Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: mieszkańcy Europy Środk.-Wsch. źle oceniają sytuację gospodarczą

0
Podziel się:

Mieszkańcy krajów Europy Środkowej (z wyjątkiem Słowenii) negatywnie oceniają sytuację gospodarczą swoich krajów

- wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Według ostatniego badania CBOS połowa ankietowanych Czechów (49 proc.) i blisko trzy piąte Polaków (57 proc.) negatywnie ocenia stan gospodarki swojego kraju.

Natomiast na Węgrzech więcej jest ocen neutralnych (52 proc.) niż negatywnych (34 proc.).

Ponad dwie piąte Rosjan (44 proc.) negatywnie ocenia sytuację gospodarczą swojego kraju.

Wyjątkowo niekorzystne są oceny stanu gospodarki Ukrainy i Litwy: trzy czwarte Litwinów (77 proc.) i dwie trzecie Ukraińców (68 proc.) uważa, że sytuacja gospodarcza kraju jest zła lub bardzo zła.

Wśród badanych społeczeństw, Słoweńcy zdecydowanie najlepiej oceniają sytuację gospodarczą swojego kraju. Oceny pozytywne przeważają nad negatywnymi, ale najliczniejszą grupę stanowią badani wyrażający opinie neutralne. Zmiany, jakie w ciągu minionego roku zaszły w gospodarce kraju, Polacy oceniają gorzej niż Węgrzy i Ukraińcy. Ponad połowa Polaków uważa, że sytuacja gospodarcza uległa pogorszeniu. Natomiast na Węgrzech i na Ukrainie największą grupę stanowią ankietowani, którzy sądzą, że sytuacja gospodarcza pozostała mniej więcej taka sama.

Polacy i Czesi w zasadzie nie różnią się w przewidywaniach dotyczących rozwoju sytuacji gospodarczej kraju w najbliższym czasie - zbliżone odsetki (odpowiednio 50 proc. i 46 proc.) uważają, że ona się nie zmieni, a grupy pesymistów są większe niż optymistów.

Opinie Węgrów w tej kwestii są bardziej optymistyczne: ponad jedna czwarta przewiduje poprawę sytuacji gospodarczej w ciągu najbliższego roku, a jedna piąta - jej pogorszenie.

Rosjanie pozytywnie zapatrują się na rozwój gospodarki kraju - grupa optymistów (32 proc.) jest niemal dwukrotnie liczniejsza niż pesymistów (17 proc.).

Na Litwie oraz na Ukrainie odsetki badanych spodziewających się poprawy sytuacji gospodarczej i przewidujących jej pogorszenie są zbliżone, przy czym na Ukrainie nieco więcej jest prognoz optymistycznych, a na Litwie - pesymistycznych.

Słoweńcy, którzy najlepiej oceniają sytuację gospodarczą kraju, mają podzielone opinie na temat prognoz w tej dziedzinie. Grupy przewidujących pogorszenie sytuacji ekonomicznej i uważających, że ona się nie zmieni, są zbliżone. Optymistów jest nieznacznie mniej.

Warunki materialne gospodarstw domowych najlepiej oceniają Słoweńcy: 45 proc. uważa, iż są one dobre, 37 proc. - nie ma zdania na ten temat. Jedynie co szósty sądzi, że jego warunki życiowe są złe. Najliczniejsze grupy Polaków, Czechów i Węgrów sądzą, że warunki materialne ich gospodarstw domowych są przeciętne. Wśród pozostałych badanych w Polsce, a zwłaszcza na Węgrzech przeważają opinie negatywne, w Czechach natomiast odsetki dobrych i złych ocen są porównywalne.

W Rosji, na Litwie i na Ukrainie oceny warunków materialnych są niższe niż w pozostałych krajach (z wyjątkiem Węgier). Ponad dwie piąte Rosjan i połowa Ukraińców twierdzi, że warunki materialne ich gospodarstw domowych są złe.

Respondenci z krajów Europy Środkowej są pesymistami, jeżeli chodzi o przewidywania dotyczące warunków materialnych ich gospodarstw domowych w najbliższym czasie. Mniej więcej połowa Węgrów, Czechów i Polaków sądzi, że w tym roku nie ulegną one zmianie, a liczba oczekujących poprawy jest wyraźnie mniejsza niż przewidujących pogorszenie.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 5-8 stycznia 2001 roku na reprezentatywnej próbie 1069 dorosłych mieszkańców Polski we współpracy z instytutami badania opinii publicznej z innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)