Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dogadaliśmy się z Rosjanami w sprawie gazu

0
Podziel się:

Umowa jeszcze bez podpisów, ale wiadomo, że kontrakt nie zostanie przedłużony. Zwiększą się jedynie ilości surowca.

Dogadaliśmy się z Rosjanami w sprawie gazu
(PAP/EPA)

**W Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski. Będzie ono parafowane, gdy umowę operatorską uzgodnią Gaz-System i EuRoPol Gaz. Wbrew wcześniejszym ustaleniom, mają być zwiększone tylko dostawy surowca - o około 2 mld m sześc. rocznie. Termin jej obowiązywania ma pozostać bez zmian. Oznacza to dostawy do 2022 roku, a tranzyt gazu do 2019 roku.

Rządy Polski i Rosji negocjują dodatkowe dostawy gazu już od ubiegłego roku; ostatnie spotkanie miało miejsce we wrześniu, także w Moskwie.

**Pierwotnie projekt międzyrządowego porozumienia zakładał nie tylko zwiększenie dostaw w stosunku do obecnie obowiązującej umowy, ale także ich wydłużenie do 2037 roku; miał być też wydłużony tranzyt gazu przez Polskę do 2045 roku.
Kilkugodzinne niedzielne rozmowy toczyły się w siedzibie Gazprom-Eksportu, spółki Gazpromu odpowiadającej za eksport gazowego paliwa. Ze strony polskiej wzięli w nich udział m.in.: wiceministrowie gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska i Marcin Korolec, wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski oraz prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG)
Michał Szubski.

Rosję reprezentowali m.in.: wiceminister energetyki Anatolij Janowski, wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew, a także specjaliści od spraw zagranicznych. W spotkaniu uczestniczył też szef dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej (KE) ds. energii Philip Lowe.

Żeby doszło do zwiększenia dostaw gazu, porozumienie muszą podpisać nie tylko rządy Polski i Rosji. Obowiązującą umowę muszą także aneksować PGNiG i spółka zależna od Gazpromu - Gazprom Export.

Strzelec-Łobodzińska przekazała dziennikarzom w Moskwie, że uzgodniono teksty dwóch porozumień międzyrządowych. _ Warunkiem wejścia w życie, nadania dalszego biegu tym porozumieniom jest podpisanie umowy operatorskiej między Gaz-Systemem a EuRoPol Gazem _ - oświadczyła. _ Tu rozmowy trwają. Przedstawiciele (stron) nie wyjdą, dopóki się nie porozumieją. Jeśli te dwa dokumenty będą w komplecie, to mamy nadzieję, że będziemy (wszystko) finalizować _ - dodała.

Wiceszefowa resortu gospodarki poinformowała, że uczestniczący w rozmowach reprezentant KE nie wniósł żadnych zastrzeżeń do ustaleń rządów Polski i Rosji. Podała też, że dokumenty zostaną podpisane w Warszawie. Oświadczyła, że nie przewiduje się wstrzymania dostaw gazu. PGNiG zapowiadało wcześniej, że bez dodatkowych dostaw gazu od 20 października możliwe są ograniczenia dla przemysłu.

Prognozy zużycia gazu ziemnego w Polsce w latach 2008-2017 w mld m3
2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
14,44 14,73 15,01 15,24 15,48 15,72 15,96 16,21 16,40 16,59

Źródło: URE

Trzeba jeszcze dogadać kwestie przesyłu

Miedwiediew, który także kieruje Gazprom-Eksportem, potwierdził, że _ nie było mowy o redukcji dostaw do Polski _. _ Chodziło o to, że Polska mogła wybrać zakontraktowany gaz do połowy listopada, a nie było podstawy prawnej do zwiększenia dostaw. Chodziło więc nie o zmniejszenie dostaw, lecz brak możliwości dostarczania gazu _ - wyjaśnił. Potwierdził, że rządy Rosji i Polski uzgodniły projekty dwóch protokołów, które zostały _ w trybie roboczym parafowane _.

_ - Otwiera to drogę do tego, by w ciągu jednego-maksimum dwóch tygodni zakończyć wszystkie procedury, co pozwoli oficjalnie podpisać nasze uzgodnienia _ - oznajmił. _ Jeśli wszystkie te uzgodnienia przybiorą formę porozumienia, Polska będzie mogła spokojnie otrzymywać gaz w niezbędnych jej ilościach _ - dodał. Podkreślił, że dopracowania wymaga jeszcze porozumienie międzykorporacyjne ws. funkcji operatorskich na gazociągu Jamał-Europa. _ _Ocenił, że _ nie ma żadnych przeszkód na drodze do porozumienia między korporacjami _. _ Wszystkie zasadnicze kwestie zostały uregulowane. Trwają prace techniczne, redakcyjne _ - powiedział.

Chodzi o przejęcie zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz przez terytorium Polski do Niemiec. Do tej pory jego operatorem był należący głównie do PGNiG i Gazpromu - EuRoPol Gaz. Unia Europejska wymaga, by operatorzy gazociągów transportowych byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu.

Lowe z KE ocenił rozmowy jako _ bardzo konstruktywne _. _ Strony finalizują tekst porozumienia _ - przekazał.

Przed niedzielnymi rozmowami, zarówno z rosyjskiego resortu energetyki, jak i z polskiego resortu gospodarki płynęły informacje o możliwej finalizacji międzyrządowych rozmów nt. zwiększenia dostaw gazu do Polski. Zakładano, że jeśli dojdzie do parafowania porozumienia, to we wtorek może je zatwierdzić rząd.

Komisja zgłosiła uwagi do polsko-rosyjskiego porozumienia ws. zwiększenia dostaw gazu na początku roku, gdy było ono już wynegocjowane. W związku z tymi wątpliwościami Polska wstrzymała podpisanie dokumentu. Chodzi o zwiększenie dostaw o ok. 2 mld m sześc. gazu rocznie, ponieważ na początku ubiegłego roku surowiec do Polski przestał przesyłać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/12/t90380.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/unia;chce;gazowej;solidarnosci;-;rosjanie;straca;monopol,15,0,679695.html) Unia chce gazowej solidarności - Rosjanie stracą monopol? Europarlament zdecydował o zasadach pomocy w razie kryzysu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/steinhoff;umowa;gazowa;zgodnie;z;regulami;ue,193,0,670145.html) Steinhoff: Umowa gazowa zgodnie z regułami UE Polska to pierwszy kraj, który ma zawrzeć taką umowę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t6848.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gudzowaty;przy;nord;stream;przegralismy;z;ue;nie;z;rosja,197,0,607173.html) Gudzowaty: Przy Nord Stream przegraliśmy z UE, nie z Rosją Dzisiaj rusza budowa Gazociągu Północnego, który ominie Polskę. Można tego było uniknąć.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)