Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Demografia w Rumunii. Maleje liczba ludności

0
Podziel się:

W roku 1989 Rumunia liczyła 23 miliony ludzi. W roku 2011 ludność Rumunii wyniosła 20,12 mln, czyli mniej o 13,3 proc.

Demografia w Rumunii. Maleje liczba ludności
(wrestlingentropy/CC/Flickr)

Liczba ludności w Rumunii zmalała o ponad 13 proc. od upadku komunizmu w tym kraju w roku 1989. Stało się tak za sprawą dużej emigracji - wynika z opublikowanych wyników badania z roku 2011, pierwszego od czasu przystąpienia Rumunii do Unii w 2007 r.

Prezentując te dane na konferencji prasowej prezes krajowego instytutu statystycznego (INS) Tudorel Andrei powiedział, że to badanie odzwierciedla z demograficznego punktu widzenia zmiany, jakie nastąpiły przez ponad 20 lat.

Jak wiele innych państw Europy Wschodniej Rumunia doświadczyła spadku ludności w wyniku zlikwidowania żelaznej kurtyny. W roku 1989 Rumunia liczyła 23 miliony ludzi. W roku 2011 ludność Rumunii wyniosła 20,12 mln, czyli mniej o 13,3 proc.

Prezes INS powiedział, że główną przyczyną spadku ludności w Rumunii jest emigracja. Setki tysięcy Rumunów wyemigrowały głównie do Hiszpanii i Włoch w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. Poza tym zmalała w Rumunii liczba urodzeń, a społeczeństwo się starzeje, co - jak powiedział Andrei - będzie mieć poważny wpływ na gospodarkę kraju.

Po obaleniu komunizmu w Rumunii znacznie wzrósł poziom wykształcenia obywateli. W roku 1992 wyższe wykształcenie miało zaledwie 5,2 proc. Rumunów, w roku 2011 wskaźnik ten wyniósł 14,4 proc. Rumunia jest drugim po Bułgarii najbiedniejszym państwem Unii Europejskiej.

Czytaj więcej o sytuacji w Rumunii w Money.pl
Rumunia gotowa na walkę z korupcją Premier powiedział, że po kryzysie politycznym, społecznym i gospodarczym w Rumunii panuje obecnie stabilna sytuacja.
Protesty w Rumunii. Ludzie nie godzą się na... Przeciwnicy gazu łupkowego w Rumunii oskarżają rząd centrolewicowego premiera Victora Ponty o zdradę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)