Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Chiński smok rusza na polowanie

0
Podziel się:

Dziś rusza chiński państwowy fundusz inwestycyjny. Za cztery lata będzie dysponował bilionem dolarów.

Chiński smok rusza na polowanie
(PAP / EPA)

Dzisiaj rozpoczyna działalność chiński państwowy fundusz inwestycyjny. Wzbudza to niepokój na całym świecie.

Potężna spółka inwestycyjna ma być kierowana przez byłego wiceministra finansów, Lou Jiwei. W chińskich mediach pojawiają się spekulacje, że fundusz wystartuje pod nazwą China Investment Corp.

Za pośrednictwem nowego funduszu Państwo Środka zamierza inwestować swoje rezerwy walutowe, które należą do największych na świecie. Lokowanie rezerw w różnych inwestycjach ma przynieść spore zyski.

_ Dotychczas Chiny inwestowały swoje rezerwy przeważnie w amerykańskie obligacje państwowe. _ Pod koniec lipca chińskie rezerwy wynosiły prawie 1,4 biliona dolarów. Według badań banku inwestycyjnego Morgan Stanley, co roku kwota ta rośnie o kolejne 200 miliardów.

To właśnie przede wszystkim ten przyrost ma płynąć do nowego państwowego funduszu inwestycyjnego. Tym samym już w roku 2011 chiński fundusz inwestycyjny będzie dysponował kapitałem w wysokości biliona dolarów. "Kapitałem takej wielkości nie dysponuje żaden inny fundusz na świeci" - mówi Jerry Lou, analityk Morgan Stanley w Hongkongu.

Wywołuje to już obawy w wielu krajach. M.in. Niemcy obawiają się, że rosnące w siłę gospodarki państw takich jak Chin czy Rosji, będą usiłowały zdobywać kontrolę nad firmami europejskimi.

Rezerwy w rękach państwowych - państwowe spółki inwestycyjne
Kraj Nazwa funduszu Rok założenia Wysokość kapitałów w mld USD
Zjednoczone Emiraty Arabskie ADIA 1978 8751
Singapur GIC 1981 3301
Norwegia Government Pension Find - Global 1990 300
Chiny State FX Investment Corp. + Hueijing Co.2 2007 300
Rosja Stabilization Fund 2003 100
Singapur Tamasek Holding 1974 1001
Kuwejt Kuwait Investment Authority 1960 70
Australia Australian Future Fund 2004 40
Brunei Brunei Investment Authority 1983 30
USA (Alaska) Permanent Reserve Fund 1967 37
Korea Płd. KIC (Korea Investment Corporation) 2005 20
Malezja Khazanah Nasional BHD 1993 18,5
Tajwan National Stabilization Fund b.d. 151
Kanada Alberta Heritage TF 1976 14,2
Iran FX Reserve Fund 1999 8
Kazachstan National Fund 2000 8
Botswana Fula Fund 1993 4,7
Pozostałe - - 9,47
Razem * * 2280

_ 1- dane szacunkowe 2- fundusz w organizacji _

Ten proces już się rozpoczął. Pod koniec lipca ogłoszono, że China Development Bank kupił 3,1 procent udziałów w Barclays za 2,2 mld dolarów.
"Chiny poniosły właśnie swe udziały w brytyjskim Barclays Bank do pięciu procent" - przyznaje szef rady nadzorczej Barclays Capital Hans-Joerg Rudloff.
Wcześniej dotychczasowa spółka inwestycyjna chińskiego rządu, Central Huijin, nabyła za 3 mld dolarów 9,9 procent w firmie Private-Equity, Blackstone.

Przykłady te pokazują, że fundusze państwowe nabywają udziały w zachodnich firmach nie tylko w sposób bezpośredni, lecz również poprzez fundusze Hedge i firmy Private Equity.

| Według szacunków Morgan Stanley, obecnie w podobnych funduszach państwowych zgromadzonych jest na całym świecie prawie 2,5 biliona dolarów. Do roku 2010 kwota ta ulegnie podwojeniu. |
| --- |

Jerry Lou jest przekonany, że chiński fundusz inwestycyjny odegra przy tym znaczącą rolę i otworzy tym samym "nowy rozdział w globalizacji rynków finansowych". Koleją tego będzie rosnący protekcjonizm na rynkach finansowych.

Nie chodzi tu jednak wyłącznie o zyski. "Oczywistym jest, że Chiny mają na celu inwestycje strategiczne i polityczne", mówi chcący zachować anonimowość niemiecki bankier w Chinach. "Nawet jeśli nikt tego głośno nie mówi."

Tymczasem chiński rząd zapewnia, że jedynym celem nowego funduszu państwowego jest osiągnięcie większych niż dotychczas dochodów z rezerw walutowych.

"Aby osiągnąć sensowne zyski, Chiny muszą bardzo dobrze zarządzać swoimi rezerwami walutowymi" - mówi Michael Pettis, były bankier Bear Stearns a dzisiaj profesor ekonomii na uniwersytecie Tsinghua.

| LOU JIWEI |
| --- |
| 57-letni, nowy szef China Investment Corp należy do pierwszego pokolenia naukowców ekonomii z Republiki Ludowej, którzy kształcili się na zachodnich podręcznikach. Uchodzi za reformatora i pragmatyka, który w latach 80. zmodernizował chiński system finansowy. Przy jego pomocy wprowadzono w Chinach podatek VAT oraz zmodernizowano system podatkowy. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)