Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Budżet 2016. "Założenia zbyt optymistyczne"

0
Podziel się:

Budżet na przyszły rok zakłada, że gospodarka urośnie o 3,8 procent

Budżet 2016. "Założenia zbyt optymistyczne"
(Fotolia)

Do niedawna realistyczne, ale teraz mogą być zbyt optymistyczne - tak założenia przyszłorocznego budżetu oceniają eksperci oraz niektórzy politycy. Budżet na przyszły rok zakłada, że gospodarka urośnie o 3,8 procent

Główny ekonomista banku Millennium, Grzegorz Maliszewski uważa, że budżet ma charakter wyborczy, ponieważ zakłada wzrost wydatków socjalnych. Chodzi między innymi o wyższe płace w sferze budżetowej czy jednorazowy dodatek dla emerytów i rencistów.

Ekspert zastrzega jednak, że wzrost wydatków nie podkopuje wiarygodności finansów publicznych.

Według ekonomisty szacunki ministerstwa finansów mogą być zbyt optymistyczne. Jeszcze kilka miesięcy temu prognozy resortu pokrywały się z szacunkami większości ekonomistów. Słabsze dane z miesięcy wakacyjnych powodują, że oczekiwanie przyśpieszenia wzrostu gospodarczego do 3,8 procent PKB wydaje się optymistyczne.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśla z kolei, że plan przyszłorocznych finansów jest napięty. Według niej osiągnięcie założonego wzrostu gospodarczego i inflacji będzie niezwykle trudne. Monika Kurtek zwraca też uwagę, że budżet będzie realizowany przez nowy rząd i prawdopodobnie zostanie znowelizowany.

Wcześniej obawy o założenia przyszłorocznego planu finansów publicznych wyrażał minister gospodarki, Janusz Piechociński. Jego zdaniem spowolnienie gospodarcze w Chinach i krajach postradzieckich może przełożyć się na Polskę.

W założeniach do budżetu zapisano też inflację w wysokości 1,7 procent oraz deficyt sięgający 54 miliardów 620 milionów złotych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)