Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trwa zbiórka pieniędzy

0
Podziel się:

Naklejki Orkiestry można kupić nie tylko w Polsce, ale też między innymi w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji i Afganistanie.

22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trwa zbiórka pieniędzy
(PAP/Radek Pietruszka)

1/11

fot: PAP/Tomasz Gzell
Prawie 2 tysiące oficjalnych sztabów, blisko 120 tysięcy wolontariuszy w Polsce i na świecie, setki koncertów i dziesiątki tysięcy charytatywnych aukcji. Dziś 22. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Aktualizacja 14:40

W drugą niedzielę stycznia już od 22 lat tradycyjnie Polskę zalewa fala charakterystycznych serduszek. Kultowe naklejki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pojawiają się też w innych zakątkach świata, m. in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji czy Afganistanie.

- _ Setki milionów wydrukowanych serduszek, które mówią o tym, że ludzie w Polsce robią rzeczy tak niezwykłe _- mówi z dumą Jerzy Owsiak. W tym roku, tak jak w ubiegłym, pieniądze ze zbiórki będą przeznaczone na specjalistyczny sprzęt do ratowania życia i zdrowia dzieci i osób starszych.

Konsultant krajowy do spraw chirurgii dziecięcej Piotr Kaliciński nie ma wątpliwości, że polska służba zdrowia dużo zawdzięcza fundacji Jerzego Owsiaka. - _ Niedobory, braki sprzętowe czy organizacyjne: fundacja każdą z tych dziedzin wyniosła na troszkę wyższy standard, co, mam nadzieję, dostrzegają nasi pacjenci _ - mówi Kaliciński.

700 koncertów, 120 tysięcy wolontariuszy na całym świecie

Zbiórka funduszy trwa od samego rana. Na ulicach miast można spotkać tłumy wolontariuszy. Według informacji fundacji, jest ich niemal 120 tysięcy na całym świecie. Mają przy sobie mają puszki, identyfikatory i serduszka.

Wśród tych, którzy pomagają zbierać pieniądze, są innymi artyści, naukowcy i studenci. Orkiestrę wspomaga także ponad 120 osób z zespołu i orkiestry "Mazowsze". W akcję zaangażowało się również co namniej 350 bibliotek, choć - jak powiedział Rafał Kramza, prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego - placówek wspomagających jest na pewno dużo więcej.

Oprócz tradycyjnej zbiórki do puszki, Fundację można wspierać na wiele innych sposobów. Wszystkie znaleźć można pod adresem wspieraj.wosp.org.pl. Poza tym trwają orkiestrowe aukcje. Wylicytować można na przykład lot Dreamlinerem w klasie biznes czy pozmywanie naczyń przez Jerzego Owsiaka albo Marcina Mellera.

Dziś odbędzie się ponad 700 koncertów, w tym w Warszawie przed Pałacem Kultury i Nauki, w Gdańsku i we Wrocławiu oraz 24 biegi, największy - "Policz się z cukrzycą" - w stolicy.

Najdłuższy koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie trwał dwanaście godzin.

Przed 10:00 z Krakowa do Bielska Białej wyruszył specjalny skład WOŚP. Przemierzy 222 kilometry, a podczas podróży dla pasażerów zagra kilka zespołów muzycznych.

Największa skarbonka jest w Krakowie

Około 2,3 tys. wolontariuszy z ośmiu sztabów kwestuje w Krakowie. Na Rynku Głównym u stóp pomnika Adama Mickiewicza stanęła blisko dwumetrowa, największa w Polsce skarbonka w kształcie serca.

