Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny murem za Iranem. Poszło o atom

0
Podziel się:

Chińska gazeta People's Daily wyraża w piątek sprzeciw Pekinu wobec
presji Zachodu, by nasilić sankcje na Iran.

Chiny murem za Iranem. Poszło o atom
(yeowatzup/CC/Flickr)

Chińska gazeta _ People's Daily _ protestuje przeciw sankcjom Zachodu nałożonym na Iran. Uznawany za głos chińskiej partii komunistycznej dziennik ostrzega, że napięcia w związku z programem jądrowym Teheranu szkodzą rynkom energii.

Artykuł w _ People's Daily _ ukazał się w dzień po apelu kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która podczas wizyty w Chinach zaapelowała do władz w Pekinie o pomoc w uzyskaniu _ przejrzystości _ programu atomowego Iranu i wywarcie wpływu na Teheran, by zrezygnował z budowy broni jądrowej.

_ - Globalna gospodarka jest w środku trudnego procesu dochodzenia do siebie i za zmniejszanie wstrząsów, jakie wywołuje niepewność, odpowiedzialne są wspólnie kraje na całym świecie - _ pisze w komentarzu _ People's Daily _.

_ - W krótkim terminie nagły wzrost napięcia w stosunkach USA i Iranu stanowi obecnie niepewność największą. Czynnik ten zakłóca globalne rynki energii i rzuca cień na dochodzenie do siebie globalnej gospodarki _ - czytamy w komentarzu podpisanym pseudonimem _ Zhong Sheng _. W języku chińskim brzmi to jak _ Głos ze środka _ lub _ głos Chin _, sugerując, że tak podpisana wypowiedź odzwierciedla poglądy w najwyższych kręgach rządowych.

Chiny, które są drugim na świecie odbiorcą ropy i największym odbiorcą ropy z Iranu, od dawna sprzeciwiają się unilateralnym sankcjom, uderzającym w irański sektor energetyczny, i starają się niwelować napięcia, które mogłyby im zagrozić przerwaniem dostaw ropy. Jedynie Arabia Saudyjska i Angola sprzedają do Chin więcej ropy niż Iran.

Narastające napięcia między Teheranem a Zachodem w związku z irańskim programem nuklearnym, które doprowadziły - jak pisze Reuters - do gróźb zamknięcia cieśniny Ormuz przez Iran, spowodowały wzrost od połowy grudnia cen ropy Brent o ok. 9 proc.

Na wczorajszej wspólnej konferencji prasowej po - jak nazwała je Merkel - długich dyskusjach na temat Iranu, premier Chin Wen Jiabao wydawał się nie poddawać zachodnim naciskom. Powiedział, że Pekin sprzeciwia się upolitycznianiu przez kraje Zachodu _ zwykłych stosunków handlowych _, jakie utrzymuje z Iranem. Komentarz _ Głosu Chin _ powtarza po raz kolejny stanowisko Chin, że do rozwiązania irańskiej kwestii nuklearnej powinien służyć dialog.

Czytaj więcej o konflikcie na linii Unia Europejska - Iran w Money.pl
Pekin postawił się Amerykanom. Przez ustawę Amerykańska ustawa ma wymusić na Iranie porzucenie programu nuklearnego.
Iran grozi. Baryłka ropy podrożeje do nawet... Zdaniem irańskiego wiceministra do spraw ropy naftowej cena może sięgnąć nawet 150 dolarów.
Chiny chcą pokoju. Krytykują postawę UE Tradycyjny sojusznik Iranu niezmiennie opowiada się za rozwiązywaniem kwestii międzynarodowych drogą dialogu i konsultacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)