Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Analitycy już wybrali parytet dla PBK i BPH

0
Podziel się:

Wbrew zapowiedziom przedstawicieli Powszechnego Banku kredytowego i Banku Przemysłowo-Handlowego, do końca stycznia 2001 r. nie będzie znany skład zarządu, powstałego po fuzji obu instytucji, banku. Tymczasem na rynku rozgorzała dyskusja na temat możliwego parytetu wymiany akcji. / Puls Biznesu /

Wbrew zapowiedziom przedstawicieli Powszechnego Banku kredytowego i Banku Przemysłowo-Handlowego, do końca stycznia 2001 r. nie będzie znany skład zarządu, powstałego po fuzji obu instytucji, banku. Tymczasem na rynku rozgorzała dyskusja na temat możliwego parytetu wymiany akcji. Analitycy i inwestorzy stawiają na 2 akcje PBK za 1 walor BPH.

Wybór do końca stycznia 2001 roku zarządu, który będzie sprawował władzę po fuzji BPH z PBK zapowiedzieli w połowie grudnia ubiegłego roku inwestorzy strategiczni polskich instytucji finansowych: niemiecki Bayerishe Hypo -und Vereinsbank i austriacki Bank Ausria Creditanstalt.

- Owszem, zapowiadaliśmy, że podejmiemy tę decyzję do końca stycznia, ale później zdaliśmy sobie sprawę, że to zbyt wczesny termin - mówi Peter Thier, z biura prasowego BA/CA.
jego zdaniem, przesunięcie terminu ogłoszenia składu władz połączonego baku nie oznacza opóźnienia procesu konsolidacji. Do prawnego połączenia banków ma dojść na początku drugiej połowy roku. Partnerzy strategiczni zdali sobie jednak sprawę z tego, że BPH i PBK są spółkami publicznymi i ogłoszenie składu zarządu może mieć kluczowe znaczenie dla rynku. Przede wszystkim z tego właśnie powodu zdecydowano, że banki muszą być przygotowane do równoczesnego przedstawienia harmonogramu fuzji.

- Obecnie ustalamy strategię działania, którą muszą zaakceptować władze nadzorujące banki - mówi Peter Thier.
Toteż strategię i władze poznamy najwcześniej za miesiąc.

Oczekiwania rynku

Tymczasem rynek, w oczekiwaniu na fuzję, mocno skorygował kurs akcji PBK, a następnie związał z nim kurs BPH.
Jeszcze jesienią 2000 roku rynkowy parytet wymiany wynosił 2,3-2,4 akcje PBK za 1 akcję BPH. Dziś parytet ten stał się bardziej korzystny dla akcjonariuszy PBK i oscyluje wokół 2:1.

- Parytet wymiany 1 akcji BPH na 2 PBK uważam za właściwy - mówi Artur Szeski, analityk CDM Pekao SA.
Dodaje przy tym, że rynek bardzo obawia się, że ostatecznie parytet wymiany nie będzie tak korzystny dla akcjonariuszy PBK.

- Spodziewamy się parytetu wymiany w przedziale 2 - 2,3 akcji PBK za 1 walor BPH. Sądzę, że w tym przedziale mieści się uczciwa propozycja dla inwestorów - mówi Andrzej Powierża, doradca inwestycyjny Wood Company.
Te oczekiwania potwierdzają inni analitycy.

A kursy idą w górę

Obecnie większe wzrosty kursu odnotowują walory PBK, choć akcje BPH za nimi podążają. W ciągu ostatnich kilku sesji kurs PBK był bliski swojego maksimum z lipca 1998, kiedy to płacono 119 zł za akcję. Kurs akcji jednak zatrzymał się tydzień temu na poziomie 118 zł.

- Ostatnią mini hossę na akcje banków wywołał kapitał zagraniczny, fundusze, które wybierały akcje spółek dużych i płynnych, jak PBK. Walory banku będą atrakcyjne nawet wówczas, gdy fuzja się odwlecze lub nawet gdy do niej nie dojdzie - uważa Andrzej Powierża.
Dodaje jednocześnie, że kupując mało płynne akcje BPH można w nich 'na dobre ugrzęznąć'.

- Dlatego zajmowanie pozycji przed fuzją na akcjach BPH jest nie najlepszym pomysłem - zgadza się z takim stwierdzeniem Artur Szeski.
Jego zdaniem, do czasu fuzji papiery banków będą zachowywały się podobnie.

Tempo wskazane

W opinii obserwatorów rynku, im szybciej dojdzie do fuzji tym lepiej nie tylko dla inwestorów.

- To trudny okres dla banków i obecnych zarządów. Nie sprzyja ani pracy nad nową ofertą, ani modernizacji. Dlatego tempo jest tak istotne - uważa Andrzej Powierża.
Tymczasem początki czyszczenia grup obu banków już widać. Pod koniec ubiegłego roku PBK sprzedało udziały w majątkowym TU PBK i PTE PBK. Bank postanowił na rynku ubezpieczeniowym współpracować z Hestią, natomiast uznał, że więcej wart niż jego PTE jest 10 proc. udział BPH w PTE Commercial Union.

Porządki nie ominą zapewne również spółek leasingowych. Zarówno PBK Leasing, jak i BTL, w którym głównym udziałowcem jest BPH, leasingują głównie środki transportu. Pozostałe spółki strategiczne wzajemnie się uzupełniają, przy czym PBK jest zdecydowanie silniej obecny na rynkach inwestycyjnym i kapitałowym.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)