Skarbonka została wykonana z superwytrzymałych kompozytów i ozdobiona przez artystę Jerzego Rojkowskiego. Powstała dzięki zaangażowaniu sześciu firm podczas tegorocznych Targów Kompozyt-Expo w Krakowie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/138/m85642.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/22;final;wielkiej;orkiestry;swiatecznej;pomocy;co;mozna;wylicytowac,203,0,1457099.html) *Zobacz, co tym razem można wylicytować na WOŚP * Koszulka od słynnego piłkarza, czy zmywanie naczyń przez Jerzego Owsiaka, to nie wszystko. Z okazji finału WOŚP Mickiewicz został nietypowo _ ubrany _ - w pomarańczowe kapoki ratunkowe, bo podczas tegorocznego Finału WOŚP ma nawiązywać do tematyki morskiej.

W Krakowie od rana kwestuje 2,3 tys. wolontariuszy z ośmiu sztabów, m.in. morsy, kąpiące się w zalewie Bagry oraz niewidomi. Jedną z atrakcji jest gra miejska _ Na ratunek _.

Od rana odbywają się m.in. pokazy ratownictwa w wykonaniu strażaków z Komendy Miejskiej PSP i WOPR. Specjalne stoiska przygotowała policja, która zaplanowała m.in. prezentację alkogogli - okularów symulujących pole widzenia osoby nietrzeźwej, a także konkursy dla dzieci. Miłośnicy sportu mogą wylicytować udział w niecodziennym meczu piłkarskim, w którym zmierzą się z zawodnikami Wisły Kraków.

W trakcie aukcji internetowych można wylicytować także rekonstrukcję arkady namiotu tureckiego zdobytego podczas Odsieczy Wiedeńskiej, krzesło z Wierzynka i zaproszenie na ucztę w tej obchodzącej 650-lecie restauracji, piłkę NBA z autografem Marcina Gortata, garnitur Mike'a Tysona oraz jednodniowy pobyt w areszcie przy ul. Montelupich z gwarancją jego opuszczenia.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przekazał na licytację zaproszenia na uroczyste otwarcia dwóch wielkich krakowskich inwestycji: hali sportowo-widowiskowej i Centrum Kongresowego.

Muzeum Narodowe w Krakowie proponuje zwycięzcom aukcji m.in. jeden dzień w roli dyrektora, specjalne zwiedzanie Europejskiego Centrum Numizmatyki Polskiej, reprodukcję obrazu Olgi Boznańskiej z indywidualną dedykacją oraz organizację własnej wystawy w trakcie kolejnego Finału WOŚP w 2015 r. Wszystkie wystawy, także czasowe, w Muzeum Narodowym można w niedzielę oglądać za darmo.

Krakowski sztab Orkiestry mieści się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. O bezpieczny przebieg Finału dba w całym mieście ok. 250 policjantów, wspieranych przez Żandarmerię Wojskową.

W Tarnowie od rana datki dla WOŚP zbiera 920 wolontariuszy. W ciągu całego dnia zaplanowano m.in. całodzienną zbiórkę krwi, strzelanie z broni długiej i krótkiej na specjalnej strzelnicy kontenerowej produkowanej w Tarnowie czy pokazy jazdy samochodami rajdowymi.

Spektakl _ Proces 2.0 _ wystawi Teatr im. Solskiego. Przedstawienie będą mogły zobaczyć osoby, które wrzucą datek do puszki. Dla darczyńców otwarto też miejskie lodowiska.

W Warszawie bawią się przed Pałacem Kultury

W Warszawie przed Pałacem Kultury i Nauki rozpoczął się koncert organizowany w ramach 22. Finału WOŚP. Impreza potrwa do godz. 22, zagra kilkanaście zespołów. O godz. 20, jak co roku, odbędzie pokaz fajerwerków światełko do nieba.

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra pod hasłem _ Na ratunek _ - zbiera pieniądze na wyposażenie dziecięcych oddziałów medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych.

Koncert przed PKiN rozpoczął występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Do wieczora zagrają m.in.: Audiofeels, Farben Lehre, Kamil Bednarek, Gooral i Mazowsze, These Reigning Days, Hunter, Oddział Zamknięty oraz Piersi. Godzina przed _ światełkiem do nieba _ to tradycyjnie już godzina Jurka Owsiaka, który zjawi się na scenie.

