Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

"V4 nowym silnikiem Europy". Kraje Grupy Wyszehradzkiej podpisały Deklarację Warszawską

61
Podziel się:

- Grupa Wyszehradzka jako startup Europy - to nieźle brzmi. I jest realne, bo mamy tu wszystko, żeby decydować o przyszłość Europy – powiedziała premier Beata Szydło przed podpisaniem Deklaracji Warszawskiej. - Za 8-10 lat będą mówili o V4 jako o silniku Europy – dodał Viktor Orban. Entuzjazmu nie chłodziła wartość funduszy, jakie V4 chce na to przeznaczyć – jedynie 8 mln euro. Ale za to ma powstać wspólny rynek cyfrowy.

"V4 nowym silnikiem Europy". Kraje Grupy Wyszehradzkiej podpisały Deklarację Warszawską

- Grupa Wyszehradzka jako startup Europy - to brzmi nieźle. I jest realne, bo mamy wszystko, żeby decydować o przyszłość Europy - ogłosiła Beata Szydło przed podpisaniem Deklaracji Warszawskiej. - Za 8-10 lat będą mówili o V4, że to silnik Europy - wtórował polskiej premier Viktor Orban. Entuzjazmu uczestników spotkania nie schłodziła nawet wartość funduszy, jakie V4 zamierza przeznaczyć na badania. To tylko 8 mln euro.

- To pierwszy kongres, który rozpoczyna dobrą tradycję spotkań w tym gronie państw. Chcemy stworzyć innowacyjną markę, żeby nasze państwa znalazły się w awangardzie - zapowiedziała premier Beata Szydło podczas Kongresu Innowatorów, na którym spotkały się cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Podkreśliła, że dla polskiego rządu innowacyjność i przedsiębiorczość już stają się motorem rozwoju gospodarczego.

- Po kilku miesiącach naszych rządów wskaźniki gospodarcze wskazują, że nie pomyliliśmy się, obierając kierunek i wybierając narzędzia. Wykorzystujemy już szanse dla Polski, jaką daje nam plan odpowiedzialnego rozwoju - podkreśliła Beata Szydło.

- W czasie trwania projektu, jakim jest Unia Europejska, wartości gdzieś się pogubiły. Chcemy, żeby to V4 budowała przyszłość, chcemy dać nową drogę Europie – podkreśliła premier. - To początek nowej drogi Grupy Wyszehradzkiej. Deklaracja Warszawska jest dla naszej wspólnej przyszłości – dodała.

- Dla nas V4 to szansa. Jesteśmy w stanie odnowić UE, ale ważne, żebyśmy potrafili przekształcić się sami – powiedział premier Węgier Viktor Orban.

- Nigdy nie uważałem, że innowacja to kwestia mody, jestem zdania, że to sprawy żywotnie ważne. Dziś możemy się pochwalić, że nasz region ma wysoki wzrost gospodarczy i porządek w finansach publicznych. Gdyby nie to, prawdopodobnie nie byłoby wzrostu w UE – powiedział premier Słowacji Robert Fico.

- Nasze kraje wprowadzały ulgi dla dużych firm inwestujących u nas. Mamy najniższe bezrobocie w Europie, więc nie ma potrzeby, żeby nadal przyciągać, nie patrząc na ich jakość. Chcemy teraz skupić się na innowacjach, inwestować w badania i naukę i szukać globalnych partnerów – podkreślał premier Czech Bohuslav Sobotka.

Tych partnerów upatruje w Korei Południowej, Izraelu, Chinach i Japonii.

- Jestem przekonany, że będziemy konkurencyjni jako Grupa Wyszehradzka. Ale nie możemy opierać konkurencyjności na niskich podatkach i płacach, ale na wykwalifikowanej sile roboczej. Nie możemy zapominać o wykształceniu technologicznym – dodał Bohuslav Sobotka, premier Czech.

Premier Węgier Viktor Orban podkreślił, że przyszłość Europy leży w Grupie Wyszehradzkiej. - Na Zachodzie zachodzą duże zmiany etniczne, ale my się obronimy i to będzie nasza siła – powiedział Orban.

- Mamy niezłomną wiarę w rodzinę, a to wartość fundamentalna i ogromna korzyść dla rozwoju gospodarczego - dodał.

Podkreślił, że nie życzy Zachodowi, żeby nie osiągnął sukcesu. – Ale mają tak ciężkie bagaże, że ciężko będzie im wystartować. A my rozmawiamy, jak odrabiać straty, jakie historia nam wyrządziła – dodał Orban. - Za 8-10 lat będą mówili o V4 jako o silniku Europy – dodał.

Po debacie czworo premierów podpisało Deklaracje Warszawską.

- W Deklaracji Warszawskiej premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej zadeklarowali: pogłębienie współpracy w zakresie badań, rozwoju, wspólnego rynku cyfrowego, chcemy promować region wyszehradzki – powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- Wydzieliliśmy odrębną linie finansową do wspierania prac badawczo-rozwojowych. Mamy nadzieję, że w ten sposób powstanie więcej projektów konkurujących z innym bardziej rozwiniętymi gospodarkami o środki w ramach programu Horyzont 2020 – powiedziała Emilewicz.

Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, o którym mówiła wiceminister Emilewicz dysponuje budżetem w wysokości 8 mln euro. To kwota na razie wręcz symboliczna. Dla porównania wartość dofinansowanie pojedynczego projektu finansowanego przez NCBR potrafi być wyższa.

To jednak nikogo podczas Kongresu Innowatorów nie zrażało. Minister Emilewicz, nie przedstawiając konkretnych kwot, powiedziała jedynie: „mam nadzieje, że z czasem ministrowie finansów otworzą swoje serca i kieszenie”.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(61)
analityk
7 lat temu
Czy ciemny lud to kupi ? Takie bzdury tylko może mówić człowiek, który ma zero wiedzy na tema t B&R.
Re
7 lat temu
8 milionow usmiac sie mozna pracuje w niemieckiej firmie malej wielkosci ok 160 ludzi i ta firma inwestuje rocznie w nowe produkty i wystawy okolo dychy czy ten nasz rzad ma pokolei?
antykomuchowa
7 lat temu
8 mln EUR to przeznacza byle jaka firma na zachodzie na badania i innowacje a wszystkie bardziej znane przeznaczają setki mln EUR na te cele. Można oczywiście myśleć że te z krajów V4 { jaka nazwa ,kojarzy się jak rakiety Hitlera } będą lepsze i bardziej wydajne ale rowerem w kosmos się niestety polecieć nie da nawet gdyby ktoś sobie tak wymyślił .Czysta propaganda za nasze pieniądze . Takie działanie pozwoli Rosji nas wyprzedzić o wieki i chyba o to im chodzi ?
asdfasdfasdfa...
7 lat temu
nooo, robi wrazenie, "silnik Europy"
gość1968
7 lat temu
Metodami odgórnymi, deklaracjami niczego się nie zmieni. Śmieszne to jest, bo i tak każdy z krajów V4 wybiera to co dla niego najlepsze, nie patrząc na resztę. Trzeba stworzyć warunki do tego, żeby innowacyjność mogła się rozwijać, a nie prowadzić działania pozorowane...
...
Następna strona