Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będzie strajk na kolei.

0
Podziel się:

5 stycznia związkowcy z PKP zadecydują, w jakich dniach się on odbędzie i jaką przybierze formę - poinformował dziennikarzy w środę po zakończeniu rozmów zespołu trójstronnego do spraw kolei przewodniczący Sekcji Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Stanisław Kogut.

Będzie strajk na kolei.

"Kolejne spotkanie zespołu trójstronnego odbędzie się 11 stycznia. Do tego czasu nasi eksperci zapoznają się z biznes planem Kolei Mazowieckich, przedstawionym w środę przez PKP" - powiedział Kogut. Dodał, ze akcja strajkowa może mieć formę bezterminowego strajku generalnego lub strajku kroczącego.

Według Koguta przedstawiony związkowcom biznes plan spółki Kolej Mazowiecka jest "lipny" i został tylko po to stworzony, by spółka mogła otrzymać licencję na wykonywanie przewozów kolejowych. "Na koniec posiedzenia zespołu zaproponowaliśmy, by powstał oddział mazowiecki spółki PKP Przewozy Regionalne, tak byśmy mogli przez kwartał obserwować jego działalność i dochodowość" - powiedział szef kolejowej "Solidarności". Związkowcy są przeciwko spółce Koleje Mazowieckie i propozycji, by w innych województwach powstawały w przyszłości podobne spółki.

Związkowcy zarzucają stronie rządowej i zarządowi PKP, że tworząc Koleje Mazowieckie złamał ubiegłoroczne porozumienie, w myśl którego wszelkie zmiany w strukturze PKP Przewozy Regionalne będą negocjowane podczas obrad zespołu trójstronnego ds. kolejnictwa.
"Tymczasem spółka Koleje Mazowieckie powstała w lipcu, a teraz rząd i zarząd PKP usiłują narzucić nam dyktat, a nie podjąć z nami dialog" - zaznaczył Kogut.

"Nie złamaliśmy żadnego porozumienia" - powiedział dziennikarzom po zakończeniu obrad zespołu wiceminister infrastruktury, odpowiedzialny za restrukturyzację kolei, Grzegorz Mędza. Według niego rząd nadal prowadzi negocjacje ze związkowcami, o czym świadczy choćby intensywność posiedzeń zespołu w ostatnim czasie i to, że zbierze się on ponownie 11 stycznia.

Mędza dodał, że rząd jest przekonany, że działalność spółki Koleje Mazowieckie przyniesie wymierne korzyści pasażerom i samej grupie PKP.

Poinformował także, że rząd zaktualizuje strategię restrukturyzacji PKP, w ten sposób, by zapewnić kolei istotne miejsce w systemie transportowym państwa.

Na czwartek jest zaplanowane przekazanie licencji na wykonywanie przewozów kolejowych spółce Koleje Mazowieckie. Spółka ma rozpocząć działalność 1 stycznia 2005 roku.

W przyszłym roku Koleje Mazowieckie zostaną dofinansowane przez samorząd mazowieckie kwotą 78,5 mln zł. Ok. 200 mln zł samorząd przeznaczy na zakup nowego taboru i moderniazcję starego. Spółka będzie dzierżawiła tabor od PKP Przewozy Regionalne. Dodatkowo pracownicy Kolei Mazowieckiej otrzymali 5-letnią gwarancję zatrudnienia.

Posiedzenie zespołu trójstronnego z 22 grudnia zostało poprzedzone strajkiem protestacyjnym kolejarzy w Krakowie, Poznaniu, Lublinie oraz Białogardzie w woj. zachodniopomorskim. Pociągi odjeżdżały z tych miast z opóźnieniem, a kilka składów w ogóle nie wyjechało na tory.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)