Koncert transmitowany będzie w internecie, na stronie www.Owsiaknet.pl.

Ok. godz. 13.30 wystartował bieg _ Policz się z cukrzycą _. Bieg organizowany jest w dniu Finału już po raz ósmy, aby promować zdrowy tryb życia, a także zwracać uwagę na tę chorobę. WOŚP, w ramach programu _ Policz się z cukrzycą _, dąży do tego, by firmy produkujące żywność drukowały na etykietach potrzebne cukrzykom informacje o wymiennikach węglowodanowych i białkowo-tłuszczowych. Wielu producentów włączyło się już w tę akcję.

W czasie 8. edycji warszawskiej odsłony biegu _ Policz się z cukrzycą _ po raz pierwszy wprowadzona została opłata startowa w wysokości 20 zł. Dzięki zebranym w ten sposób środkom fundacja planuje kupić osobiste pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Biegi _ Policz się z cukrzycą _ zaplanowano także w innych miastach, m.in. Ciechanowie, Częstochowie, Fromborku, Gdyni, Gorzowie Wlkp., Kraśniku, Kostrzynie, Łodzi, Opolu, Przemyślu, Szczecinie.

W 22. Finale WOŚP bierze udział ok. 120 tys. wolontariuszy. Jednak wrzucanie datków do puszek to nie jedyna forma wspierania fundacji. W zbiórkę włączyć się można również przez internet: m.in. przelewami, sms-ami, przy pomocy karty kredytowej lub debetowej, przez serwisy społecznościowe. Wszystkie sposoby opisane są na stronie www.wosp.org.pl/final/wesprzyj.

Można wziąć udział również w jednej z blisko 16,5 tys. aukcji internetowych (www.aukcje.wosp.org.pl).

Najwyższą cenę osiągała po godz. 13 loża VIP na Stadionie Narodowym. Było to ponad 30 tys. zł, a do końca aukcji pozostało jeszcze 16 dni. Nabywca będzie mógł korzystać z ośmioosobowej loży przez cały 2014 r., siedem dni w tygodniu, przez całą dobę, otrzyma bilety na kilkanaście imprez zaplanowanych na stadionie w tym roku, będzie miał również zapewniony catering VIP podczas biletowanych wydarzeń.

Wiele atrakcji przygotowało wojsko, wylicytować można np. udział w akcji ratunkowej na Bałtyku i manewrach Marynarki Wojennej, lot ze spadochronem, dni z życia komandosów i pilotów F-16 oraz flagę, która powiewa nad bazą Ghazni.

Tysiąc metrów kwadratowych materiałowego serca

Uszyte z kilkudziesięciu fragmentów materiału olbrzymie serce, w którego centrum jest wielka biało-czerwona flaga, stało się symbolem 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Śląsku. Przez dziewięć godzin szyło je w Chorzowie ok. 200 wolontariuszy.

_ - Serce ma powierzchnię ok. tysiąca metrów kwadratowych. Jego środek tworzy tzw. sektorówka, czyli wielka flaga podarowana przez Stadion Śląski. Do zszycia całości zużyliśmy ok. 400 szpulek nici i 200 igieł. Najmłodszy z wolontariuszy miał 7 lat, najstarszy 75 _ - relacjonowała pomysłodawczyni akcji Magdalena Sekuła.

Początkowo planowano, że serce, które można już licytować na rzecz WOŚP, zawiśnie na specjalnym stelażu w pobliżu zabytkowej wieży szybu górniczego _ Prezydent _, gdzie w niedzielę odbywa się wojewódzki finał Orkiestry. Ponieważ jednak przy silnym wietrze serce mogłoby zachować się jak olbrzymi żagiel, zdecydowano, że uczestnicy imprezy rozwiną je po południu nad swoimi głowami, podobnie jak kibice rozwijają wielkie flagi na stadionach. Na chorzowski finał WOŚP składają się liczne koncerty i pokazy.

