Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Będą nowe stacje telewizyjne. Kto walczy o MUX8?

0
Podziel się:

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała pełną listę firm, które starają się o wejście na multipleks MUX8. Wśród nich jest m.in. Discovery, właściciel TVN Scripps czy Polsat. W każdym z czterech przetargów startuje Agora. O swój kanał telewizyjny powalczy także Wirtualna Polska.

Prezes KRRiT Jan Dworak.
Prezes KRRiT Jan Dworak. (Bartosz Krupa)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała pełną listę firm, które starają się o wejście na multipleks MUX8. Wśród nich jest m.in. Discovery, właściciel TVN firma Scripps czy Polsat. W przetargu startuje Agora, o swój kanał telewizyjny powalczy także Wirtualna Polska.

Rada rozstrzyga przetarg na koncesje na cztery kanały. W pierwszym konkursie startuje Superstacja, Cable Television Networks&Partners (kanadyjska firma, która w Polsce drogą satelitarną nadaje kanał CTV), Radio Eska, Discovery Polska oraz TV Zone (spółka Agory, wydawcy m.in. "Gazety Wyborczej").

Nadawcy powalczą o stworzenie kanału, który będzie stacją informującą o tym, co dzieje się w poszczególnych rejonach Polski. Ma też promować idee samorządności i lokalne społeczności.

Drugi konkurs dotyczy stacji o tematyce uniwersalnej, w którym - według KRRiT - większość audycji ma być poświęconych "rozwojowi społeczeństwa, gospodarki, kultury i przemianom obyczajowym we współczesnych warunkach szybkiego rozwoju technicznego i technologicznego". Ma to być także program skoncentrowany na nowych mediach i nastawiony na interakcję z widzami.

Wśród chętnych do wystartowania z takim kanałem znalazły się: Eska, Polsat, Discovery, Joy Media (należy do Agory), a także spółka WP1, która jest częścią Grupy Wirtualna Polska. O planach startu w konkursie spółka poinformowała w ubiegłym tygodniu.

- Stworzenie kanału WP1 na MUX8 stanowiłoby kolejny krok w rozwoju Grupy WP, który pozwoli nam na osiągnięcie synergii związanych z produkcją treści multimedialnych oraz procesami technologicznej integracji internetu i telewizji - mówił wtedy Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

W trzecim konkursie na kanał promujący sport i aktywność fizyczną, którego zadaniem będzie także relacjonowanie wydarzeń kulturalnych i artystycznych, startuje aż siedem firm. Wśród nich są Cyfrowe Repozytorium Filmowe (działająca od 5 lat firma zajmująca się m.in. rekonstrukcją starych filmów oraz ich dystrybucją), TV Spektrum (spółka powiązana z Grupą ZPR, czyli właścicielem radia Eska), Polsat, Discovery, Scripps Networks, Telewizja Puls, Green Content (Agora).

W ostatnim przetargu na kanał prezentujący filmy i seriale, a także programy rozrywkowe, biorą udział: Cyfrowe Repozytorium Filmowe, AETN Poland (filia amerykańskiego giganta A+E Networks powiązanego kapitałowo z brytyjską grupą Sky), TV Spektrum, TV Film (wspólna inicjatywa polskich filmowców, dystrybutora filmowego Kino Świat oraz Grupy ZPR), Polsat, Telewizja Puls, PTA (Agora).

- Startujący w konkursach zostaną teraz poproszeni o uzupełnienie przesłanych do nas dokumentów. Następnie ich wnioski zostaną ocenione pod względem finansowym, programowym, technicznym. Nie ma jednej daty zakończenia postępowania - mówi money.pl Katarzyna Twardowska z KRRiT.

Jak dodaje, Urząd Komunikacji Elektronicznej musi jeszcze rozwiązać z firmą Emitel sprawę samego nadawania sygnału telewizyjnego.

- Można się spodziewać, że programy zaczną być nadawane w 2016 roku - mówi Twardowska.

Oprócz kanałów i nadawców wyłonionych w drodze konkursu, na multipleksie MUX8 znajdą się także trzy programy należące do TVP. Wszystkie stacje będą miały ogólnopolski zasięg.

_ Wydawcą portalu money.pl jest Grupa Wirtualna Polska. _

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)