Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeCeny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?
Maciej Rynkiewicz
Maciej Rynkiewicz, redaktor Money.pl
2012-12-28 06:00

Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

Autor: Maciej Rynkiewicz

1 / 2
Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?
[fot: Reporter]

Nawet o 10 groszy może spaść w styczniu cena litra dziewięćdziesiątki piątki na stacjach benzynowych w Polsce. Jest w dodatku szansa, że w pierwszym kwartale 2013 roku, na jednej z nich zobaczymy równo 5 złotych za litr. Potem może być już nieco drożej, ale powtórki z 2012 roku obawiać się nie musimy.

W ostatnich tygodniach kierowcy nie mają powodów do narzekań, ceny paliw na stacjach benzynowych od połowy września systematycznie spadają. Tylko w tym miesiącu, litr Pb95 potaniał o średnio sześć groszy. Obecnie za bezołowiową 95-tkę trzeba zapłacić przeciętnie 5,47 zł za litr, olej napędowy kosztuje 5,56 zł, a LPG 2,73 zł, wynika z danych BM Reflex.

Najtaniej jest w województwie dolnośląskim, gdzie litr najtańszej bezołowiowej kosztuje na stacjach średnio 5,34 zł. Najwięcej zaś płacą mieszkańcy województwa lubuskiego - niemal o 20 groszy więcej na litrze.

Najniższe i najwyższe ceny paliw w Polsce
Województwa, gdzie jest najtaniej
Pb95Pb98ONLPG
źródło: BM Reflex, średnie z 20. grudnia 2012 roku
dolnośląskie 5,34 5,53 5,48 2,71
pomorskie 5,35 5,59 5,52 2,7
śląskie 5,4 5,64 5,51 2,74
Województwa, gdzie jest najdrożej
Pb95 Pb98 ON LPG
wielkopolskie 5,52 5,78 5,58 2,78
zachodniopomorskie 5,54 5,76 5,6 2,83
lubuskie 5,53 5,81 5,63 2,79
Średnia w kraju 5,47 5,69 5,56 2,73

Ceny paliw na stacjach benzynowych w Polsce bezpośrednio zależą od sytuacji na rynkach hurtowych i siły złotego. - Od września obserwujemy spadek cen ropy w hurcie, co w dużej mierze jest wynikiem taniejącego surowca na rynkach oraz rosnącej wartości krajowej waluty - komentuje Rafał Zywert, analityk rynków terminowych BM Reflex. Potencjał do spadku wartości czarnego złota jest jednak nadal spory.

Ropa droga, ale dolar coraz tańszy

Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Notowania ropy naftowej na światowych giełdach paliw wciąż znajdują się bowiem blisko najwyższych od dwóch miesięcy poziomów. Baryłka na giełdzie w Londynie kosztuje około 111 dolarów. - Obecne ceny są stosunkowo wysokie - twierdzi Grzegorz Maziak, kierownik zespołu analiz i redakcji E-petrol.pl.

Giełda na żywo

BBI Development zawarł umowę deweloperską dotyczącą projektu Złota 44

BBI Development otrzyma z tego tytułu premię deweloperską.

Giełda na żywo

Rekordy na Wall Street po decyzji w... Japonii

Sprawdź, co się stało na największej giełdzie świata.

Na początku roku będzie jeszcze taniejDlatego w pierwszym kwartale nowego roku jest bardzo duża szansa na dalsze obniżki cen paliw. - Myślę, że ceny mogą spaść jeszcze o 10 groszy na litrze. Jeśli ta prognoza się sprawdzi, to pierwsza połowa 2013 roku będzie dużo lepsza, niż pierwsza połowa mijającego roku, gdy benzyna i diesel kosztowały średnio 5,75 zł - prognozuje Rafał Zywert.

Podobnego zdania jest Grzegorz Maziak. Analityk dodaje, że jest szansa, byśmy na początku roku na niektórych stacjach zobaczyli cenę pięć złotych za litr 95-tki. - Sytuacja wskazuje, że w 2013 roku ceny paliw będą nadal spadać. Już teraz są miejsca, gdzie za litr bezołowiowej płacimy 5,25 zł. Do poziomu 5 zł nie jest już więc daleko - twierdzi Grzegorz Maziak.

źródło: Money.pl na podstawie prognoz BM Reflex i E-petrol.pl

W dłuższym terminie niskie ceny na stacjach mogą się jednak nie utrzymać. Ze średnich prognoz E-petrol.pl i BM Reflex wynika, że stosunkowo największa podwyżka czeka posiadaczy aut na benzynę. O ile jeszcze w styczniu cena tego paliwa ma spaść o kilka groszy na litrze - największym optymistą jest Rafał Zywert, który szacuje 5,35 zł - to tuż przed wakacjami Pb95 będzie znowu najdroższym paliwem.

O większy budżet na podróże samochodem nie muszą się za to martwić posiadacze samochodu na olej napędowy. Cena za litr na koniec czerwca ma bowiem spaść o około dwa procent. Grzegorz Maziak prognozuje spadek nawet o ponad 3 procent, z ceną 5,38 zł za litr oleju.