Uszyte m.in. ze stadionowej flagi serce to nie jedyny sportowy akcent śląskiego finału WOŚP. Na jednym z boisk przy Stadionie Śląskim rozegrano mecz charytatywny, w którym zespół trenerów śląskich drużyn zmierzył się z reprezentacją Śląska oldbojów. Mecz wygrali oldboje 7:2. Przegraną reprezentację trenerów prowadził były selekcjoner piłkarskiej kadry narodowej Waldemar Fornalik.

_ - Czuję się wyróżniony propozycją poprowadzenia dziś takiej drużyny. Zgodziłem się od razu. Miałem drobne problemy zdrowotne, ale nie wyobrażałem sobie, aby nie dojechać i nie wspomóc tak szczytnego celu _ - powiedział Fornalik, zaznaczając, że nie miał łatwej roli. _ Przecież trzeba było kogoś posadzić na ławce rezerwowych _ - wyjaśnił.

W zespole dowodzonym przez Fornalika zagrali m.in. jego były asystent z kadry Marek Wleciałowski i słowacki trener Ruchu Chorzów Jan Kocian. W składzie drużyny oldbojów wystąpili m.in. Radosław Gilewicz, Jan Furtok, Mariusz Śrutwa i Mirosław Mosór. W Gliwicach w sobotę odbył się natomiast bieg dla WOŚP z udziałem prawie tysiąca osób.

Chorzowską flagę można licytować w internecie, podobnie jak dziesiątki innych przedmiotów i pomysłów, wystawionych na aukcje dla Orkiestry. Przedmiotem licytacji jest np. możliwość piastowania przez jeden dzień urzędu rektora Uniwersytetu Śląskiego czy prezydenta Świętochłowic. Można też wylicytować dzień w urzędzie marszałkowskim i kolację z wicemarszałkiem woj. śląskiego w podziemnej restauracji, a także rejs po jeziorze z prezydentem Chorzowa jako sternikiem.

Licytowany jest przejazd popularną chorzowską kolejką linową - Elką - w towarzystwie wokalistki Ani Wyszkoni, która w gondoli kolejki ma zaśpiewać specjalnie dla zwycięzcy aukcji. W niedzielę przez godzinę Elką można jeździć bez biletu, w zamian za datek na rzecz WOŚP.

Park Śląski, na terenie którego znajduje się Elka, licytuje nazwę jednej z parkowych alejek. Tytułem alejki przez kolejny rok może być imię i nazwisko zwycięzcy aukcji lub nazwa zwycięskiej firmy. W Jaworznie już po raz piąty można na rok kupić prawo do nazwania ronda w centrum miasta. Zwycięzca licytacji otrzyma na ten czas symboliczny akt własności i będzie miał prawo do zamieszczenia na tablicy ustawionej na terenie ronda imienia i nazwiska lub nazwy firmy.

Na aukcję trafiły też m.in. czarne okulary wokalisty Muńka Staszczyka, który wieczorem zaśpiewa w Chorzowie, oraz pierścionek z oczkiem z węgla, podarowany przez mieszkającą w Mysłowicach wicepremier Elżbietę Bieńkowską. Można też wylicytować _ dzień meczowy _ z piłkarzami Ruchu Chorzów czy meteoryt z Planetarium Śląskiego.

Inna aukcja daje możliwość jedynej w swoim rodzaju podróży w zabytkowym wagonie salonowym z 1912 r. najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie - z Bytomia do Tarnowskich Gór. Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy zapraszają zwycięzcę innej aukcji na _ ekstremalną _ jazdę czołgiem PT-91.

W Lublinie pieniądze zbiera robot

Kilkuset wolontariuszy zbiera pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w Lublinie. Wśród kwestujących jest robot nazwany przez swojego twórcę _ Franek _.

Robot zaprezentowany został przed południem w studio TVP Lublin. Potem wyruszył kwestować w galeriach handlowych. Robot ma półtora metra wysokości, porusza się na kółkach, trzyma puszkę WOŚP na datki. Kiwa głową i zachęca głosem do wrzucania pieniędzy.

