Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CBOS: Pesymistów trzy i pół razy więcej niż optymistów

0
Podziel się:

Ogólna sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku zdaniem 70 proc. respondentów, o dobrym kierunku rozwoju jest przekonany co piąty (20 proc.) ankietowany

Osób oceniających źle ogólny rozwój sytuacji w kraju jest trzyipółkrotnie więcej niż zadowolonych - podaje CBOS po badaniu nastrojów społecznych w lutym.

Ogólna sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku zdaniem 70 proc. respondentów, o dobrym kierunku rozwoju jest przekonany co piąty (20 proc.) ankietowany.

Sytuacja polityczna kraju jest zła zdaniem połowy (51 proc.) pytanych, dobrze ocenia ją 6 proc., co trzeci (33 proc.) uważa, że jest ani dobra, ani zła. Co dziesiąty ankietowany nie ma zdania.

Źle ogólną sytuację gospodarczą w Polsce ocenia 61 proc. respondentów, dobrze 7 proc., ponad jedna czwarta - 27 proc. nie ocenia jej ani dobrze, ani źle, a co dwudziesty (5 proc.) nie ma zdania.

Jedna czwarta uczestników sondażu (25 proc.) uważa, że ich rodzinom źle się żyje. Niemal tyle samo - 23 proc. ocenia, że ich rodzinom żyje się dobrze. Połowa (52 proc.) - wybrała odpowiedź 'ani dobrze, ani źle'.

Warunki materialne swojego gospodarstwa domowego za złe uważa co trzeci badany (32 proc.), za dobre blisko jedna czwarta - 23 proc., a 45 proc. nie uważa ich ani za dobre, ani złe.

Także ponad dwie piąte - 45 proc. - nie spodziewa się zmiany sytuacji w Polsce w ciągu najbliższego roku. Pesymistów jest 37 proc.; respondentów, którzy spodziewają się poprawy, ponad trzykrotnie mniej - 11 procent.

Ponad połowa - 53 proc. - nie oczekuje poprawy sytuacji politycznej, jedna piąta - 20 proc. - spodziewa się jej pogorszenia, optymistów jest 13 procent.

Co drugi ankietowany nie przewiduje zmian sytuacji gospodarczej, pogorszenia oczekuje 28 proc., polepszenia 12 proc. pytanych przez CBOS.

Ośrodek zauważa, że pozytywnych ocen ogólnej sytuacji w kraju jest o 5 punktów procentowych mniej niż w styczniu, a negatywnych o 7 punktów więcej. Pogorszenie nastrojów społecznych dotyczy jednak tylko ocen i prognoz życia publicznego; od dłuższego czasu nie zmieniają się opinie i przewidywania odnoszące się bezpośrednio do sytuacji respondentów, ich zakładów pracy oraz rodzin - zaznacza CBOS.

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż 'Aktualne problemy i wydarzenia' w dniach 2-6 lutego, na reprezentatywnej losowo-adresowej, 1077-osobowej próbie dorosłej ludności Polski.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)