Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykańska NSA szpiegowała przywódców Brazylii i Meksyku

0
Podziel się:

Obiektem inwigilacji elektronicznej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego miała być korespondencja prezydent Brazylii Dilmy Rousseff i przyszłego prezydenta Meksyku Enrique Peny Nieto.

Amerykańska NSA szpiegowała przywódców Brazylii i Meksyku
(PAP/EPA)

Obiektem inwigilacji elektronicznej amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego była korespondencja prezydent Brazylii Dilmy Rousseff (na zdjęciu) i przyszłego prezydenta Meksyku Enrique Peny Nieto - powiedział w brazylijskiej TV dziennikarz Glenn Greenwald.

Greenwald, autor artykułów w _ Guardianie _ pisanych na podstawie przecieków uzyskanych od byłego współpracownika służb specjalnych USA Edwarda Snowdena, powołał się na dokument z czerwca 2012 roku. Mówił o nim w brazylijskiej telewizji Globo w niedzielę czasu lokalnego.

Dokument ten zawiera dane o e-mailach i rozmowach telefonicznych Nieto na miesiąc przed jego wyborem na prezydenta Meksyku. Była w nich mowa m.in. o osobach, które Nieto zamierzał mianować na pewne stanowiska państwowe.

Nie wynika z dokumentu, do jakiej konkretnie korespondencji prezydent Rousseff dotarła NSA, ale _ jest jasne, że łączność była przechwycona na kilka sposobów _ - powiedział Greeenwald. Jego zdaniem NSA użyła programu pozwalającego na dostęp do stron internetowych używanych przez Rousseff.

Prezydent Brazylii, która w październiku ma złożyć wizytę państwową w Waszyngtonie, zwołała w niedzielę spotkanie robocze, którego tematem były informacje przekazane przez Greenwalda.

Czytaj więcej w Money.pl
Są kolejne ofiary amerykańskiej inwigilacji Redakcja niemieckiego magazynu politycznego powołuje się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena.
W Sądzie Najwyższym skarga na NSA To kolejna próba prawnego zmierzenia się z programami inwigilacji, których istnienie w ubiegłym miesiącu ujawnił były pracownik wywiadu USA Edward Snowden.
Kogo i jak podsłuchuje amerykańska NSA James Bamford, autor książek o NSA, weryfikuje w "Washington Post" krążące o niej opinie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)