Robota skonstruował Przemek Brzeziński z Włodawy. - _ Jestem pracownikiem banku, robotyka to moje hobby. Mój robot brał już udział w innej akcji charytatywnej, wzbudzał zainteresowanie. Cieszę się, że mogę pomóc w zbiórce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy _ - powiedział Brzeziński.

Podczas tegorocznego finału WOŚP w Lublinie nie ma żadnego plenerowego koncertu, występy odbywają się tylko w studiu TVP Lublin, które zostało otwarte dla publiczności. _ - Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy robić plenerowej imprezy. W studio mamy dobre możliwości, a na zewnątrz pogoda nie sprzyja _ - powiedział szef sztabu WOŚP przy TVP Lublin Sebastian Krzesiak.

W holu budynku lubelskiej telewizji datki zbierają studenci Uniwersytetu Medycznego, którzy jednocześnie wykonują chętnym podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia, glukozy we krwi, częstotliwości akcji serca i udzielają porad dietetycznych.

Przed budynkiem telewizji ustawiony został wóz bojowy straży pożarnej, który wzbudził duże zainteresowanie dzieci. Strażacy przekazali na licytację WOŚP czujniki tlenku węgla. _ - Swoją obecnością i tymi podarunkami chcieliśmy w ramach akcji "Nie dla czadu" zasygnalizować potrzebę montażu czujników tlenku węgla w domach prywatnych. To mała inwestycja w bardzo duże bezpieczeństwo _ - powiedział rzecznik komendanta wojewódzkiego straży pożarnej w Lublinie Tomasz Stachyra.

Występy w studiu TVP Lublin potrwają do wieczora. Zaprezentują się m.in. rapująca _ Babcia Michalina _ z Wojsławic, taneczna grupa _ Czaderki _ skupiająca panie po pięćdziesiątym roku życia i lubelskie zespoły _ Hom Tenks _, _ Mprojekt _, _ No potatoes _, _ Pawkin _ i _ Back Beat _. O godz. 20 zaplanowano pokaz pirotechniczny _ Światełko do nieba _ przed lubelskim zamkiem.

W Gdańsku można wrzucać pieniądze do latarni morskiej

Do ustawionej na Targu Węglowym w Gdańsku wielkiej skarbonki, przypominającej największą w Polsce latarnię morską można wrzucać pieniądze, wspierając 22. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W mieście na ulicach kwestuje ponad 1100 wolontariuszy.

W Gdańsku pieniądze zbierane są też w trzech zabytkowych tramwajach, pasażerowie zamiast biletu wrzucają dowolne datki do puszek. Tramwaje pochodzą z roku 1952, 1970 i 1975 i jeżdżą na trasach Strzyża-Siedlce, Nowe Ogrody-Zaspa oraz Nowy Port-Stogi.

Na aukcjach WOŚP w Gdańsku do kupienia są m.in. _ Encyklopedia Gdańska _ ze zdjęciem i autografem Lecha Wałęsy, zaproszenie na mecz piłkarski Lechii Gdańsk w loży VIP z cateringiem, dzień z patrolem wodnym Straży Miejskiej, udział w akcji z psami poszukiwawczymi, które szukały zaginionych m.in. w Turcji i na Haiti, oraz możliwość zobaczenia panoramy Gdańska z 40-metrowego podnośnika.

Na aukcjach można wylicytować też m.in. sesję zdjęciową z Lidią Popiel oraz plakaty z filmu _ Wałęsa. Człowiek z nadziei _ z autografami Andrzeja Wajdy i Roberta Więckiewicza.

Licytowany będzie również specjalny karnet na wejścia na wszystkie premiery w 2014 roku w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Dla fanów podróży morskich atrakcyjne mogą być aukcje na rejsy ze Zbigniewem Gutkowskim i z Mateuszem Kusznierewiczem oraz żaglowcem _ Generał Zaruski _.

