Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera podsłuchowa zamrozi relacje z USA?

0
Podziel się:

Martin Schulz ocenił dzisiaj, że jeśli potwierdzą się doniesienia o prowadzonej USA inwigilacji elektronicznej, UE powinna przerwać negocjacje umowy o wolnym handlu z Waszyngtonem.

Na zdj. Martin Schulz
Na zdj. Martin Schulz (ec.europa.eu)

Amerykańska agencja bezpieczeństwa monitorowała nie tylko telefon Angeli Merkel? Według "The Guardian" na podsłuchu były telefony 35 światowych przywódców. Dziennik powołuje się na informacje przekazane mu przez Edwarda Snowdena.

aktualizacja: 21:33

Szef europarlamentu Martin Schulz ocenił dzisiaj, że jeśli potwierdzą się nowe doniesienia o prowadzonej przez wywiad USA inwigilacji elektronicznej, UE powinna przerwać na pewien czas negocjacje umowy o wolnym handlu z Waszyngtonem. Biały Dom nie chciał dzisiaj skomentować, czy Stany Zjednoczone szpiegowały w przeszłości kanclerz Niemiec Angelę Merkel.

_ - Powinien nadejść moment, w którym zrobimy przerwę w rozmowach o wolnym handlu i zastanowimy się przez chwilę _ - powiedział dziennikarzom Schulz, komentując na marginesie szczytu UE w Brukseli informacje, że kanclerz Niemiec Angela Merkel mogła być inwigilowana przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA)._ - Gdy w trakcie negocjacji (handlowych) odnosimy wrażenie, że druga strona wie już o nas wszystko, to jak możemy mieć do siebie zaufanie? _ - dodał.

Zdaniem Schulza jeśli doniesienia o szpiegowaniu się potwierdzą i będzie więcej takich wiadomości, to niebawem _ przeciwnicy umowy handlowej z USA staną się większością _. Przypomniał on też, że już w środę Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą kraje UE do zawieszenia umowy między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi o programie śledzenia środków finansowych należących do terrorystów (TFTP). _ Zdaniem PE osiągnięta została już pewna granica _ - powiedział.

_ - Żyjemy w świecie, w którym każdy i wszystko jest szpiegowane. Nie wiemy tylko przez kogo, kiedy i według jakich kryteriów _ - dodał szef PE. Jego zdaniem w _ cyfrowym świecie potrzebne są przejrzystość oraz jasne reguły postępowania dla służb i policji _.

UE i USA rozpoczęły negocjacje nad umową o transatlantyckim partnerstwie handlowym i inwestycyjnym w lipcu tego roku, w atmosferze skandalu po ujawnieniu informacji, że amerykańska NSA prowadziła program inwigilacji elektronicznej, która objęła też m.in. instytucje unijne.

Kolejną odsłoną skandalu są środowe doniesienia niemieckiego tygodnika _ Der Spiegel _, że NSA mogła kontrolować też telefon komórkowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Te informacje przysłoniły odbywający się w Brukseli szczyt UE, poświęcony m.in. gospodarce cyfrowej i reformie unijnych przepisów o ochronie danych osobowych.

Biały Dom nie chciał w czwartek skomentować, czy Stany Zjednoczone szpiegowały w przeszłości kanclerz Niemiec Angelę Merkel. Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział, że nie będzie odnosił się do _ oskarżeń wysuniętych _ w tej sprawie._ - Nie mam nic do dodania na ten temat _ - zaznaczył Carney.

Dzień wcześniej powiedział, że USA _ nie kontrolują rozmów kanclerz i nie będą ich kontrolować _. Jak wyjaśnił, takie zapewnienie złożył prezydent Barack Obama w rozmowie z kanclerz Merkel. Dodał, że oboje uzgodnili zacieśnienie współpracy między służbami obu krajów.

Czytaj więcej w Money.pl
Skandal z podsłuchami. To totalitaryzm? Wiemy dobrze, czym jest totalitaryzm - powiedział szef KE Jose Barroso pytany o skandal związany z inwigilowaniem przez amerykański wywiad kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Komórka Merkel była na podsłuchu? Kanclerz Niemiec Angela Merkel mogła być przez lata obiektem inwigilacji ze strony amerykańskich służb wywiadowczych - podał dzisiaj niemiecki tygodnik Der Spiegel.
Podsłuchy zdominują szczyt z udziałem Tuska? Od spotkania z szefem PE Martinem Schulzem rozpoczął się dzisiaj po południu dwudniowy szczyt UE z udziałem Donalda Tuska.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)