Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Asad sprytnie zgodził się na Konwencję o zakazie broni chemicznej

0
Podziel się:

- Dzięki konwencji o zakazie broni chemicznej, dyktator uzyskał pole manewru. To akt słabości USA - krytykują eksperci.

Asad sprytnie zgodził się na Konwencję o zakazie broni chemicznej
(PAP/EPA/SANA)

Przystępując do Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC) prezydent Baszar el-Asad uzyskał dla siebie większe pole do manewru niż gdyby był zmuszony do rozbrojenia na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa - uważa były inspektor ONZ w Iraku Tim Trevan. Także dwóch wpływowych republikańskich senatorów, John McCain i Lindsey Graham, ostro skrytykowało rosyjsko-amerykańskie porozumienie.

_ Decyzja o przystąpieniu Syrii do Konwencji o zakazie broni chemicznej jest z jego strony sprytnym posunięciem. Podkopuje stanowisko Stanów Zjednoczonych domagających się zobowiązania Syrii do rozbrojenia na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa, mogącej posłużyć za podstawę do akcji wojskowej w razie nie zastosowania się do niej _ - napisał Trevan w komentarzu zamieszczonym na portalu brytyjskiego dziennika _ The Times _.

Tim Trevan zauważa też, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa mogłaby nałożyć na Syrię wymóg zniszczenia arsenału broni chemicznej w krótszym czasie niż terminarz przewidziany w CWC.

ONZ potwierdził w sobotę, że otrzymał od rządu Syrii wszystkie wymagane dokumenty w sprawie przystąpienia do CWC. Konwencja zacznie obowiązywać Syrię 14 października br.

Porozumienie USA-Rosja, które ogłoszono w sobotę w Genewie, przewiduje, że ważną rolę w likwidacji syryjskiej broni chemicznej odegra powołana na mocy konwencji CWC Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) z siedzibą w Hadze czuwająca nad jej stosowaniem.

Według Trevana, rozbrojenie Syrii z broni chemicznej będzie trudniejsze niż rozbrojenie z niej Iraku w 1991 r. Zauważa, że iracka broń chemiczna znajdowała się zasadniczo w jednej odosobnionej wojskowej bazie, gdzie ją wyprodukowano.

Irak nie był ogarnięty wojną domową i nie zachodziła obawa, iż władze tego kraju użyją broni chemicznej. Mimo to, jak zaznaczył, władze w Bagdadzie _ bawiły się z inspektorami w kotka i myszkę _.

_ Zniszczenie tak dużych zasobów broni chemicznej jak syryjskie może potrwać od 5 do 10 lat. Jeśli broń w tym czasie będzie nadal w rękach reżimu Asada, to może użyć jej w dowolnym czasie. Dodatkowo zachodzi ciągłe niebezpieczeństwo, że może ktoś inny może wejść w jej posiadanie _ - obawia się ekspert.

Akt słabości USA?Dwóch wpływowych republikańskich senatorów, John McCain i Lindsey Graham, ostro skrytykowało rosyjsko-amerykańskie porozumienie w sprawie syryjskiej broni chemicznej. _ Rząd w Damaszku wykorzysta to porozumienie, by zyskać na czasie i oszukać społeczność międzynarodową _ - wspólnie oświadczyli obaj politycy.

Ich zdaniem, porozumienie bez rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nie ma żadnego znaczenia i zostanie odebrane jako _ akt słabości USA _, zarówno przez ich przyjaciół, jak i wrogów. Ośmieli m.in. Iran do rozwoju broni jądrowej, a także wspierane przez Teheran organizacje terrorystyczne.

McCain i Graham są przekonani, że porozumienie nie przyczyni się do zakończenia krwawej wojny domowej w Syrii, która kosztowała już życie ponad 100 tysięcy ludzi, i jest tylko _ początkiem dyplomatycznej ślepej uliczki _.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest porozumienie w sprawie Syrii Ustalenia USA i Rosji mają stać się obowiązujące pod groźbą użycia siły. Komentatorzy wierzą, że udało się uniknąć wojny.
Wojna w Syrii. Rosja postawi na swoim? Szefowie dyplomacji USA i Rosji John Kerry i Siergiej Ławrow wznowili rozmowy w sprawie rosyjskiego planu uniknięcia amerykańskiej interwencji zbrojnej w Syrii.
Assad zgadza się na nadzór nad bronią chemiczną Prezydent Assad powiedział o tym w wywiadzie dla telewizji rosyjskiej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)