Finałowy koncert _ Gdańsk dla Orkiestry _ odbędzie się na Targu Węglowym. Od godz. 14 do 20 na scenie wystąpi 13 zespołów, m.in. Myslovitz, Golden Life oraz grupa z obwodu kaliningradzkiego Parovoz, znana z przeboju _ Zdrastvuj Lidl, zdrastvuj Biedronka _. Wystąpią też Ewelina Lisowska oraz trzej zwycięzcy ostatniej edycji _ The Voice of Poland _ czyli Mateusz Ziółko, Ernest Stanaszek i Arek Kłusowski.

Na scenie podczas koncertu pojawią się siatkarze Lotos Trefl Gdańsk, którzy przeprowadzą licytację dotyczącą udziału w treningu ich drużyny.

Studencka Syrenka na aukcji

Odrestaurowane przez studentów politechniki auto marki Syrena 105 jest największą atrakcją aukcji białostockiego sztabu WOŚP. W mieście pieniądze na rzecz Orkiestry zbiera w niedzielę pół tys. wolontariuszy. Atrakcją kwesty w centrum będą łaziki marsjańskie.

Politechnika Białostocka jest głównym partnerem sztabu WOŚP w Białymstoku. Po południu w centrum miasta będzie kwestował jej rektor Lech Dzienis, któremu będą towarzyszyły, wyposażone w puszki do zbierania pieniędzy, łaziki marsjańskie Magma2 i Hyperion.

Zostały one skonstruowane przez studentów i naukowców tej uczelni, a w minionych latach świetnie spisały się w zawodach University Rover Challenge na pustyni w USA.

Trwa licytacja Syreny 105, przekazanej na aukcje WOŚP przez politechnikę. Aukcja pomalowanego w ognisty wzór auta zakończy się we wtorek, na razie najwyższa cena to 9,5 tys. zł. W niedzielę pojazd stanowi atrakcję sztabu głównego Orkiestry. Samochód powstał z oryginalnych części. Rama i nadwozie pochodzą bowiem z jednego auta, kilka podzespołów z innych; to praca dyplomowa kilku studentów Wydziału Mechanicznego politechniki.

Można też kupić na licytacji koszulkę z podpisami piłkarzy Jagiellonii Białystok czy zostać rodzicem chrzestnym małego żubra. Można też wylicytować pianino albo serduszko ze stopu tytanu. Opera i Filharmonia Podlaska podarowała na aukcję ogromną czapkę uszytą z ok. 50 szalików przyniesionych przez widzów, która na początku zimy znalazła się na "głowie kompozytora", czyli wielkiej rzeźbie na dachu gmachu tej placówki.

Główną imprezą plenerową WOŚP w Białymstoku jest od południa koncert na Rynku Kościuszki. Do wieczora zagra tam kilkunastu wykonawców, gwiazdami będą Patrycja Markowska z zespołem oraz Mrozu. Wieczorem powstanie tam wielka łódź podwodna z osób ubranych na żółto, za sterem stanie wojewoda podlaski Maciej Żywno.

W akcję zaangażowały się też władze samorządowe województwa, które dofinansowały działalność sztabów WOŚP w Białymstoku i Suwałkach; pieniądze do puszki zbiera też w niedzielę w stolicy województwa marszałek województwa Jarosław Dworzański i inni pracownicy urzędu marszałkowskiego.

Ponad 200 osób wsiadło przed południem do pociągu Białystok-Waliły Stacja i też wspomagało WOŚP, bo opłatą za przejazd trasą przez Puszczę Knyszyńską był datek do puszki (co najmniej 20 zł). Zainteresowani mogą też wspomóc Orkiestrę np. odwiedzając miejskie muzea, domy kultury, grając w piłkę nożną czy paintball. Można też wziąć udział w maratonie tańca zumba.

W całym województwie podlaskim działa w niedzielę 26 sztabów WOŚP. Np. w Łomży już w sobotę odbyło się podwodne kwestowanie, bo na miejskiej pływalni datki można było wrzucać do puszki zakotwiczonej pod wodą.

