Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Będzie akcyza od e-papierosów? Ministerstwo Finansów powołuje nowy zespół

283
Podziel się:

Ministerstwo Finansów nie odpuszcza e-palaczom. Jak ustalił money.pl, w resorcie powstał specjalny zespół, który przygotowuje przepisy, które obłożą e-papierosy akcyzą. Sprawę pilotuje wiceminister Wiesław Janczyk.

Będzie akcyza od e-papierosów? Ministerstwo Finansów powołuje nowy zespół
(Bartosz Krupa/Eastnews)

Ministerstwo Finansów nie odpuszcza e-palaczom. Jak ustalił money.pl, w resorcie powstał specjalny zespół mający opracować przepisy dotyczące akcyzy od e-papierosów.

Zespół do spraw wypracowania systemowych rozwiązań w zakresie opodatkowania akcyzą e-papierosów i wyrobów nowatorskich – tak brzmi dokładnie nazwa nowego ciała, jakie zawiązano w październiku w resorcie finansów. To ono ma przygotować przepisy umożliwiające wprowadzenie nowego podatku od elektronicznych papierosów. Choć o takim pomyśle głośno było od dawna, to dotąd nic specjalnego się w tej sprawie nie działo.

Szefem zespołu została Ewa Żabik. To dość nieoczekiwana decyzja, bo urzędniczka MF odpowiada za podatek od kopalin. Poza nią o kształcie nowej daniny od e-papierosów zadecydują przedstawiciele Służby Celnej oraz eksperci od akcyzy z MF. Zespół powołał wiceminister finansów Wiesław Janczyk, który odpowiada za podatki sektorowe.

Choć w dokumencie powołującym nową grupę wyraźnie zaznaczono, że ma ona przedstawić do akceptacji kierownictwa Ministerstwa Finansów „propozycje rozwiązań legislacyjnych w zakresie opodatkowania akcyzą e-papierosów i wyrobów nowatorskich”, to sam resort w przesłanym money.pl oświadczeniu, twierdzi, że ostatecznej decyzji w tej sprawie na razie brak.

- Kwestia ewentualnego objęcia opodatkowaniem akcyzą papierosów elektronicznych jest przedmiotem analiz. Żadne wiążące ustalenia na chwilę obecną nie zapadły – poinformowało biuro prasowe resortu.

Niestety nie udzielono nam informacji, do kiedy zespół ma przedstawić konkretne rozwiązania legislacyjne. Wiadomo jedynie, że trafić mają na biurko Wiesława Janczyka i ministra Mateusza Morawieckiego.

- Wiadomo było, że wcześniej czy później obłożenie e-papierosów akcyzą nastąpi. My się temu specjalnie nie sprzeciwiamy. Chcemy dalszej regulacji tego rynku, apelujemy jedynie o rozsądne rozwiązania - mówi money.pl Paweł Jachowicz ze spółki Space Group, która handluje e-papierosami.

Jak dodaje, chodzi głównie o to, by nie było skokowego wzrostu cen, bo to może zniszczyć cały rynek.

- Naszym zdaniem to powinna być na początek akcyza na poziomie 3-4 proc. I stopniowo rosnąć. Chodzi o zbadanie, jak to wpłynie na sprzedaż - tłumaczy.

Akcyza na e-papierosy może być kolejnym krokiem do uregulowania tego rynku. Od września działa już ustawa antynikotynowa, która wprowadziła ograniczenia w sprzedaży tego typu produktów.

Całkowicie zakazany jest na przykład handel w internecie. Pozostałe sklepy mogą sprzedawać e-papierosy, ale jedynie osobom pełnoletnim. Podobnie jak w przypadku zwykłego tytoniu, obowiązuje zakaz reklamy. Jego złamanie grozi karą do 200 tys. zł. Jednocześnie rząd zakazał palenia e-papierosów w tych samych miejsca co tradycyjnych. Chodzi np. o przystanki, szkoły czy miejsca pracy.

- Istnieje przyzwolenie, żeby zacząć nad tym pracować, będziemy o tym rozmawiać z ministrem finansów - mówił we wrześniu o obłożeniu akcyzą e-papierosów Jarosław Pinkas, wiceminister zdrowia. W zespole powołanym przez resort finansów nie ma jednak przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia.

Rynek e-papierosów szacuje się w Polsce na około pół miliarda złotych rocznie. A e-dymek puszcza nawet 1,8 mln osób. Oznacza to, że jesteśmy jednym z największych rynków na świecie. Największym sprzedawcą jest firma Chic, działająca pod marką eSmoking World. Ich produkty dostępne są m.in. w Żabce, na wielu stacjach paliw czy w kioskach. Do Chic według UOKiK należy ok. 65 proc. całego rynku. Założycielami Chic byli Dawid Urban i Miłosz Dziurłaj, ale niedawno sprzedali swój biznes tytoniowemu gigantowi – British American Tobacco.

Akcyzą e-papierosy obłożone są m.in. na Łotwie, w Portugalii, we Włoszech, Francji czy Wielkiej Brytanii.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(283)
nessip
7 lat temu
To powinno podlegać pod trybunał stanu. Obłożenie podatkami oraz ograniczenie wolnej konkurencji oraz dostępności Elektronicznych Inhalatorów Nikotyny (bo tym są błędnie nazywane przez ignorantów epapierosy) oraz produktów z nimi związanych takich jak liquidy i aromaty prowadzi w prostej linii do zmniejszenia liczby użytkowników EIN. Co za tym idzie mniejsza liczba palaczy przerzuci się na zdrowszą alternatywę dla papierosów. Co oznacza, że więcej ludzi będzie palić papierosy, szybciej umrą i nie trzeba będzie im wypłacać emerytur. To świadome działanie na szkodę Narodu. Powiedziałbym, że rząd na czele z panią premier i całą resztą przygłupów postanowili wymordować część społeczeństwa. A to chyba jest karalne ???
jil
7 lat temu
Ciekawe, 2 mln wyborców, a wybory zbliżają się nieubłaganie. :)) Watpię żeby przed nastepnymi wyborami zrobili coś tak głupiego, chyba mają jakichs doradców.
bolo
7 lat temu
We Francji czy Wielkiej Brytanii nie ma akcyzy !!!! jełopie.Łżesz!!!
Ciekawy Pan
7 lat temu
"Akcyzą e-papierosy obłożone są m.in. na Łotwie, w Portugalii, we Włoszech, Francji czy Wielkiej Brytanii." Wciskasz ciemnotę nieuku.
isia
7 lat temu
e-papierosy to nie tylko tańsze rozwiązanie, ale też mniej szkodliwe, dlatego i tak zostaję przy Foof'ie, tego mi nie odbiorą
...
Następna strona