Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bernanke wzywa Europę do kontynuowania reform

0
Podziel się:

Zdaniem szefa Fed ryzyko dla amerykańskich instytucji finansowych z powodu kryzysu zadłużeniowego w Europie zmniejszyło się, ale nadal istnieje.

Bernanke wzywa Europę do kontynuowania reform
(ec.europa.eu)

_ - Ryzyko dla amerykańskich instytucji finansowych z powodu kryzysu zadłużeniowego w Europie zmniejszyło się, ale nadal istnieje _ - powiedział w Kongresie USA prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke.

Wystąpił przed Komisją Kontroli i Reform Rządu Izby Reprezentantów wraz z ministrem skarbu Timothym Geithnerem.

Bernanke przypomniał, że pomoc udzielona Grecji w zamian za dokonanie tam drastycznych cięć budżetowych osłabiła niebezpieczeństwo zaostrzenia się kryzysu w Europie.

Podkreślił jednak, że kraje europejskie powinny umocnić swój system bankowy, aby zabezpieczyć go przed rozszerzaniem się problemów związanych z niespłacaniem długów z jednego kraju na inne.

_ - Finansowa i ekonomiczna sytuacja Europy pozostaje trudna i jest niezmiernie ważne, by przywódcy europejscy realizowali swoje zobowiązania na rzecz zapewnienia trwałej stabilizacji _ - powiedział.

Wtórował mu Geithner, wzywając państwa europejskie do kontynuowania reform.

_ - Mamy nadzieję, że przywódcy europejscy podejmą dalsze działania, by uspokoić finansowe napięcia, które tak bardzo szkodzą wzrostowi światowej gospodarki _ - oświadczył.

Bernanke zaznaczył, że amerykańskie fundusze typu money market są wystawione na ryzyko związane z kryzysem europejskim. Przypomniał, że europejskie aktywa stanowią około 35 procent aktywów w amerykańskich funduszach money market.

Ostrzegł, że w wypadku pogłębienia się kryzysu w Europie amerykański sektor finansowy odczułby także skutki prawdopodobnych w takiej sytuacji spadków cen akcji i ewentualnego podrożenia kosztów kredytu.

Powiedział też jednak, że z przeprowadzonych w 19 największych bankach amerykańskich testów stresu wynika, iż zdecydowana ich większość ma wystarczający kapitał, by poradzić sobie ze stratami w wypadku niespłacania pożyczek przez dłużników.

O kryzysie czytaj w Money.pl
Za dwa euro wybierzesz tu szefa partii. Tanio? Tyle trzeba było zapłacić, by wybrać szefa partii rządzącej w Grecji.
Pomylili się w sprawie Grecji? Teraz żałują Już piąty rok kraj pogrążony jest w recesji. Unijni urzędnicy zbyt wyśrubowali wymagania?
Krysys w strefie euro. Oni są optymistami Schaeuble: _ Mamy ponad 50 procent, na to, że najgorsze jest już poza nami _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)