Najmniej powodów do obaw mają właściciele aut z instalacją gazową. Cena błękitnego paliwa w ciągu najbliższych sześciu miesiącach nie powinna się znacząco zmienić i na koniec czerwca wyniesie 2,68 zł za litr.

Na drugiej stronie o tym, jak kurs złotego przełoży się na ceny paliw

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

cobytuzrobic / 2013-02-07 10:46
marzenie scietej glowy. u nas w polsce to uratowac mzoe chyba tylko wielka ekspozja bomby... zrownac z ziemia i od nowa zaczynac. niema znaczenia czy bedzie PO czy PiS rzadzic. Ceny paliw daża do cen z eurolandu. Problem pojawia sie wtedy kiedy nasze zarobki przeliczymy na kurs euro. I tak: włoch za godzine pracy zaleje 3 litry benzyny, polak 1.2 litra... Niestety taka jest prawda i niema co ukrywac, zle sie dzieje

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

jak mój dziadek widzi co się dzieje to w grobie się obraca / 83.11.216.* / 2013-02-07 10:11
Drodzy panowie i panie trzeba przeprowadzić ogólnopolski strajk odnoszący sie do den paliw bo to jest tylko próba sił rządu jesli bedziemy płacić to będą podnośić ceny do góry aż naród nie wytrzyma proponuję ustalic konkretną date i prośba aby ktoś stworzył petycje z potpisami moze jak bedzie większa frekfencja ludzi jak podczas wyborów da to do myślenia tak wiec prosze o odzew w tej sprawie

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

peto / 193.238.67.* / 2012-12-29 15:36
no to pisiory jeździjcie jak Kaczor, słuzbowym obok kierowcy (taksiarz w Paryżu poznawał goscia z komuny po tym że siadał obok kierowcy, wodzowi to do dziś zostało) albo pekaesem to benzyna bedzie po 3 zł a nalewacze będą jeszcze ekstra auto polerowa
Grzegorz Wojciechowski / 91.217.19.* / 2013-01-26 15:17
Grupa Zakupowa Kierowców Polskich podjęła starania o wynegocjowanie dla swoich obecnych i przyszłych członków stałej zniżki procentowej na zakup paliw. Oczekujemy od jednego z dużych graczy rynku paliw wydania kierowcom należącym do grupy kart rabatowych na zakup paliw.

Po zebraniu minimum 300 tysięcy członków grupy ogłoszony zostanie przetarg na udzielenie rabatu wszystkim członkom oraz dostarczenie imiennych kart rabatowych. Grupa Zakupowa Kierowców Polskich w negocjacjach występować będzie wspólnie z GZ Spedytorów Polskich.
Liczymy że do marca uda nam się zjednoczyć wokół tego projektu wymaganą liczbę kierowców.

Kierowców prywatnych zapraszam na stronę facebook "Grupa Zakupowa Polskich Kierowców" oraz do kontaktu na adres biuro(at)gzpk.pl
Spedytorów i przewoników zapraszam na stron"Grupa Zakupowa Spedytorów Polskich" oraz do kontaktu na adres biuro(at)gzsp.pl

Na powyższych stronach publikować będziemy najświeższe informacje. W razie pytań zapraszamy do kontaktu mailowego.


Grzegorz Wojciechowski
Project Menager GZKP i GZSP

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

zby79 / 2012-12-28 21:46 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Tusk wyraźnie powiedział jaki jest warunek, żeby benzyna była po 5PLN. Trzeba wybrać Kaczyńskiego.

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

wasyl1965 / 212.160.209.* / 2012-12-28 20:56
to ciekawe, bo dzis w radio slyszalem newsa, ze paliwa wlasnie maja podrozec... bez sensu...

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

gomez0198 / 77.89.84.* / 2012-12-28 19:23
Ten co napisał ten tekst niech poczyta, ile bęzyna kosztowała dw albo trzy lata temu. Ale osiągnięcie ... a wszystko zawdzięczamy polityce peruwiańskiego słoneczka...

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

k aczordonald / 92.20.3.* / 2012-12-28 18:59
rzeczywiscie dobre wiesci, jest szansa na benzyna po 1.20 EUR , przy srednich zarobkach 400 EUR netto w kraju
szok782 / 178.183.247.* / 2012-12-28 14:14
Ropa droższa a benzyna tańsza kpina w końcu jak ludzie zaczęli kupować samochody na ropę to koncerny paliwowe muszą na tym jeszcze więcej zarobić mimo iż produkt tańszy od benzyny bo mniej przetworzony to jest droższy a ludzie wierzą że tak ma być
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2012 / 93.83.83.* / 2012-12-28 16:46
Tak sie składa ze w okresie zimowym ropa zawsze drożała jest to spowodowane większym zużyciem na ogrzewanie domów. W Europie jest niedobór ropy ponieważ jest bardzo duży procent samochodów z silnikami diesla. Z tony ropy otrzymasz tylko określaną ilośc benzyny diesla itd. Dochodzi do tego ze Europa sprzedaje benzynę do Ameryki.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

vxx / 195.225.71.* / 2012-12-28 13:29
a ja wszystko przepuściłem z powodu końca świata i co teraz?
szposzczegawczy / 217.98.90.* / 2012-12-28 13:52
Nie bój żaby, prędzej będzie koniec świata niż obniżki...
Adam M. / 2012-12-28 14:29
być może jednak nie będzie po pięc złotyc, ae może być po siedem... znajac nasze polskie realia...

