Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dług publiczny coraz większy

0
Podziel się:

Dług publiczny na koniec 2002 roku wyniósł 47,5 proc. PKB wobec 41,9 proc. PKB w roku 2001 oraz 43,2 proc. PKB w roku 2001 z uwzględnieniem poręczeń i gwarancji - poinformował we wtorek wiceminister finansów Jan Czekaj.

"Według naszych szacunków jest to około 47,5 proc., dług publiczny na dzień 31 grudnia 2002 roku" - powiedział Czekaj na seminarium zorganizowanym przez GPW.

"Gdybyśmy zastosowali unijne metody liczenia długu publicznego, to ten dług byłby o jakieś 3-4 pkt. proc. mniejszy" - dodał.

Wiceminister nie sprecyzował, czy chodzi o szacunki długu uwzględniającego poręczenia i gwarancje, czy nie.

Według polskiej ustawy o finansach publicznych do długu zaliczane są zobowiązania Agencji Rynku Rolnego. Dług powiększony zostaje o poręczenia i gwarancje oraz zobowiązania wymagalne, czego nie ma w metodologii UE. Natomiast według metodologii UE do długu zaliczane zobowiązania wobec otwartych funduszy emerytalnych, a w polskiej metodologii nie.

Polska chce w 2005 roku wypełnić kryteria konwergencji, a jedno z nich zakłada, że dług publiczny w relacji do PKB będzie poniżej 60 proc. Ustawa o finansach publicznych przewiduje specjalne procedury, gdy dług publiczny przekroczy 50 proc. PKB. W takiej sytuacji rząd musi przygotować na kolejny rok budżet, w którym relacja deficytu do dochodów budżetu nie może być wyższa niż w bieżącym roku.

Gdy dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB, to kolejny budżet musi zapewniać jego spadek w stosunku do PKB.

Jeśli dług wyniesie 60 proc. PKB, albo będzie wyższy, to w kolejnym budżecie państwa i w budżetach samorządów wydatki nie mogą przekraczać dochodów. Skarb Państwa nie może też udzielać już poręczeń i gwarancji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)