Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Baltic Pipe przyniesie korzyść nie tylko Polsce, ale całemu regionowi

28
Podziel się:

Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.

Baltic Pipe przyniesie korzyść nie tylko Polsce, ale całemu regionowi
(Gazprom)

- To bardzo ważny dzień. Memorandum ws. Baltic Pipe jest dokumentem przełomowym - powiedziała premier Szydło. To element współpracy energetycznej między oboma krajami, ale też szansa na zbudowanie konkurencyjnego rynku w regionie. Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego.

Premier RP Beata Szydło i premier Danii Lars Lokke Rasmusse podpisali memorandum w sprawie realizacji projektu gazociągu łączącego Polskę i Danię - Baltic Pipe, podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM).

- To jest koincydencja zdarzeń, które mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski, które mają nas uniezależnić od gazu rosyjskiego - zapowiedziała polska premier.

- Mam nadzieję, że projekt Baltic Pipe zostanie zrealizowany i będzie on korzystny dla Polski i Danii - oświadczył \w Kopenhadze premier Danii Lars Lokke Rasmussen. Jak podkreślił, Dania chce przede promować współpracę gospodarczą między oboma krajami, gdyż "Polska jest dla Danii jednym z ważniejszych partnerów handlowych".

Gaz-System i Energinet.dk uruchomiły wiążącą procedurę open season dla gazociągu Baltic Pipe 6 czerwca. Jej celem jest określenie, czy istnieje wystarczające zapotrzebowanie rynkowe na utworzenie infrastruktury gazociągów kopalnianych i przesyłowych umożliwiającej przesył gazu z Norwegii do Polski przez Danię lub z Polski do Danii.

Korytarz norweski

Morski gazociąg Baltic Pipe, łączący Polskę z Danią, to element tzw. korytarza norweskiego - projektowanego morskiego połączenia norweskiej i duńskiej infrastruktury przesyłu gazu z Polską, którego częścią jest także rozbudowana lądowa infrastruktura przesyłowa w Danii - więcej o tym przedsięwzięciu przeczytasz w money.pl.

Korytarz ten dałby Polsce nie tylko realną dywersyfikację dostaw gazu, ale mógłby stanowić argument w ewentualnych negocjacjach z Rosjanami. Zwłaszcza jeśli uzupełni go rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu - o czym również szeroko pisaliśmy w money.pl.

Projekt gazociągu Baltic Pipe jest ważny dla Polski, również dlatego, że zaoferuje on odbiorcom gazu w Polsce nowe, konkurencyjne źródło dostaw gazu.

Zobacz także: Ceny gazu mogą być niższe:

Postępom rozmów przygląda się przedstawiciel Komisji Europejskiej. Zakończone studia wykonalności projektu pokazały, że przy przepustowości 10 mld m sześc. projekt może być opłacalny. Zwrócił też uwagę na to, że wstępna procedura open season wzbudziła zainteresowanie rynku.

Oferta dla regionu

Korytarz Norweski jest też elementem szerszego unijnego projektu tzw. Północ-Południe, czyli planów budowy infrastruktury przesyłu nie tylko gazu ziemnego, ale też ropy, IT, transportu.

Wpisany w niego projekt gazociągu Baltic Pipe to oferta dla regionu i dla Europy, szansa na zbudowanie naprawdę konkurencyjnego rynku, na którym różni dostawcy muszą walczyć o odbiorcę - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański. Dodał, że projekt ten realizuje zamierzenia i deklaracje europejskie.

- To takie projekty, dokładnie takie projekty, które dają nowe źródła dostaw gazu - zdywersyfikowane, konkurencyjne - otwierają możliwości budowy naprawdę konkurencyjnego rynku gazu, na którym różni dostawcy muszą walczyć o odbiorcę. To wzmacnia pozycję negocjacyjną odbiorców, którzy w tej części Europy, nie tylko w Polsce, są wciąż w pozycji zbyt zależnej od dostawców - stwierdził wiceminister.

Dlatego - jego zdaniem - "projekt Baltic Pipe jest praktyczną realizacją zamierzeń i deklaracji europejskich w zakresie budowy otwartego, konkurencyjnego rynku gazu, który jest warunkiem koniecznym dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, regionu i Europy".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
hen ...
4 lata temu
Muszą ten gaz brać bo z Rosji maja dwa razy droższy.. To oczywiste jak budowa cepa!
kol90
7 lat temu
Oj żebyście się nie zdziwili jak was ten region zaskoczy i się na was wypnie ! Oni nie są takimi fanatykami jak nasi. Wezmą gaz stąd gdzie będzie taniej.
w.k.
7 lat temu
Amerykański jest lepszy bo 50-cio gwiazdkowy.
o o
7 lat temu
Dlaczego inne kraje nadmorskie nie czynią takich inwestycji? Dlaczego Niemcy i Dania nie budują rurociągu do Norwegii, na swoim terytorium mają już rurociągi, przecież dla nich byłoby to tańsze niż budowa aż do Polski i dalej na południe? Skoro mamy już zapewnione duże dostawy gazu płynnego z Kataru i USA, własny gaz, magazyny podziemne i portowe, pomoc Niemiec w razie czego, to kolejne źródło to kolejne pieniądze? Czy nasz rząd nie wydaje
kaczus1
7 lat temu
Polska nigdy nie osiągnie niezależności gazowej bo nie ma własnych całkowicie samowystarczalnych złóż i dopóki musimy kupować to będziemy zależni od kraju u którego kupujemy To tak jak Polska była zależna od Rosji a teraz możemy sobie wybrać kto nas będzie doił
...
Następna strona