Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy oczekują wzrostu inflacji

0
Podziel się:

W ciągu najbliższych miesięcy wskaźnik inflacji (CPI) może nieznacznie wzrosnąć. W październiku należy się spodziewać spadku wskaźnika w stosunku do września dzięki pozytywnym efektom obniżonej akcyzy na paliwo, uważają ekonomiści. / ISB /

W ciągu najbliższych miesięcy wskaźnik inflacji (CPI) może nieznacznie wzrosnąć. *W październiku należy się spodziewać spadku wskaźnika w stosunku do września dzięki pozytywnym efektom obniżonej akcyzy na paliwo, uważają ekonomiści. *
* *Sześciu z jedenastu ekonomistów ankietowanych przez ISB spodziewa się inflacji październikowej na poziomie 1,6%, natomiast pozostałych pięciu – 1,5%, przy średniej na poziomie 1,6%.

We wrześniu inflacja wyniosła 1,8% r/r.

„Inflacja w krótkim okresie zależy nadal od dwóch czynników: cen paliw i żywności. Inne czynniki nie dokładają się zbytnio do inflacji” – powiedział Jacek Wiśniewski, główny ekonomista Raiffeisen Banku.

„Inflacja w październiku była niższa za sprawą ustąpienia efektu wysokich cen paliw, z jakim mieliśmy do czynienia we wrześniu. Chodzi tu o wpływ niższej akcyzy” – stwierdził Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Zagrożeniem dla niskiej inflacji pozostają jednak ceny żywności.

„Nieco większa zagadka dotyczy cen żywności, bo wrzesień i październik to okres, w którym ceny żywności zaczynają rosnąć – inflacja staje się wrażliwa na ten czynnik, niewielkie zmiany mogą znacząco wpłynąć na cały wskaźnik” – uważa Bielski.

W kolejny miesiącach inflacja powinna być stabilna.

„Inflacja w ostatnich miesiącach roku będzie na podobnym poziomie tj. 1,5-1,6%. Inflację uratowała obniżka akcyzy na paliwa” – powiedział ekonomista Raiffeisen Banku.

Zdaniem ekonomisty BZ WBK, inflacja pod koniec roku nieco wzrośnie.

„W grudniu przewidujemy inflację na poziomie 1,7%, na początku przyszłego roku możemy spodziewać się powrotu w okolice 2%, ale to nie jest początek marszu w górę” – powiedział Bielski.

„Wzrost będzie wynikał z prawdopodobnego wycofania wrześniowej obniżki akcyzy w styczniu przyszłego roku; coraz częściej mówi się także, że będą podwyżki cen gazu” – dodał.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie powinna mieć jednak powodów obaw.

„Ale inflacja nie powinna gwałtownie rosnąć wyraźnie powyżej 2%, przynajmniej przy takim popycie, z jakim mamy teraz do tej pory” – uważa ekonomista BZ WBK.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje dane o inflacji w poniedziałek, 14 listopada, o godzinie 16:00.

CZYTAJ TAKŻE:

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)