Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 procentowa podwyżka cen gazu od nowego roku

0
Podziel się:

10-procentowa podwyżka cen gazu w hurcie jest prawdopodobna - przyznał minister gospodarki Piotr Woźniak.

10 procentowa podwyżka cen gazu od nowego roku
(PAP/ EPA)

W ten sposób odniósł się do informacji na temat dwóch kontraktów, które PGNiG zawarło z Rosjanami pod koniec ubiegłego tygodnia. Jedna z tych umów przewiduje podwyżki cen sprzedawanego do Polski gazu o 10 procent.

Minister Woźniak potwierdza, że wzrastająca cena gazu świadczy o zbytnim uzależnieniu od rosyjskiego surowca. Skrytykował też decyzję rządu Leszka _ Minister Woźniak potwierdza, że wzrastająca cena gazu świadczy o zbytnim uzależnieniu od rosyjskiego surowca. _ Millera, który zrezygnował z budowy gazociągu norweskiego, który uniezależniłby Polskę od rosyjskiego gazu. Minister podkreśla jednocześnie, że nie wiadomo jeszcze, jak hurtowa cena gazu przełoży się na odbiorców.

W tym tygodniu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złoży zmieniony wniosek taryfowy na gaz od przyszłego roku. Wówczas dowiemy się najprawdopodobniej ile zapłacimy od nowego roku za gaz.

A jak zaistniałą sytuację oceniają eksperci?

Generalnie przeważa opinia, że polska firma nie miała zbyt wielu argumentów aby zapobiec naciskom Rosjan na podniesienie cen gazu.

Były prezes Nafty Polskiej Maciej Gierej powiedział, że nalezy przestać mówić o dywersyfikacji dostaw gazu i wreszcie zacząć działać w tym kierunku. Jego zdaniem szybkie rozpoczęcie budowy terminalu gazu skroplonego i nowe połączenie z rurąciągami Europy Zachodniej pomogło by nam w rozmowach z Rosją. Maciej Gierej zaznaczył, że w negocjacjach z Moskwą PGNiG mimo że jest spółką giełdową nie powinno być pozostawione bez wsparcia rządu.

Od rosyjskiego dyktatu cenowego może nas też ustrzec wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej. Według raportu Centrum Strategii_ Maciej Gierej zaznaczył, że w negocjacjach z Moskwą PGNiG mimo że jest spółką giełdową nie powinno być pozostawione bez wsparcia rządu. _ Europejskiej - DemosEuropa kraje członkowskie powinny przekazać większe kompetencje w polityce energetycznej Komisji Europejskiej.

Dyrektor DemosEuropa Paweł Świeboda podkreślił, że negocjowanie kontraktów energetycznych indywidualnie osłabia pozycje państw unijnych.Uważa on też, że w ciągu kilka lat Unia Europejska dojrzeje do zacieśnienia współpracy w tym zakresie. Zaznaczył, że trzeba pójść dalej niż proponowała Polska kilka miesięcy temu.

Na razie niewiadomo jak podniesienie hurtowych cen gazu wpłynie się na cany dla odbiorców indywidualnych w naszym kraju. Zdaniem ekspertów będziemy płacić o około 5 - 6 procent więcej.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)