Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Badania CBOS. Połowa Polaków dobrze ocenia mijający rok

0
Podziel się:

Prawie połowa z nas twierdzi, że przyszły rok będzie lepszy nie tylko dla rodziny, ale także zakładu pracy.

Badania CBOS. Połowa Polaków dobrze ocenia mijający rok
(jimbowen0306/CC/Flickr)

Polacy na ogół są zadowoleni z 2013 roku pod względem sytuacji osobistej, rodzinnej i zawodowej, natomiast tegoroczną sytuację w kraju i na świecie oceniają jako przeciętną lub złą - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

W mijającym roku Polakom żyło się podobnie jak w 2012, ale przewidywania na 2014 są znacznie lepsze niż w dwu poprzednich latach - wynika z badania CBOS. Wprawdzie przewidywania, że ich sytuacja osobista, zawodowa oraz sytuacja w kraju i na świecie niewiele się zmieni, są równie częste jak prognozy optymistyczne, jednak te drugie bardzo się umocniły wypierając w znacznej mierze pesymizm i obawy o to, co przyniesie nadchodzący rok - zaznacza Centrum.

Badanie przeprowadzono od 5 do 12 grudnia na 910-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo.

50 proc. Polaków ocenia mijający rok jako udany dla nich osobiście, a 47 proc. - jako udany dla ich rodzin. Jako ani dobry, ani zły dla nich osobiście ocenia go 32 proc. pytanych, a dla ich rodzin - 36 proc. 2013 r. był zły osobiście dla 18 proc. badanych, a 16 proc. zadeklarowało, że był to rok zły dla ich rodzin.

Spośród badanych aktywnych zawodowo ponad połowa (52 proc.) uważa rok 2013 za korzystny dla ich zakładu pracy, pod tym względem negatywnie ocenia go niespełna jedna piąta (17 proc.).

Najczęściej Polacy oceniają, że 2013 r. dla Polski był przeciętny (37 proc. badanych) lub zły (33 proc.). 22 proc. ocenia go jako dobry dla Polski.

Dla świata ten rok był według Polaków przeciętny (36 proc.) lub zły (31 proc.) a dobrą ocenę wystawia mu 18 proc. badanych.

Na nadchodzący 2014 rok prognozy są o dużo bardziej optymistyczne, niż były przewidywania na rok 2013. Z 29 proc. do 38 proc. wzrósł odsetek oczekujących na poprawę sytuacji rodzinnej, a z 34 proc. do 41 proc. - osobistej. Wzrósł również odsetek badanych pracujących przekonanych o tym, że 2014 r. będzie lepszy dla kondycji ich zakładu pracy (wzrost z 29 proc. w prognozach na 2013 r., do 40 proc. w prognozach na 2014). Nadal jednak najwięcej wskazań uzyskała odpowiedź, że 2014 r. będzie taki sam jak obecny - 42 proc. badanych ocenia go tak w sferze osobistej i po 38 proc. w sferze rodzinnej i zawodowej.

O tym, że przyszły rok będzie dla kraju lepszy, przekonana jest ponad jedna trzecia ankietowanych (36 proc. - aż o 16 pkt proc. więcej niż w ubiegłorocznym badaniu). Jedynie 16 proc. obawia się pogorszenia kondycji kraju, gdy przed rokiem odsetek ten wynosił 33 proc.

Poprawiła się też ocena sytuacji globalnej - 36 proc. uważa, że 2014 r. będzie lepszy dla świata, gdy przed rokiem było takich wskazań jedynie 21 proc. O taką samą liczbę pkt proc. spadły negatywne prognozy sytuacji globalnej - z 27 proc. do 12 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.