Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeDecyzja UOKiK. Dotyczy setek tysięcy Polaków
2014-02-11 11:55

Decyzja UOKiK. Dotyczy setek tysięcy Polaków

Decyzja UOKiK. Dotyczy setek tysięcy Polaków

Opłacenie faktury nie oznacza automatycznej zgody konsumenta na przyjęcie nowej oferty. Jak ustalił Urząd, Multimedia Polska włączała dodatkowe usługi bez zgody konsumentów, jednostronnie zmieniając w ten sposób umowę. Prezes UOKiK nałożyła na spółkę karę ponad 630 tys. złotych.

Spółka Multimedia Polska (MP) z Gdyni jest dostawcą stacjonarnego internetu i telewizji kablowej. Prezes UOKiK w lipcu 2013 r. wszczęła przeciwko niej postępowanie po przeanalizowaniu doniesień medialnych i zawiadomień od konsumentów.

Postępowanie wykazało, że MP w okresie od lipca do listopada 2012 r. wysyłała swoim abonentom ulotkę informującą o nowej ofercie multiPower - podwojenie prędkości internetu, płatnej dodatkowo 4,99 zł brutto miesięcznie. Usługa była automatycznie uruchamiana u każdego abonenta na dwumiesięczny, bezpłatny okres testowy.

Po tym czasie dostawca wysyłał klientom fakturę za usługi powiększoną o należność za dodatkowy, niezamawiany pakiet. Informowano na niej małym drukiem, że opłacenie całkowitej sumy będzie traktowane jako przyjęcie oferty. Konsumenci, którzy nie chcieli wykupić usługi, mieli przed dokonaniem płatności odjąć jej cenę od całkowitej kwoty. Dodatkowym utrudnieniem było umieszczenie na fakturze cen netto wraz z obowiązującą stawką VAT.

Konsument musiał we własnym zakresie obliczyć cenę brutto niechcianej usługi, następnie odjąć ją od łącznej kwoty. Drugą z możliwości rezygnacji z oferty był kontakt z MP poprzez infolinię, stronę internetową lub w biurze obsługi klienta.

Promocyjna oferta została skierowana do niemal 200 tys. abonentów, a przyjęło ją 70 proc. z nich. Prezes UOKiK uznała, że MP stosując powyższą praktykę jednostronnie zmieniła umowy z klientami. W ocenie Urzędu, spółka powinna poinformować ich o nowej ofercie, a następnie oczekiwać na zgłoszenia.

Multimedia Polska zaniechała zakwestionowanej praktyki w styczniu 2013 r., ale nie uniknęła kary finansowej w wysokości 637 850 zł. Decyzja nie jest ostateczna, przedsiębiorca odwołał się do sądu.

Czytaj więcej w Money.pl

(AND)
Tagi:internet, uokik, kara, umowy, multimedia polska, decyzja
Zobacz więcej:decyzje uokik
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Szukaj domeny:
Wybierz hosting:

Re: Decyzja UOKiK. Dotyczy setek tysięcy Polaków

funio / 80.150.85.* / 2014-02-12 08:23


Tropiła zmowy i kartele. Tusk zwolnił ją za "brak świeżego spojrzenia"

dziekuje panie Tusek wszystko jest jasne.
PO jest bezczelniejsze niz komunisci!!!!!!
To jest ubezwlasowolnienie narodu!!!!!!

Re: Decyzja UOKiK. Dotyczy setek tysięcy Polaków

acomitam / 109.241.112.* / 2014-02-12 07:23
A może w spółce MP dorabiał niejaki Józef Bąk i stąd ta dymisja?

