licencję maklera papierów wartościowych (2262). Jest członkiem i współzałożycielem Stowarzyszenia Investhink.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(7)
vlado
4 lata temu
W Polskiej gospodarce korekta jest odkąd do władzy doszedł PiS. Akcje firm komercyjnych jakoś nie lecą w dół. Mało tego CD Projekt czy Dino wciąż robią nowe historyczne szczyty. Spółki skarbu państwa zarządzane przez PiS mają już pięcioletnią przecenę a to nie koniec...
wojtek
4 lata temu
giertychowi tez doradzaliscie eksperci
Dartanian
4 lata temu
Polska giełda jest na dnie , politycy rozkradają majątek sp. .Wartość wig20 spadła przez 10 lat o -45% w USA NASDAQ +900% w analogicznym okresie.Pokazuje to jak rozkradany jest majątek Polskich sp.
czarnowidz
4 lata temu
Jak ZŁOTY też parę dni temu Odbijał się od 4,50 Euro - Teraz odbija się od 4,60 Euro - Jak ma być inaczej - Kaczyński dodrukowuje Miliardy
CZARNOWIDZ
4 lata temu
Jak ZŁOTY też parę dni temu Odbijał się od 4,50 Euro - Teraz odbija się od 4,60 Euro - Jak ma być inaczej - Kaczyński dodrukowuje Miliardy