Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Christine Lagarde szefową MFW

0
Podziel się:

Francuska minister gospodarki zwyciężyła w dużej mierze dzięki poparciu Stanów Zjednoczonych. W walce o fotel szefa MFW pokonała prezesa banku centralnego Meksyku Agustina Carstens. Lagarde jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.

Christine Lagarde szefową MFW
(ec.europa.eu)

[Aktualizacja 21:34]

Francuska minister gospodarki, finansów i przemysłu została wybrana nowym dyrektorem zarządzającym Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To pierwsza w historii kobieta na tym stanowisku. Wyboru dokonała w Waszyngtonie rada wykonawcza MFW.

_ - Jestem zaszczycona i szczęśliwa, że rada wykonawcza powierzyła mi stanowisko dyrektora generalnego MFW _ - napisała Lagarde na Twitterze pięć minut po oficjalnym ogłoszeniu decyzji w Waszyngtonie. Wezwała także ogarniętą kryzysem Grecję do _ porozumienia narodowego _ ws. nowego planu oszczędnościowego.

Zapewniła, że za jej kadencji MFW będzie służył 187 państwom członkowskim z takim samym oddaniem jak wcześniej. Pięcioletnia kadencja Lagarde rozpocznie się 5 lipca.

Wakat na stanowisku szefa MFW powstał po aresztowaniu pod zarzutem próby gwałtu na hotelowej pokojówce poprzedniego dyrektora Funduszu Dominique'a Strauss-Kahna i jego rezygnacji z urzędu. Jedynym kontrkandydatem Lagarde, wpływowej w Europie minister gospodarki Francji, był prezes banku centralnego Meksyku, Agustin Carstens.

W ostatniej chwili kandydaturę Lagarde poparł rząd USA. Stany jako największy kontrybutor do puli MFW posiadają tam najsilniejszy głos. Zgodnie z niepisaną umową, od początku istnienia MFW stanowisko jego dyrektora pełnią Europejczycy, zaś funkcja szefa bliźniaczej instytucji, Banku Światowego, przypada Amerykanom.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/58/t75322.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/lagarde;nie;bede;poblazliwa;dla;europy,217,0,860121.html) Lagarde: Nie będę pobłażliwa dla Europy
Ubiegając się o stanowisko Lagarde argumentowała, że tylko Europejczyk poradzi sobie z kierowaniem MFW w okresie, gdy największym problemem jest grecki kryzys zadłużeniowy.

Jej kandydatura dostała się jednak pod ogień krytyki, w tym nawet w Europie - sprzeciwiał się jej m.in. wpływowy tygodnik brytyjski _ The Economist _. Krytycy zwracali uwagę, że stojąc na czele MFW Lagarde może nie być bezstronna w organizowaniu pomocy tej instytucji w celu rozwiązania kryzysu w Europie.

Ze wszystkich krajów Starego Kontynentu Grecja jest największym dłużnikiem banków francuskich. Jako francuska minister Lagarde stanowczo sprzeciwiała się pełnej restrukturyzacji długu Grecji, chyba że za zgodą banków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t112720.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybor;lagarde;przesadzony;ma;poparcie;usa,255,0,862207.html) Wybór Lagarde przesądzony? Ma poparcie USA Zgodnie z niepisaną umową, od początku istnienia MFW stanowisko jego dyrektora pełnią Europejczycy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t142089.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybor;szefa;mfw;putin;popiera;francje,139,0,858507.html) Wybór szefa MFW: Putin popiera Francję _ - Pani Lagarde jest dobrze znana w Rosji. Jej osobowość i, co jest jeszcze ważniejsze, jej reputacja w kręgach biznesu są oceniane bardzo wysoko - _ powiedział.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t94060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;korzystamy;z;kredytu;w;mfw,144,0,854160.html) Nie korzystamy z kredytu w MFW Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ramach elastycznej linii kredytowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)