Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amazon ma problemy w Europie. Postępowanie antymonopolowe

0
Podziel się:

Komisja Europejska wszczęła postępowanie antytrustowe wobec amerykańskiej księgarni wysyłkowej Amazon w sprawie wybranych praktyk biznesowych tej firmy przy sprzedaży e-booków w UE.

Jeff Bezos, prezes Amazon
Jeff Bezos, prezes Amazon (AP/Fotolink/East News)

Komisja Europejska wszczęła w czwartek postępowanie antytrustowe wobec amerykańskiej księgarni wysyłkowej Amazon w sprawie wybranych praktyk biznesowych tej firmy przy sprzedaży e-booków w UE.

Komisja przeanalizuje zwłaszcza niektóre klauzule w umowach zawieranych przez Amazon z wydawnictwami na sprzedaż książek elektronicznych.

Wydawcy muszą informować amerykańskiego giganta m.in. o zapisach w umowach zawieranych z jego konkurentami, innymi dystrybutorami. Dzięki temu Amazon zyskuje gwarancję, że wynegocjuje z wydawcą takie same lub lepsze warunki.

KE sprawdzi, czy takie klauzule "mogą ograniczać konkurencyjność pomiędzy różnymi dystrybutorami e-booków i (w konsekwencji) ograniczać wybór konsumentów" - poinformowano w wydanym komunikacie.

Jeśli tak, to "takie zachowanie może być sprzeczne z antymonopolowymi zasadami UE, które zakazują wykorzystywania dominującej pozycji na rynku oraz stosowania praktyk ograniczających konkurencję" - dodano.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/88/m316504.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/8500;pracownikow;w;trzy;miesiace;amazon;zaczal;megarekrutacje,255,0,1597695.html) Amazon szuka 8500 pracowników. Oto, co im oferuje * - _ To największa rekrutacja w Polsce _ - podkreśla w rozmowie z *Money.pl Kerry Person, szef amerykańskiego koncernu na Europę Środkową i Wschodnią.

Na początek Komisja przeanalizuje dwa największe rynki e-booków w Europie, czyli książki elektroniczne wydawane w języku angielskim i niemieckim.

Unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała, że Komisja nie kwestionuje biznesowego sukcesu Amazona. Jej obowiązkiem jest jednak "dopilnowanie, by umowy zawierane przez Amazona z wydawcami nie były ze szkodą dla konsumentów poprzez utrudnianie innym dystrybutorom e-booków wprowadzania innowacyjnych rozwiązań i skutecznego konkurowania" z amerykańskim gigantem - zaznaczyła.

Jeśli KE stwierdzi, że Amazon narusza unijne zasady konkurencyjności, firmie grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu na całym świecie. Dla spółki, która chwali się rocznymi obrotami rzędu 89 miliardów dolarów, byłaby to odczuwalna strata aż 8,9 miliarda dolarów.

Zobacz materiał wideo: Amazon od środka

Amazon, przedsiębiorstwo wysyłkowe z siedzibą w Seattle, jest obecnie największym w Europie dystrybutorem książek w wersji elektronicznej. E-booki zyskują w ostatnich latach na popularności i mają coraz większe znaczenie w sprzedaży detalicznej - podkreśla KE.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)