Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny i kraje Zatoki Perskiej negocjują układ o wolnym handlu

0
Podziel się:

Większość najważniejszych problemów dotyczących umowy została już rozwiązana.

Chiny i kraje Zatoki Perskiej negocjują układ o wolnym handlu
(Xinhua News/East News)

Jeszcze w tym roku powinna zostać podpisana umowa o wolnym handlu między Chinami a Radą Współpracy krajów Zatoki Perskiej (RWZP), oświadczył ambasador Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Pekinie, Omar Ahmad Al Bitar.

Większość najważniejszych problemów dotyczących umowy została już rozwiązana, a pozostała jeszcze do ustalenia szczegółowa lista stawek taryfowych, która niebawem zostanie ogłoszona, powiedział Al Bitar ogólnokrajowemu dziennikowi Zhongguo Ribao.

Założona w Abu Dhabi w 1981 roku RWZP jest politycznym i gospodarczym organem współpracy jednoczącym Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), Bahrajn, Arabię Saudyjską, Oman, Kuwejt i Katar. Kraje te mają ponad 60-procentowy udział w ogólnym handlu pomiędzy Chinami a krajami Ligi Arabskiej.

Chiny i RWZP rozpoczęły negocjacje umowy o wolnym handlu w 2004 r. W trakcie czterech rund rozmów osiągnięto konsensus w większości dyskutowanych problemów. Ostatnim, nie zamkniętym do końca punktem, pozostała lista stawek taryfowych na różne usługi.

Handel między obiema stronami opiera się głownie na eksporcie surowców energetycznych do Chin i eksporcie chińskich wyrobów przemysłu maszynowego i tekstylnego do krajów RWZP.

Z danych chińskiego Ministerstwa Handlu wynika, że wartość transakcji między Chinami i RWZP wyniosła w 2011 r. ponad 133,8 mld dolarów, co stanowi 68,3 proc. wartości handlu między Chinami a krajami Ligi Arabskiej. Do końca 2011r. wartość obustronnych inwestycji osiągnęła 4,1 mld dolarów.

ZEA i Arabia Saudyjska są na Bliskim Wschodzie największym rynkiem eksportowym Chin a wartość wysyłanych tam towarów stanowi dwie trzecie całości eksportu do krajów Zatoki Perskiej.

Z danych ambasady ZEA w Pekinie wynika, że obecnie Chiny są drugim co do wielkości wymiany handlowej partnerem ZEA z obrotami rzędu 40 mld w 2012 r., ale już w 2015 r. Chiny wyprzedzą Indie i staną się największym partnerem ZEA przy wartości wymiany handlowej ok. 60 mld dolarów.

Zdaniem Al Bitara układ o wolnym handlu znacznie przyspieszy współpracę gospodarczą między oboma krajami. Chiny eksportują do ZEA głównie wyroby elektroniczne i stal. Kraje Zatoki Perskiej mają nadzieję znacznie rozwinąć eksport żywności do Chin, gdzie muzułmański rynek spożywczy, rosnący o 10 proc. rocznie oceniany jest na obecnie, jak wynika z raportu Ministerstwa Spraw Zagranicznych ZEA, na 2,5 mld dolarów.

Jiang Shuzhu, profesor Instytutu Biznesu i Technologii Uniwersytetu Shandong, uważa, że umowa o wolnym handlu z RWZP zapewni Chinom bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych, bowiem kraje Zatoki Perskiej są największym ich dostawcą. Poza tym układ ten pomoże w ekspansji firm chińskich nad Zatoką Perską, gdzie obserwuje się duże zainteresowanie produktami chińskimi.

Firmy chińskie powinny rozpocząć również na dużą skalę inwestycje w przemysł naftowy nad Zatoką Perską, co może znacznie obniżyć ceny surowców energetycznych i złamać tradycyjny do tej pory monopol firm amerykańskich i europejskich w tej dziedzinie, dodał Jiang.

Według danych ambasady ZEA w Pekinie, obecnie ponad 5000 firm chińskich prowadzi inwestycje w rejonie Zatoki Perskiej, co stanowi zdecydowany wzrost w porównaniu z rokiem 2010, kiedy było ich 3000.

W tym roku Chiny rozpoczęły negocjacje w sprawie układu o wolnym handlu z Japonią i Koreą Południową oraz z Unią Europejską, ale zdaniem ekspertów chińskich rozmowy te będą trwały co najmniej do 2015 roku.

Czytaj więcej o Chinach w Money.pl
Chińska gospodarka zwalnia. Czym to grozi? Jest to drugi, największy rynek świata. Tymczasem swoje prognozy tnie Bank Światowy oraz JP Morgan.
Chiny zaskoczyły. Tym razem negatywnie Pekin podał dane dotyczące PKB i produkcji przemysłowej w pierwszym kwartale tego roku. Jest gorzej od oczekiwań.
Chińczycy nie kupują luksusu. Na polecenie... W trakcie niedawnych obchodów chińskiego Nowego Roku sprzedaż zupy z płetwy rekina spadła o 70 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)