Wrocław zbiera pieniądze od północy

Występem Orkiestry Dolnośląskiej Policji rozpoczął się na wrocławskim Rynku koncert będący główny wydarzeniem 22. finału WOŚP w stolicy Dolnego Śląska. Impreza zakończy się o godz 20-tej pokazem sztucznych ogni na Wyspie Słodowej.

Wolontariusze WOŚP rozpoczęli kwestowanie w stolicy Dolnego Śląska tuż po północy. Wówczas w trasę po Wrocławiu z centrum miasta wyruszył specjalny tramwaj w barwach WOŚP. Wrzucając datek do puszki można było nim podróżować bez biletu. Po godz. 13. na trasy po Wrocławiu wyruszyły dwa takie tramwaje.

Z kolei na Wrocławskim Rynku od rana można podziwiać zabytkowe samochody i motocykle. Na Rynku można również obejrzeć sprzęt wykorzystywany przez policyjnych antyterrorystów czy pokaz ratownictwa drogowego. Tajniki swojej służby prezentują również: wojsko, pogotowie ratunkowe i straż miejska. Zorganizowano także szkolenia z udzielania pierwszej pomocy.

Głównym wydarzaniem wrocławskiego finału WOŚP jest koncert plenerowy. Koncert tradycyjnie rozpoczął się od występu Orkiestry Dolnośląskiej Policji, później na scenie pojawił się zespół Dżemik Blues. Oprócz występów muzycznych odbędą się również pokazy tańca. Na scenie przeprowadzane będą niektóre licytacje przedmiotów przekazanych rzecz WOŚP. Zlicytowany ma zostać m.in. ratusz z piernika, a aukcje ma poprowadzić prezydent Wrocławia Rafał Dukiewicz.

W aukcje, z których dochód zasili konto WOŚP, zaangażowali się również wojewoda dolnośląski Aleksander Marek Skorupa oraz marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. W tym roku można wylicytować m.in. partię szachów z wojewodą Skorupą czy trening kolarski z udziałem marszałka Jurkowlańca, w który wezmą udział również sławy polskiego kolarstwa - m.in. Ryszard Szurkowski.

Na ulicach Wrocławia w niedzielę kwestuje około 1,5 tys. wolontariuszy. Kulminacyjnym momentem wrocławskiego finału WOŚP będzie _ światełko do nieba _ - czyli pokaz sztucznych ogni, który odbędzie się o godz. 20 na Wyspie Słodowej.

Wylicytują zatrudnienie prezydenta miasta

Zatrudnienie prezydenta miasta na jeden dzień, lot samolotem i karmienie zwierząt w zoo to licytacje odbywające się w Płocku w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak poinformowała szefowa płockiego sztabu WOŚP Litka Koper, w Płocku kwestuje w niedzielę od rana 400 wolontariuszy.

W ramach zbiórki pieniędzy na rzecz WOŚP można wylicytować zatrudnienie prezydenta miasta Andrzeja Nowakowskiego na jeden dzień do wykonania określonej pracy. Licytowana praca nie ma żadnych ograniczeń, oprócz tego, że musi być to zajęcie zgodne z prawem.

Sam Nowakowski, który jest prezydentem Płocka od 2010 r., deklaruje, że może to być np. praca w sklepie, na budowie, opieka nad dziećmi albo gotowanie. Do południa w niedzielę do licytacji przystąpiły trzy osoby, a cena wywoławcza 1000 zł wzrosła do 1050 zł.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku wystawił na licytację karmienie małpek i żyraf, a Aeroklub Ziemi Mazowieckiej - rodzinny lot samolotem nad miastem.

Na płockim Starym Rynku o godz. 15 rozpocznie się główny koncert WOŚP, który wieczorem zakończy się _ światełkiem do nieba _ i występem zespołu Lipali.

