Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień Honorowych Dawców Krwi

0
Podziel się:

Od dziś do 26 listopada trwają Dni Honorowych Dawców Krwi. Mimo że do oddania krwi lub jej preparatów zgłasza się wiele osób, potrzeby nadal są ogromne. Wystarczy powiedzieć, że do operacji takiej jak przeszczep wątroby potrzebna jest krew tej samej grupy i czynnika Rh pochodząca od 20 do 60 dawców.

Do stacji krwiodawstwa przy warszawskim szpitalu klinicznym przy ulicy Banacha codziennie zgłasza się około 30 dawców, przeważają mężczyźni. Wielu z nich to honorowi dawcy krwi od 18 roku życia. Doktor Marzena Fryze, szefowa stacji krwiodawstwa, powiedziała, że w ostatnich latach liczba krwiodawców nieco wzrasta. Skuteczne są akcje szkolnych kół Polskiego Czerwonego Krzyża, który zachęca pełnoletnich uczniów do oddawania krwi. Z osób, które wcześnie zaczęły oddawać krew, około 50-ciu procent zostaje stałymi krwiodawcami, a reszta przychodzi okazjonalnie.

Honorowym dawcą krwi może zostać każdy po skończeniu 18 roku życia, a przed ukończeniem 65-ciu. Dawcami mogą być osoby, które nie mają żadnych przewlekłych schorzeń, ani nie przebyły chorób zakaźnych i chorób wenerycznych. Każda porcja krwi jest badana, oznaczane są przeciwciała HIV 1 i HIV 2, przeciwciała anty-HCV, badany jest antygen HBS, wykonywany jest odczyn Wassermanna i próby wątrobowe.

Krew i jej preparaty nie mogą być przekazywane odpłatnie. Jednak zasłużeni honorowi krwiodawcy mają prawo korzystać z bezpłatnych leków objętych refundacją, mają też zniżki na przejazdy komunikacją publiczną.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)