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

helmut1 / 188.95.27.* / 2012-12-28 12:55
Jak to się dzieje, że wiecznie musimy nadążyć za Europą i z cenami? Ciągle tylko "u nas jest najtaniej, musimy podnieść cenę i podatek też, najlepiej razem z akcyzą". Była już akcja, że jesteśmy państwem w którym najsłabiej opłacany jest abonament RTV.
Mam tylko jedno pytanie... KIEDY PRZYJDZIE PORA NA WYRÓWNANIE ZAROBKÓW Z ZACHODEM NA KTÓRYM TAK SIĘ WZORUJEMY?

Mogę płacić nawet 7zł za litr paliwa jeśli zarobię jak niemcy 10euro/h.

Co to za kraj w którym żeby zarobić na litr paliwa muszę pracować godzinę? Może by tak najpierw wyrównać zarobki (ale nie w średniej krajowej) bo to i tak pozostanie magią.
A tu proszę... promocja. Najpierw cena paliwa wzrosła o złotówkę a potem mamy się cieszyć bo spadła o 50gr.

Dziękujemy rządowi za nadmiar dobroci. Ja osobiście nie jestem tego godzien. Chyba sprzedam auto żeby zrobić zapas tej jakże taniej benzynki...
(@) / 89.70.214.* / 2012-12-28 13:32

Mogę płacić nawet 7zł za litr paliwa jeśli zarobię jak niemcy 10euro/h.

To co jeszcze w Polsce robisz ?

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

dfsf / 89.70.214.* / 2012-12-28 11:38
Na Śląsku w Katowicach benzynę BP95 widziałem już po 5,24 PLN. Ale są też stacje zwłaszcza na prowincji, gdzie BP95 jest po 5,68 PLN i 5,79 PLN.

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

Martinez6844232 / 195.35.80.* / 2012-12-28 11:01
"W ostatnich tygodniach kierowcy nie mają powodów do narzekań, ceny paliw na stacjach benzynowych od połowy września systematycznie spadają. Tylko w tym miesiącu, litr Pb95 potaniał o średnio sześć groszy."
- kpina po prostu, prz pełnym baku 6 gr to az 3 zł oszczędności. Fakrycznie, narzekania na ceny paliw już powinny ustać.
pr rp / 199.67.203.* / 2012-12-28 11:10
dopłacisz 2zł i kupisz sobie hotdoga na stacji.

A w innym artykule 95tka wzrasta o 3gr. Paranoja na money.pl. Widac naczelny wziął sobie urlop świąteczny

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Dezinformacja.

Stefan 666 / 193.0.242.* / 2012-12-28 10:34
A poniżej artykuł:
'Zła wiadomość dla kierowców. Będzie drożej'

Buahaha.... bezsensowne analizy pseudospecjalistów.
pr rp / 199.67.203.* / 2012-12-28 11:04
"experci", "analitycy", "specjaliści". jak ja ich za to lubie :D

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

mmar / 212.49.52.* / 2012-12-28 10:19
Rybinski Wam prognozuje - piewca tragedii, juz prognozowal ze euro bedzie kosztowac na koniec tego roku 4,8-5 wiec nic tylko wierzyc - ale zwolennicy trotylu wierza, dobrze tez ze wierza w moc Tuska, ze odpowiada za ceny ropy na swiatowych gieldach, brawo za zdolnosci analityczne na podstawie wypowiedzi pseudoklechow z radia maryja

Re: Ceny paliw w 2013 roku. Najpopularniejsza benzyna za 5 złotych?

Może tak sojusz z Marsjanami / 178.36.249.* / 2012-12-28 09:44
Przecież musimy spłacać długi USA.Albania była najwierniejszym sojusznikiem Mao i co.Mało.
mmx / 2012-12-28 08:09 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Anale znowu wmawiają, że 5,25 to mało i prawie jak promocja. Bullshit. Tusku straszył że jak JK będzie rządził to paliwo będzie po.... 5zł.

Paliwo winno kosztować w granicach 3.5-4. I to byłaby w miarę uczciwa cena.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
2012 / 93.83.83.* / 2012-12-28 16:57
Taka cenę możesz sobie ustalać jak będziesz jednym z krajów posiadających złoża ropy naftowej. Jeżeli ktoś sadzi ze w przyszłości ropa stanieje to jest nieuleczalny. Następny bum gospodarczy i baryłka będzie kosztowała 150 dolarów. To jest następna szasa dla nowych technologii.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
gabriela 00 / 2012-12-28 08:59
no i nie jest po 5 tylko prawie po 6 więc miał racje Tusk i pewnie jakby Jarosław rzadził, to by było tak jak mówił