Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bruksela przeciwna budowie South Stream

0
Podziel się:

South Stream jest projektem bliźniaczym w stosunku do gazociągu Nord Stream, zbudowanego po dnie Morza Bałtyckiego i działającego od 2011 roku.

Bruksela przeciwna budowie South Stream
(JLogan/public domain, wikimedia commons)

Polska od dłuższego czasu sprzeciwia się jego budowie. Stanowisko Parlamentu odnośnie Gazociągu Południowego zawarte jest w raporcie o Partnerstwie Wschodnim.

South Stream jest projektem bliźniaczym w stosunku do gazociągu Nord Stream, zbudowanego po dnie Morza Bałtyckiego i działającego od 2011 roku. Ma pozwolić Rosji dostarczać gaz ziemny do odbiorców w Europie Południowej z pominięciem dotychczasowych państw tranzytowych, między innymi Ukrainy.

Dzięki poprawce eurodeputowanych Krzysztofa Liska i Pawła Zalewskiego do raportu włączono zapisy, że realizacja projektu Gazociągu Południowego spowoduje dalsze uzależnienie Unii od rosyjskich dostaw gazu i będzie tym samym sprzeczna z dążeniem do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

Komisja Europejska także zawiesiła rozmowy z Rosjanami dotyczące wydania im pozwoleń niezbędnych do funkcjonowania gazociągu w państwach Unii Europejskiej. Zdaniem posłów, dywersyfikacja dostawców gazu jest kluczem do sukcesu w relacjach z Rosją i utrudnia jej stosowanie energetycznego szantażu. Polska - jak podkreślił poseł Lisek - od dłuższego czasu domaga się stworzenia przez Unię systemu wspólnych zakupów gazu.

Eksperci sceptyczni

_ - Wprowadzenie wspólnego rynku energii w Unii Europejskiej będzie trudne _ - przekonują eksperci, którzy gościli w Polskim Radiu 24. Chęć jego utworzenia wyrazili dziś premier Donald Tusk oraz kanclerz Angela Merkel.

Zuzanna Nowak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych przypomina, że temat wspólnego rynku energii w Unii Europejskiej pojawił się prawie dziesięć lat temu. -_ Jeżeli do dzisiaj nie poczyniono w tej sprawie znaczących postępów, to ciężko oczekiwać znam w najbliższym czasie _ - uważa gość Polskiego Radia 24.

Dyrektor Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych Piotr Buras przyznał, że koordynacja europejskich systemów gazowych będzie niezwykle trudna. Rozmówca Polskiego Radia przypomina, że w Polsce gazem zajmuje się w firmie państwa, a w Niemczech dominują operatorzy prywatni, na których państwo nie ma bezpośredniego wpływu.

W czasie konferencji prasowej po spotkaniu Angela Merkel i Donald Tusk powiedzieli, że należy kontynuować rozmowy na temat wspólnego rynku. Przyznali jednak, że w tej sprawie jest jeszcze wiele do zrobienia.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)