Re: Decyzja UOKiK. Dotyczy setek tysięcy Polaków

Kedat / 89.230.189.* / 2014-02-11 23:54
MP od dawna powinna być ukarana. za wmuszanie w pakietach telefonów stacjonarnych. Umowy zawierane telefonicznie mogą być wymawiane tylko w Biurach Obsługi Klienta, gdzie czeka się po 4 godziny lub dłużej ( np. Gdynia). Za nic nie można kupić w ramach usługi tego czego się chce i potrzebuje.
Zawierając umowę w ramach Promocji np. na 12 miesięcy musimy spodziewać się, że po 12 miesiącach umowa nie wygasa. Taką umowę musimy wypowiedzieć na miesiąc lub trzy przed upływem promocji. Jeżeli tego nie uczynimy umowa automatycznie przechodzi do aktualnej Promocji na kolejne 12 miesięcy. Jak zrezygnujesz płacisz bardzo wysokie kary. Jeżeli na czas wypowiesz to rachunki za te same usługi wrosną nam niemożebnie! Przykładowo usługa INTERNET+ 6 MB poza promocją kosztuje miesięcznie 292,37 zł ( Boże widzisz i nie grzmisz!) i to przy Uploadzie 512 kbit/s. Parametry sprzed 10 lat, ceny jakich nie ma w Europie.
MP panoszy się w osiedlach bo podpisała długoterminowe umowy ze Spółdzielniami Mieszkaniowymi na wyłączność. Jeżeli w trakcie dokonamy jakieś zmiany każda usługa będzie miała inny termin obowiązywania. Usług nie można zrolować do jednego terminu. W ramach promocyjnych umów nie można wykupić usług na krótsze terminy, aby z czasem mieć jedną umowę. Umowy pisane są fontami o wysokości 6 lub 5 punktów. Odnośników do innych dokumentów w umowach co niemiara. Godzinami trzeba studiować umowę aby nie "umoczyć".
Kupując usługę Internetu musisz!!! kupić usługę pakietu antywirusowego multiSaver, a następnie po aktywacji ma prawo tą usługę wypowiedzieć.
W pakiecie musisz kupić usługę ubezpieczenia sprzętu. Tak jak antyvira możesz ją później wypowiedzieć. Wciskanie na siłę kitu. Jak tego nie wypowiesz płacisz jak za zboże. Później w BOK'ach kolejki jak za mięsem w okresie komuny. Organizacje konsumenckie tego nie widzą. gdy zareagują j.w. to presja zainteresowanych oszustów na bratnich polityków skutkuje zmianami personalnymi w Urzędach.

Re: Decyzja UOKiK. Dotyczy setek tysięcy Polaków

motorek ma kaczorek / 2014-02-11 19:43
Prezes UOKiK ma chyba nas za głupców albo sama ma końskie klapki przy oczach ! Bo jest jeszcze jedna rzecz dlaczego operatorzy sieci kablowej , satelitarnej itp. notorycznie łamią prawo i czerpią profity z tej nielegalnej procedury. Rozchodzi się oczywiści o nielegalną sprzedaż pakietową programów TV . Była by legalna wówczas kiedy kupujący mógł by nabyć każdy z produktów osobno (programów TV) Obecnie możliwości techniczne są i w zasadzie były od początku . W handlu obowiązuje zasada kupujący kupuje to co chce nabyć a nie zasada szantażu „bo Ci nie sprzedamy nic” Z jakie to okazji wyłudzają oni od nas pieniądze z zmuszają nas na finansowanie niechcianych programów wręcz znienawidzonych stacji telewizyjnych . Raban dopiero by się podniósł kiedy to kupujący chciał by kupić chleb a sprzedający mu odparł : chleb można nabyć jedynie z trzema starymi bułkami i np. dowolnym produktem którego ważność się kończy za trzy dni . Analogicznie sprzedaż pakietowa TV właśnie tak wygląda i dziwne że ludzie tego nie zauważają ,nie buntują się . Nie jest to jednak usprawiedliwienie ,przyzwolenie na najzwyklejsze naciąganie czyli oszustwo.Z takim pytaniem zwróciłem się do swojego operatora! Operator bezczelnie kpiąc sobie zemnie odpowiedział "W kwestii wyboru zestawu programów usługi telewizji kablowej wyjaśniam, że oferta Dostawcy usług tworzona jest zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym Spółka INEA S.A. z zachowaniem zasady równości Abonentów,..." Z tego wynika że INEA S.A. ma się za organ ustawodawczy stojący ponad parlamentem Unii Europy i oczywiście ponad Sejmem Polski.W takim razie trzeba prosić INEA S.A.aby w celu uporządkowania przepisów obowiązujących wcześniej odwoływał je jako wygasłe . Bardzo mnie ciekawi jak się do tego odniesie Bruksela i nasz Sejm
bzyk934 / 77.89.100.* / 2014-02-11 14:08
Ciekawe co było na celowniku pani Prezes
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Re: Decyzja UOKiK. Dotyczy setek tysięcy Polaków

Marcelinakopana / 91.215.34.* / 2014-02-11 14:01
Ciekawa sprawa bo UOKiK ostatnio dosyć prężnie wykrywał układy i je karał czy to było wszystko na prawdę solidnie robione nie wiem ale jeżeli tak to dymisja jest całkowicie nie zrozumiała albo nie należała do partii lub nie miała znajomości choć to nie możliwe na takim stanowisku albo nadepnęła kolesiom na odcisk no i ci zaczęli kumotrać. Jedno jeszcze mnie ciekawi czemu nigdy nie było kar dla tartaków czy lekarzy a każdy wie jak to tam wygląda. Też kolesie ?

Re: Decyzja UOKiK. Dotyczy setek tysięcy Polaków

////// / 83.27.247.* / 2014-02-11 13:20
Powoli się rozjaśnia sprawa dymisji.
To tereny rudego i może tam mieć wielu kolegów, a ta Pani chyba nadepnęła na odcisk któremuś z nich.
Qqq1085tt / 89.68.93.* / 2014-02-11 13:07
I dobrze niech scigaja tych monopolistow!
--