Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do końca kwietnia możliwe wyłonienie firmy do negocjacji kupna RG

0
Podziel się:

Nafta Polska (NP) zamierza sfinalizować sprzedaż Rafinerii Gdańskiej do końca czerwca tego roku.

Do końca kwietnia Nafta Polska ma nadzieję dokonać wyboru jednej firmy, z którą będą prowadzone końcowe negocjacje w sprawie zakupu do 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej - poinformował PAP pragnący zachować anonimowość pracownik NP.

'Najprawdopodobniej do końca kwietnia zespół negocjacyjny zakończy pracę i wybierze jedną firmę, z którą będą prowadzone negocjacje końcowe. Wybór ten będzie musiał być jeszcze zaakceptowany przez zarząd Nafty Polskiej' - powiedział pragnący zachować anonimowość wysokiej rangi pracownik Nafty Polskiej.

Nie wykluczył jednak, że zespół negocjacyjny może podjąć decyzję o wyborze jednej firmy w drugim tygodniu maja.

Nafta Polska (NP) zamierza sfinalizować sprzedaż Rafinerii Gdańskiej do końca czerwca tego roku.

NP poinformowała 26 marca, że ostateczne negocjacje w sprawie sprzedaży Rafinerii Gdańskiej będzie prowadzić z dwoma firmami: angielską Rotch Energy Limited oraz węgierskim koncernem paliwowym MOL.

W prywatyzacji RG nie bierze udziału Polski Koncern Naftowy Orlen SA z Płocka, największa polska spółka z branży, gdyż nie pozwala na to rządowy program prywatyzacji sektora.

Jednak resort skarbu nie wyklucza możliwości zmiany programu. W połowie lutego Barbara Litak-Zarębska, wiceminister skarbu, powiedziała, że PKN mógłby złożyć swoją ofertę, ale dopiero wówczas, gdyby prowadzony obecnie proces prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej zakończył się fiaskiem.

NP jest właścicielem 75 proc. akcji RG SA, drugiej co do wielkości rafinerii w Polsce, 15 proc. należy do pracowników, a 10 proc. do Skarbu Państwa.

Nafta Polska próbuje już po raz drugi sprzedać RG. Pierwszy raz usiłowano znaleźć nabywcę w 1998 roku. Jednak wówczas ofertę złożyła tylko jedna firma, która zaproponowała zbyt niską cenę.

W styczniu dyrektor finansowy RG Stanisław Pokojski poinformował, że zysk netto Rafinerii Gdańskiej SA, z powodu obniżenia marży oraz wzrostu kosztów amortyzacji i kosztów finansowych, może być w tym roku mniejszy niż w poprzednim.

Zysk netto RG wzrósł w 2000 roku o 56,3 proc. i wyniósł 179,7 mln zł. Rok wcześniej zysk RG wyniósł 115 mln zł.(PAP)

energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)