Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Branża budowlana tonie w długach

0
Podziel się:

Rekordzista ma prawie 6 milionów złotych długu. Na liście dłużników znajduje się blisko 10 tysięcy firm z całej Polski.

Branża budowlana tonie w długach
(Reporter)

Rośnie zadłużenie branży budowlanej. W porównaniu do ubiegłego roku liczba firm z tego sektora notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wzrosła o 23 proc. Ich zadłużenie to już prawie 400 milionów złotych.

Za tę kwotę można byłoby wybudować nowoczesną galerię handlową czy kupić korwetę od Marynarki Wojennej. Na liście dłużników znajduje się 9 648 firm budowlanych z całej Polski.

Rekordzista ma prawie 6 milionów złotych długu. Wśród zadłużonych firm budowlanych dominują te z Mazowsza (15,5 proc.), Śląska (13,81 proc.), Dolnego Śląska (9,36 proc.) i Wielkopolski (8,92 proc.). Najbardziej zadłużona firma pochodzi z województwa zachodniopomorskiego i ma już 5,9 mln niespłaconych zobowiązań.

_ - Sytuacja tej branży jest trudna. Dynamika produkcji budowlano-montażowej kolejny kwartał z rzędu bardzo znacząco spadła i jest o blisko 5 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Niestety jest to zarówno związane z bardzo słabą sytuacją na rynku mieszkaniowym - ogromną nadpodażą nowych mieszkań, a także z coraz gorszą sytuacją w inwestycjach infrastrukturalnych, gdyż impuls związany z budową infrastruktury na Euro 2012 powoli wygasa. Trzeba też pamiętać, że znacząca grupa przedsiębiorstw poniosła straty na projektach infrastrukturalnych, co przekłada się na spadek zaufania do branży budowlanej w całości, a także zmniejsza zdolność firm z tej branży do podejmowania nowych projektów inwestycyjnych - _mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA.

Ponad 56 proc. procent długów firm budowlanych to zobowiązania wobec innych przedsiębiorstw z tego samego sektora. Jak wynika z najnowszego badania _ Portfel Należności Polskich Przedsiębiorstw _ zrealizowanego przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych problem zatorów płatniczych narasta w całej gospodarce, ale w budownictwie jest najbardziej dotkliwy.

O ile w całej gospodarce 24,9 proc. przedsiębiorstw wskazuje, że ma coraz większe kłopoty z otrzymaniem na czas należności, to w budownictwie problem ten dotyka 30,2 proc. firm i jest to najwyższy wskaźnik spośród wszystkich branż. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o odsetek niezapłaconych w terminie faktur. W skali całej gospodarki jest ich 26,6 proc., a w budownictwie 29,9 proc. i to też najgorszy wynik, jeśli chodzi o branże. Trudno się w takiej sytuacji dziwić, że także w tym sektorze jest najwięcej pesymistów, którzy z obawą patrzą w przyszłość.

71,5 proc. przedsiębiorców z tej branży twierdzi, że zaległe zobowiązania są ogromną barierą, która bardzo mocno wpływa na działalność biznesową. To również wskaźnik mocno odbiegający od średniej dla całej gospodarki, gdzie wynosi on 63 proc.. Trudno się zatem dziwić, że 47,2 proc. firm budowlanych musi tylko z powodu zatorów płatniczych ograniczać inwestycje, 40,7 proc. nie jest w stanie regulować swoich należności, a 21,4 proc. redukuje zatrudnienie.

Czytaj więcej w Money.pl
Setki szpitali do likwidacji? To będzie wstrząs Za kilka miesięcy zostaną zlikwidowane Samodzielne Publiczne Zakłady Opieki Zdrowotnej. Jeżeli samorządy nie poradzą sobie z ich zadłużeniem - placówki znikną.
Zielona wyspa blednie. Te dane to potwierdzają Dochody i oszczędności Polaków topnieją, a długi rosną. NBP opublikował dane o kondycji gospodarstw domowych.
Podwyżki czy zwolnienia? To planują firmy Najwięcej zależy od branży, jednak jak wynika z badań organizacji pracodawców, jedna czwarta firm będzie zatrudniać.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)