Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa: Karpiński złożył rezygnację z funkcji ministra skarbu

0
Podziel się:

Włodzimierz Karpiński ministrem był ponad dwa lata.

Afera taśmowa: Karpiński złożył rezygnację z funkcji ministra skarbu
(Karolina Misztal/REPORTER)

Szef resortu skarbu Włodzimierz Karpiński jest jednym z ministrów, którzy złożyli w środę rezygnację z pełnionej funkcji. Ministrem był ponad dwa lata. Nadzorował m.in. grupy energetyczne i PIR, tłumaczył się z opóźnień w budowie gazoportu; z sukcesem negocjował z KE ws. LOT.

Opuszcza stanowisko razem z m.in. trzema ministrami i trzema wiceministrami w efekcie - jak podała premier Ewa Kopacz - ujawnienia akt śledztwa ws. tzw. afery podsłuchowej.

Karpiński w ministerstwie skarbu zastąpił w kwietniu 2013 r. Mikołaja Budzanowskiego, który zapłacił stanowiskiem za utratę kontroli nad rozmowami gazowymi z Rosją.

Karpiński nadzorował spółki skarbu państwa, m.in. grupy energetyczne, które realizują duże inwestycje w nowe moce wytwórcze. Dymisja ministra skarbu została złożona w momencie, gdy PGNiG i Polskie LNG prowadzą negocjacje z zagranicznymi kontrahentami. Nie wiadomo jeszcze, kto zastąpi Karpińskiego na tym stanowisku.

Po próbach Rosjan zwiększenia wpływów w Grupie Azoty zainicjował prace nad przepisami przeciwdziałającymi wrogim przejęciom strategicznych przedsiębiorstw. Kontynuował też konsolidację Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Prowadził rozmowy z Komisją Europejską ws. pomocy państwa dla LOT-u i jego restrukturyzacji. Ostatecznie KE zaakceptowała pomoc dla narodowego przewoźnika. Podczas jego kierownictwa w resorcie powstał projekt tzw. specustawy węglowodorowej, która miała zmniejszyć obciążenia administracyjne przy poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce. Projektu dotąd nie przyjął rząd.

Karpiński jako minister skarbu nadzorował też spółkę Polskie Inwestycje Rozwojowe, która realizuje zainicjowany przez Donalda Tuska program Inwestycje Polskie.

W ujawnionym w czerwcu ub.r. nagraniu ówczesny minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz określił PIR w rozmowie z prezesem NBP Markiem Belką jako "ch.., d... i kamieni kupa". We wrześniu ub. rada nadzorcza PIR-u odwołała ówczesnego prezesa tej spółki Mariusza Grendowicza, a Karpiński wyraził oczekiwanie zwiększenia tempa i zakresu realizowanych z udziałem PIR projektów inwestycyjnych.

Zasygnalizowane też zostało ufunduszowienie PIR-u, które jest w końcowej fazie realizacji pod okiem nowego prezesa Jerzego Góry. Pod rządami Karpińskiego także nadzorowana przez MSP Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosiła nową, skierowaną na innowacyjność strategię.

W marcu br. Karpiński tłumaczył się z ustaleń NIK, która oceniła, że niewłaściwa realizacja zadań przez spółki Gaz-System oraz Polskie LNG i nieskuteczny nadzór ministerstw sprawiły, że wciąż nie uruchomiono gazoportu w Świnoujściu, który miał być gotowy latem 2014 r.

Oświadczył wówczas, że budowa jest na ukończeniu, a ryzyko konieczności zapłaty za nieodebrany gaz z Kataru zostało odsunięte dzięki pozytywnie zakończonym negocjacjom z firmą Quatargas. Wskazał też na negocjacje z włoskim wykonawcą terminalu, który wysuwa dodatkowe roszczenia finansowe nieuznawane przez stronę polską. Wyjaśnił, że ze względu na te ostatnie rozmowy jego resort prosił o opóźnienie w publikacji raportu.

Karpiński miał też przeprowadzić analizę konsolidacji przemysłu energetycznego, którą szefowa rządu zapowiedziała po przyjęciu programu naprawczego dla Kompanii Węglowej. Przyznawał, że jest zwolennikiem konsolidacji energetyki, bo to leży w interesie naszego kraju. Wyniki tych analiz zapowiadał na drugie półrocze.

Media spekulowały, że Karpiński był blisko utraty stanowiska już we wrześniu 2014 roku. Wówczas trafił na nocne rozmowy z premier Kopacz w sprawie powołania byłego doradcy Donalda Tuska Igora Ostachowicza do zarządu PKN Orlen. Minister miał zaakceptować powołanie Ostachowicza bez jej wiedzy. Ostatecznie Ostachowicz zrezygnował ze stanowiska, a Karpiński został w resorcie.

Zanim objął tekę ministra skarbu w kwietniu 2013 r., Karpiński był wiceministrem administracji i cyfryzacji, a także sekretarzem stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji.

Jest posłem PO i członkiem zarządu krajowego Platformy.

Karpiński urodził się 16 listopada 1961 r. w Puławach. Ukończył Wydział Inżynierii Chemicznej na Politechnice Warszawskiej i Podyplomowe Studia menadżerskie na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Do 1994 roku pracował w prywatnych spółkach, prowadził też działalność gospodarczą.

W latach 1994-2002 był wiceprezydentem Puław. Później, do 2005 r., radnym miasta oraz członkiem zarządu Zakładów Azotowych "Puławy". Karpiński jest żonaty, ma pięciu synów.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent podpisze dymisję Grabarczyka "Moja rezygnacja leży w interesie Państwa i wymiaru sprawiedliwości" - napisał minister Cezary Grabaczyk w specjalnym oświadczeniu.
Afera w rządzie. Cezary Grabarczyk nie jest już ministrem Polityk był przesłuchiwany w sprawie przekrętów przy wydawaniu pozwoleń na broń przez jedną z komend policji.
Prezes ZUS podał się do dymisji. Przez afery i... urodziny? - _ Po pięciu latach pracy mogę z czystym sumieniem odejść, stąd złożona na ręce pani premier dymisja _ - mówi były już prezes.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)