Imprezy na rzecz WOŚP odbywają się także w położonych pod Płockiem miejscowościach, m.in. w Bielsku, Gąbinie, Słupnie i Wyszogrodzie. Tam także organizowane są koncerty, występy i licytacje.

W Wyszogrodzie licytowana jest m.in. piłka podpisana przez reprezentanta Polski, zawodnika Borussi Dortmund Roberta Lewandowskiego - poinformowała rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak.

WOŚP wsparła dziś między innymi Anna Komorowska. Wolontariuszy WOŚP spotkała podczas spaceru z psem w Parku Agrykola w Warszawie. Prezydentowa podkreśliła, że Orkiestra mobilizuje Polaków, by wspierali potrzebujących chorych.

Komorowska na spacerze była sama. Wrzuciła do puszki dwa banknoty i poprosiła o dwa serduszka WOŚP - dla siebie i męża. Mówiła, że Bronisław Komorowski nie mógł jej towarzyszyć z powodu kontuzji nogi.

_ - Symbolem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest czerwone serduszko, a z sercem u prezydenta jest wszystko w porządku _ - powiedziała Komorowska.

Prezydentowa wyszła na spacer z psem (cocker spaniel o biało-czarnym umaszczeniu), choć w Warszawie przed południem padał śnieg z deszczem. _ - Często mówi się, że w taką pogodę nawet psa nie wypuszcza się z domu, jednak dziś, mimo deszczu, warto wyjść choćby na chwilę i wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej pomocy _ - powiedziała Komorowska.

Dodała, że cel jaki przyświeca WOŚP jest szlachetny, a sama akcja od wielu lat jest świetnie prowadzona. _ - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przede wszystkim mobilizuje wielu Polaków do tego, by wesprzeć innych chorych ludzi _ - podkreśliła Anna Komorowska.

Tegoroczna zbiórka bez poważniejszych zajść

  1. Finał WOŚP przebiega spokojnie. W całym kraju doszło do kilku incydentów - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Sokołowski. Policja apeluje do wolontariuszy o to, by zwłaszcza po zmroku zbierali pieniądze w grupach.

Z informacji KGP wynika, że przed południem w całym kraju odnotowano kilka incydentów, m.in. w Warszawie, Łodzi oraz Rybniku, związanych z kradzieżą dwóch i uszkodzeniem pięciu skarbonek WOŚP. - _ Do jednostek policji doprowadzono pięć osób. Biorąc pod uwagę skalę zbiórki, że pieniądze zbiera ponad 120 tys. osób, to oceniamy, że kwesta przebiega bezpiecznie i spokojnie _ - powiedział rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Do kradzieży puszek doszło już w m.in. miejscowości Czernichów pod Krakowem. Do trzech gimnazjalistów, którzy zbierali pieniądze na rzecz WOŚP, podbiegło trzech zamaskowanych mężczyzn i wyrwało im puszki.

Do pierwszej w tym roku kradzieży puszki doszło w Krakowie. Nieznany sprawca, korzystając z chwili nieuwagi obsługi jednego z marketów w Krakowie, ukradł puszkę stojącą przy kasie.

Nad bezpieczeństwem podczas Finału czuwa kilkanaście tysięcy policjantów wspieranych przez strażników miejskich. Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę, czy zbiórki są prowadzone przez osoby uprawnione, a także na bezpieczeństwo prowadzących kwestę dzieci.

Do kwestujących policjanci apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa: unikanie mało uczęszczanych miejsc, m.in. podwórek, bram, parków, skwerów, zwłaszcza po zmierzchu, oraz kwestowanie w towarzystwie innych osób, a nie samotnie.

Policjanci przypominają, że w razie napadu nie warto starać się za wszelką cenę ratować skarbonki, bo życie i zdrowie są ważniejsze; lepiej zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które mogą później pomóc zidentyfikować sprawcę, oraz jak najszybciej zawiadomić policję.

Podczas ubiegłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano ponad 50 milionów złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)